14 mart tıp bayramı

bonnie
14 mart 1827 modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. çünkü bu zamanda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire kurulmuştur. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

ilk kutlama 1919 yılında düşman işgali altındaki istanbul' da aslında bir çeşit direniş desteği olarak kutlanmıştır. 1976 yılından itibaren 14 Mart' ı da içine alan 14-21 Mart haftası “Tıp Haftası” olarak etkinlikler ile ve günümüzde de onlar adına farkındalık oluşturmak üzere değerlendirilebilir bu hafta.

iş yükü, şiddet ve performans baskısının hekimliği tehdit etmeyeceği günler adına kutlu olsunnnnn.
miyesmikcih
14 mart 1919 da düşman işgaline direniş olarak ilk kutlanmasından bu yana 100 yıl geçen tıp bayramı sağlık emekçi kutlu olsun.
ilk kutlama ankara'da gerçekleşmiş, polis doktorları joplamış. bu kez düşman içimizde.
doktorlar bu yıl tıp bayramını 17 martta kutlama kararı almışlar. 100 yılının pazar günü yani 17 mart'ta etkili bir kutlama planlıyorlar.
turuncu gemi
çok acayip konularda, çok garip komplekslere ve ezberlere sahip bir halkız. nedense kendi içimizde bile türkiye halkının tembel bir halk olduğu söylenir. 20 yıldan fazla bir süredir emek piyasasının içinde bir dostunuz olarak kesin olarak söyleyebilirim ki, kesinlikle bu algı asla gerçek bir olguyu yansıtmaz. türkiyeli işçiler dünyanın her yanında çalışkanlığı ve ustalıklarıyla bilinen, anılan insanlardır.

iki yıldır ben de sağlık sektöründen ekmek yemekteyim. öncelikle doktorlarımızla ilgili görüşümü söylemek isterim. tamam belki dünyanın en iyi doktorlarına sahip değiliz. fakat bu eğitim sistemimizin yapısal sorunlarından ileri gelmektedir. lakin belki de, dünyada en özverili ve idealist hatta hümanist duygularla işlerini yapan hekimlere sahibiz. tabii ki bu meslek sektöründe de dediğim tanıma uymayan insanlar vardır, lakin bu asla bütünü yansıtmaz. doktorlarımız, kapasitelerinin çok üzerinde hastaya hizmet vermek için canla başla uğraşmakta. biz hastaların, bu konudan ötürü sorumlu görmemiz gereken mercii sağlık bakanlığıdır. kimse, hükümete 2 çift laf edemeyip de, bilmemneresini doktorlarımıza kaldırmasın.

hemşire dostlarımızla günde hiç yaşamıyorsam 6-7 münakaşa yaşamaktayım iş sırasında. fakat bu hastalara hizmet adına olan iş stresinden kaynaklanan münakaşalardır. hemşirelerimiz de, hastalar için ellerinden gelenin fazlasını yaparak sağlık dağıtan erkek ve kadın meleklerimizdir.

ve temizlik personeli kardeşlerim. onlar sektörün gizli gerçek kahramanlarıdır. size ayda 30 bin lira verseler yaptıkları işi yapmazsınız. onlar en iyi şekilde asgari ücrete yeri gelip 12 saat yapmaktadırlar.

bütün sağlık emekçisi dostlarımın bayramını kutlarım.