23 mayıs 2018 dolar kuru

azrailin regl donemi
4.76 oldu. hadi hayırlısı reis.

sen üretim yapma, en basit sanayi makinelerini bile üretemeyip yurt dışından ithal et sonra vay efendim dolar yükseliyeaah lira değer kaybediyeah!

ne var olum biz de kürtaj yapıyoruz burda. adam akıllı durun, dede arar polisi. bence de Osmanlıdan hemen sonra gelmeliydi bu akepe. şimdiye esamesi okunmazdı. bu ülke daha erken bilinçlenirdi, cahilliğinden kurtulurdu.

nasıl bir kafa yaşıyorsunuz anlamıyorum ki. bu kafa başka kafa.
sipraleks
artık psikolojik sınır kalmadı, zincir koptu. 10 tl bile olsa şaşırılmaz. bu durumu ülkeden para çıkıyor, dolar alıyor millet diye açıklamak da iyimserlik. olay yurt dışındaki yatırımcının tek adam rejiminden çekinmesidir. yurt dışından yatırımcı olsan, ülkede seçim güvenliği yok, hukuk yok, demokrasi yok, 25 haziran ne olacak bir fikrin yok, seçim sonuçları sonrası iç savaş çıkar mı, net cevap veremiyorsun, niye tutasın paranı Türkiye'de.
fiorabella
halen pembe tablo çizmeye çalışanların fena çuvalladığı olaydır. hayır yani tüm ihtiyaçların ile dışa bağımlısın. her ürünü ithal ediyorsun, sanayin, tarımın, hayvancılığın bitmiş. üretim durmuş. bu durumda doları nasıl düşüreceksin?
hubel
yapılması gereken dört şeyden biri gerçekleşti ve dolar aşağı yönde seyir alıyor.

bu dört şey ;
-faiz arttırımı

- ohal in kalkması

- merkez bankası üzerindeki baskının azaltılması

-hukuk sisteminin tekrardan inşa edilmesi

ohal ve merkez üzerindeki baskı hemen atılacak adımlar. ancak hukuk sisteminin tekrardan inşası uzun sürecektir.

tabii fed in yeni faiz arttırımlarıyla dolar tekrar yükselişe geçecektir. ama yukarıda sayılanları yaptığımızda bu yükselişe fren çekmek mümkün. tabii bunların zamanlaması da mühim.

bakalım yeni adımlar gelecek mi ? yoksa günü mü kurtardık.