31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri

keskin nisanci
ilginç ki seçimlere iki haftan az bir süre kalmasına rağmen sözlük ahalisi olarak seçim başlığını açacak kadar bile ilgi duymamışız. aslında apolitik kişiler de değiliz aslında niye böyle oldu anlamadım.

neyse son dönemde görmeye çok alıştığımız tablolarla yeni bir seçime gidiyoruz. bir tarafta hükumet olmanın bütün nimetlerinden faydalanarak devletin tüm imkanlarıyla seçim kampanyası yürütenlerle muhalif olmanın tüm baskısını hissedip belki de kısıtlı imkanlarla kampanya yapmaya çalışan arasında yapılacak ve sonunda faturasının halka kesileceği günlere gidiyoruz. ittifaklar, liyakatsız adaylar, eş dost kayırmalar vs. her şey var. seçim ülkemize hayırlı olsun diyeceğim de dert koltuk kavgası olunca ülkeye pek bir hayrı dokunmuyor.
icgqhs
En başta şunu belirteyim

zenginsozluk.com/foto

Evet, Silivri soğuktur şimdi!


Bu konuda daha evvel yaZdım, şimdi onu bulup halkı galeyana getirmek istemem ama yeniden yazacağım.
Beni eleştirecek Ya da tartışacak herkes için cevaplar hazırlarım.
Siz sandığa gidip vatandaşlık görevinizi yapacaksınız öyle değil mi?
Evet.
Demokrasi değil mi?
Evet.
Hıhı! Çok.
Birini devirmek için diğerine vereceksiniz değil mi?
Hıhı evet.
Oldu.
Birinin diğerinden farkı daha az çalması mı yoksa sizin güruh olması mı? Bu soruyu kendinize sorun evvela.
Sonrasında şunu düşünün neyi çalıyorlar ve kimin olanı çalıyorlar?
Bu kadar hızlı nasıl yön değişiyorlar, rantlar nedir, anlaşma nedir?
Koca koca adamlar dün söylediklerini bugün nasıl yalıyorlar??
Sebebi çok basit, kazanmak!!!!
Kazanan taraf olmak, hortumun kesilmemesi.
Dava mı? O da ne? Millet mi? At onlara çayı, 1 ay önce yasakladığın poşetin bez halini tamamdır.
Kürt mü? Hıhı. (Otobüslerle getirdiler, bayram ve şenlik düzenenlediler, ibo falan barış türküleri, apo nu mektubu)
Ülkü ve milliyetçilik mi? Hıhı evet. ( adama zürriyetsiz denildi, yetmez mi)
Adalet ve kalkınma mı? Evet kalkınma doğru, kalkınıyorlar çok şükür, adalet ise ne bir kağıda yaz bir köşede yak kıvamında.
Adamlar şu an oy isterken bir önceki dönem kendi partisinden olan belediye başkanını eleştiriyor.
Ya da İstanbul'a ihanet ettik diyor.
Ya bu kadar mı sığ ve sığır bu halk?
Ha chp var dimi, hani şu ağızlarından düşürmedikleri Atatürk'ün partisi dimi? Atatürk'ün tırnağına kurban olun siz.
Cumhurbaşkanı adayı yaptığı adamı daha ilk anda gel buraya Muharrem deyip aşağılayan daha sonra Muharrem'in seçim gecesi kaybolan CHP si dimi?

Bakın, yalvarırım gözünüzü açın, bu düzen baştan aşağı değişmeli ve şuan yaşanan her şey zorumuza gitmeli!
Birilerini getirdiler cemaat diye, her şeyi verdiler ki verdikleri kendi babalarının malı değil. Sonrasında kandırıldık dediler. Ama sadece kandırıldık! Masumlar Hapiste tabi.
Bizim topraklarınızda yetişen annelerimizin, kardeşlerimizin elleriyle topladığı bizim doğal kaynağımız olan çay yahu çay! Adam bunu millete sadaka diye atıyor!
O onu atarken sen neden yerden eğilip alıyorsun? Onda mı çok var atıyor, yoksa sende mi hiç Yok?!
Arkadaş bu sorun değil mi sence? Bir gariplik Yok mu?
Bu adamın bir maaşı bir de yüzüğü yok mu? Nasıl çayı atar? Nerden geliyor o çaylar ağa?
Yazacaklarım bu kadar değil, telefondan anca bu kadar oluyor ama gözünüzü seveyim gençler, bu düzen değişmeli...
Dini İslamiyet olan bir ülkenin bu kadar hırsızı ve arsızı olmaz.
Sandığa katılım oranı yüksek olunca ne mi oluyor?
“Halk memnun abi” oluyor.
Sizi istemiyor halk bizi istiyor biz çalalım biraz diyor!
Şiştim be!

