24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

sos
iyi parti kitlesini daha da artırmadan ve dolar 10 tl olmadan önce apar topar korkuyla ve acizlikle karar verilmiş seçimdir.

28 haziran'dan önce seçime giremeyen iyi parti'ye 24 haziran ile engel koyulmaya çalışılmıştır. meral akşener imza toplayıp seçime gireceğini söyledi.
hunyadi
oy vermek için evden çıkmadan önce bozkurtlu gök bayrağımı pencereme asacağım ve mührü bu ülkeyi ayrıştıranların, ekonomiyi batıranların, bu toprakların insanlarını hor gören zihniyetin yıkılması için vuracağım.

gerçekçi taraftan bakarsak, bu erken seçim bir erken seçim daha doğurabilir. yazın ortalık çok karışacak. sonumuz iyi olsun.

ekleme: iyi parti rahatlıkla seçime girebiliyor olsa da meral akşener hanımefendi en başından beri milletvekili adayı olarak cumhurbaşkanı adayı olmayacağını söylüyordu. yani imza toplama olayı zaten olacaktı. ama bu kadar kısa sürede erken seçim olacağını sanırım kimse tahmin edemedi. yine de 100.000 imzayı rahatlıkla toplar.
sipraleks
umudum olmasa da gidip oy kullanacağım seçimdir. oy oranlarının, o gün yaşanacak gelişmelerin, televizyon yayınlarında söyleneceklerin bile belli olduğunu düşünüyorum. seçim güvenliği olayı referandumda sessiz kalınması ile zaten artık çöpe gitti. bu saatten sonra istersen sandıklara sarıl, yine de o ekranda oranlar değişmez.
yek
Fox Tv Ankara muhabiri olan hanımefendinin tabiriyle "hızlandırılmış seçim" ibaresini kullanmak daha doğru olacaktır. "Uzun kaybedeceği seçime girmez" diye düşünenler olabilir, enseyi karartmayın. Oyunuzu kullanın, sandığınıza sahip çıkın ve kararsızları sandığa yönlendirmeye bakın arkadaşlar.
arka dortluyu dagitmayan hoca
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılacak ilk seçim.
1 yıl üstünden geçen halk oylamasında evet oyu 25.157.463,hayır oyu ise 23.779.141 çıkmıştı.bu seçime akp-mhp partileri evet,chp-hdp partileri ise hayır oyu kulanmıştı.58 milyon seçmenden 49 milyon seçmen oy kullanmış,9 milyon seçmen ise oy kullanmamıştı.

1 Kasım 2015 yılında yapılan seçimlere göre ise akp 23.681.926,chp 12.111.812,hdp 5.148.085,mhp 5.694.136 oy aldı.toplam kayıtlı seçmen sayısı 56 milyon seçmenden 48 milyonu oy kullanmış,8 milyon seçmen ise oy kullanmamıştı.

7 haziran 2015 yılında seçimlere göre ise akp 18.867.411,chp 11.518.139,hdp 6.058.489 ,mhp 7.520.006 oy aldı.56 milyon seçmenden 47 milyonu oy kullanmış,9 milyonu ise oy kullanmamıştı.

şöyle baktığımız zaman seçimi etkileyecek en önemli şeyleri sıralayacak olursak
1) katılım olacaktır.zira 9 milyon seçmen anamuhalefet seçmeninin oy sayısına yakın bir sayıda.
2)ne yapacağı belli olmayan 10 milyon seçmen.hemen hemen çoğu partinin kemik seçmeni bellidir ben oy değişimi yapabilecek seçmen sayısını son seçimlere göre ve yeni seçmenlerin geleceğini düşünerek bu sayı olarak tahmin ediyorum.
ben bu 2 durumun seçimi etkileyecek en önemli durumlar olduğunu düşünüyorum.vaatler,konuşmalar,çalışmalar da seçimi etkileyecek diğer unsurlar.

ülkemiz için en iyi neyse onun olması dileğiyle.ileriki günlerde şahsi fikrimi de açıklayacağım.
sos
adil olmadı ama inşallah güvenli bir seçim olur. keşke sandık sayısı daha az olabilse. böylece rahatça her sandığa her partiden temsilci gidebilirdi.
singur
Akp cephesinde henüz bir hazırlık görünmüyor. Yani bi gariplik yok mu sizcede?
Üstüne üstlük Erdoğan ın millet isterse bırakabilirim mesajı vermesi falan bugüne kadar ki; kaybetmeyi asla düşünmeyen Erdoğan algısının dışında sanki.
Ya kesin kazanacağı yönünde bir şeyler olacak veya rakipleri için bir şeyler düşünüyor ama asıl aklıma gelen şey, seçim olmayacağı yönünde.
Belki de normal bir seçim olur millet kime yetki verirse o devam eder ki demokrasi bunu gerektirir. Ülke Türkiye, mevzu da seçim olunca insan düşünmeden edemiyor. Ülke için millet için hayırlısı.
arka dortluyu dagitmayan hoca
etkin katılımı fazlasıyla beklediğim seçim.son 2 seçimi ve referundumu kaile alırsak ortalama 8 milyon vatandaş oy kullanmıyor.bu seçimde beklentim ise katılımın yüksek olacağı.nedenleri ise ilk defa uygulanacak olan sistemin varlığı ve yeteri kadar aday olması.adayların ikisi daha önce cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışmıştı,diğer 4 aday ise ilk defa bu seçime aday oldular.

