14 nisan 2018 abd'nin suriye saldırısı

bonnie
7 nisan' da suriye doğu guta' da bulunan duma'da kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar üzerine başlayan ve putin ile trump arasında tweet'ler, açıklamalar, restleşmelerle devam eden gerilimin fırsat verdiği filler gösterisi.

abd, fransa, ingiltere ve rusya' nın askeri güç gösterisi şimdilik bir gün sürdü. bir taraf şu kadar füze attık, şunu yaptık, bunu vurduk derken, diğer taraf şu kadar füzeyi engelledik, sistemlerimiz var açıklamalarını yapıp duruyor.

ne olursa olsun şu bir gerçektir ki abd' nin bir yere müdahalesinin oraya barış, özgürlük, demokrasi getirdiği tarih boyunca görülmüş değildir.

sos
abd'nin dünyayla resmen dalga geçtiğini gösterir. önce terör ortamı oluşturuyor sonra saldırıyor. hem de her defasında "kimyasal silah" yalanını uyduruyor. yalan olduğunu da çekinmeden söylüyor.
keskin nisanci
tamamen dostlar alışverişte görsün türünde bir saldırı. saldırıdan önce rusya'ya saldırı bilgisi veriliyor, rusya da suriye yönetimine haber veriyor ve vurulacak yerler boşaltılıyor.

saldırıdaki tek mesaj caydırıcılık, suriye yönetimine istersek vururuz denmeye çalışıldı. iyi mi oldu kötü mü olduyu zaman gösterecek ama abd, bölgede içinde yer almadığı anlaşmaların varlığından rahatsız. daha önceki bir yazımda abd'nin, rusya-türkiye-iran üçgeninde gerçekleşen suriye müzakerelerine sessiz kalmayacağını belirtmiştim. bu saldırı bunun açık bir göstergesi oldu, yoksa abd açısından suriye'de kimyasal silah kullanılması filan önem arz etmez.
avni
nasıl bir coğrafya arkadaş iran, ırak, lübnan hariç saldırıyı kınayan hatırı sayılır babayiğit müslüman ülke yok. ama canım baas rejimi de kimyasal silah kullanmasaymış diyerek saldırıyı haklı göstermek isteyenlere yarın birgün olmadık bahanelerle o namlunun size de çevrilebileceğini bir kenara not edin derim.