şahsi görüşüm ise seçimin 2.tura kalacağıdır.yani 8 temmuz akşamı her şey belli olacaktır.ilk turda beklentim recep tayyip erdoğan'ın %42 civarında oy alacağı,muharrem ince'nin % 26 civarında oy alacağı,meral akşener'in %16 civarında oy alacağı,selahattin demirtaş'ın %11 civarında oy alacağı,diğer iki adayın ise %3 civarında oy alacağını düşünüyorum.kalan %2 ise küsüratlar olur.böyle bir durumda en fazla 2 aday 2.tura kalacağı için recep tayyip erdoğan'ın ve muharrem ince'nin kalacağını söyleyebiliriz.

2.turda ise sonucu belirleyecek kesim hdp seçmeni olacak diye düşünüyorum.iyi parti seçmeninin muhtemelen ince'ye oy vereceğini düşünüyorum.bu durumda hdp seçmeni ne yapacaktıra gelecek olursa muhtemelen muharrem ince'ye oy verecektir.bunun nedeni ise hdp yöneticilerini cezaevine sokanlara oy vermeyeceğini ve mhp ile akp ittifakı düşündüğümüz zaman bu sonucu çıkarıyorum.

iyi parti kurulduğu zaman mhp oylarını alacağını,akp ve chp'den oy çalacağını düşünüyordum.muhtemelen akp'den çalacaktır ama chp'den çalabileceğini düşünmüyorum.
nedeni ise muharrem ince'nin varlığı.gerçekten uzun bir süre sonra chp'de sadece eleştirmeyen ve çözüm söyleyen kişinin varlığı,muharrem ince'nin öğretmen olması ve gerçekten chp seçmenine seslenebilmesi.kısacası chp seçmendeki kişinin gönlündeki isim olması.
recep tayyip erdoğan ise refarundumdan ve seçimlerden dersler aldı.öncelikle belli başlı belediye başkanlarını değiştirdi.mhp'yi kendi yanına çekti.yalnız iyi partinin kurulması aleyhlerine işledi.düşüncem 2002'den sonra ilk mağlubiyeti yaşayacağı.
selahattin demirtaş ise cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana oylarını artırdı.son mlletvekili seçiminde barajı zorla geçmesine rağmen kemikleşmiş bir kitlesinin varlığını gösterdi.eğer seçim 2.tura kalırsa kendisinin söyleyecekleri 2.turunun kaderini belirler düşüncesindeyim.

son olarak seçimin ülkemiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.herkes vatandaşlık görevini yerine getirip oy kullanırsa daha güzel bir seçim olur düşüncesindeyim.
codeboss
Evine seçmen kağıdı gelmeyen adam, yanıma geldi hangi sandıkta oy kullanacak bana sordu, internetten baktık kaydı yok.

Ben: hangi mahallede oturuyorsun amca,
Amca: aha şorada.
Ben: şora nere amca ben ne biliyim, mahalle muhtarını bul.
Amca: bilmiyorum, ben hangi mahallede oturuyorum.

sen oy kullanma amca, senin hiçbişeye faydan olmaz bu cahillikle.
sos
seçimin güvenliğinden taa referandumdan bu yana şüpheliyim. inşallah hilesiz ve ülke için hayırlı bir seçim olur. diyecek pek bir şeyim yok.
sos
twitter'da gördüğüm her şaibeli olayda mühür rte ve akp'ye basılıyor. daha şaibeli olup da mührün başka partiye basıldığını görmedim. akp milletvekili suruç'ta kendi çapında darbe yapıyor. şu ana kadar yaşanan tüm olayların sorumluları akp'liler.
bir istanbul trajedisi
gergin bekleyiş sürüyor. umarım hayırlara vesile olur. o değil de sonuç ne olursa olsun biz bize kalacağımızı unutmayız inşallah. küfürle, hakaretle, küçümsemeyle bir yere varamayacağımız ortada.
bonnie
her zamanki gibi son dakika da olsa oy kullandığım seçimlerdir. bir yağmur bir yağmur giderken pusula ve mühür ıslanmasın diye taksiyle gittim. dönüşte yürüyerek geldim yine ahmak ıslatan yağmur altında. keyifle, umutla.

yüzde yüz mümkün değil ama hiç olmadı yüzde 90 insanın mutlu olduğu bir ülkede yaşamak ne güzel olurdu. neden böyle bir hayat, böyle bir dünya yok ki?

sanıyorum yağmurda çok ıslandım:))
sos
sandıkların %18'i açılmış. şu anki sonuca göre; rte %59 ince %26 akşener %7 diye geçiyor. umarım bu şekilde devam etmez. umarım mevcut sandık akp bölgeleridir.
0 /