turuncu gemi
bu ülkede sandık demokrasisi 3 kasım 2015 günü bitmişti. ne yazık ki bunun tahlilini, ne muhalefet partilerimiz, ne de halkımız doğru bir şekilde yapamadı ve idrak edemedi. zaten burjuva muhalefet partilerimizin demokrasi diye bir derdi de yoktur. kamudan 3-5 çorba ihalesi nasıl ederim de kurtarırım derdindedirler. işte tam bu yüzden bu düzen daha yıllarca böyle gidecektir.
24 hazirandan bu yana mutlaka boykot tavrı sergilenmesi taraftarıydım. fakat bugün, azıcık hatırı için bir değil binlerce çiğ tavuk yiyebileceğim değerli bir dostun ricasıyla, sınıfsal kinim olan bir partiye ve şahsa oy vereceğim. o değerli dostumuz hala insanlıktan ve bir şeylerden umut kesmemişse bana lakırdı etmek düşmez. barış abimizin muhteşem deyişler içeren bir kaç kıtasıyla bitirmek isterim.

insanoğlu haddin bilir kem söz söylemez iken
elalemin namusuna yan gözle bakmaz iken
bir sofra kurulmuş ki halil ibrahim adına
ortada bir tencere boş mu dolu mu bilen yok
bir sofra kurulmuş ki halil ibrahim adına
ortada bir tencere boş mu dolu mu bilen yok

yıllardır sürüp giden bir pay alma çabası
topu topu bir dilim kuru ekmek kavgası
bazen durur bakarım bu ibret tablosuna
kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok
bazen durur bakarım bu ibret tablosuna

barış der her bir yanın altın gümüş taş olsa
dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa
sapa kulba kapağa itibar etme dostum
içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
sapa kulba kapağa itibar etme dostum
içi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
keskin nisanci
genel olarak kim kazandı kim kaybetti belli değil, akp bazı belediyeleri kaybetti bazılarını kazandı ama tabi ki en önemlisi ankara'yı kaybetti ve bence istanbul da gitti ama nasıl oldu bilmiyorum akp ve chp arasındaki 5 bine yakın oy farkı sabit kaldı ve akp önde gibi gösteriliyor, gerçi 300 bin oy geçersiz sayılmış. fark bu kadar az iken bu kadar oyun geçersiz olması düşündürücü. istanbul belediye seçimi çok olaylara gebe.
turuncu gemi
faşizmin geriletilmesinde emeği olan herkesi selamlarım. fakat faşizm yenilmemiş sadece yara almıştır. bundan sonra gösterilecek en ufak gevşeklikte, hepimizi daha beter anamızdan doğduğumuza pişman edeceği açıktır.
keskin nisanci
akp cenahı 29 binden fazla oyla kaybettiği istanbul için oyların yeniden sayılmasını istedi ve kabul edildi. böyle bir hakları olabilir ona lafım yok da neden o zaman iyi parti'nin 21 oyla seçim kaybettiği yerler için yaptığı oyların yeniden sayılması isteği kabul edilmiyor? demek ki memlekette hukuk sadece akp'ye hizmet ediyor ki biz bunu zaten biliyorduk da umarım artık bilmeyenler de anlamıştır.
turuncu gemi
bir keresinde iddaa oyunundan 3 tl'ye 1023 tl kazanmıştım. çok uzun uzun süre bu rüya mı gerçek mi diye ekranı yeniletip, yeniletip bakmıştım. 31 mart gecesi de sevinçten aynısını yaşadım. tamam ama artık, sevindik yeter. gerçeklere dönelim. muhalefet olarak ilk defa kaybetmesek de kazanmadığımız da seçimlerdir.

şayet bu genel seçim olsaydı, erdoğan yine ilk turda cumhurbaşkanlığını ve meclis çoğunluğunu kazanıyor olacaktı. en büyükşehir belediyeleri kazanılmıştır ve bu mutlaka halkımız için muhteşem bir şeydir. fakat kendimizi kandırmayalım. muhalefet oyuna 24 haziran seçimlerinden beri tek bir oy ekleyebilmiş değildir.

bütün illerde karşılaştırmalar ettim fakat üşeniyorum buraya geçirmeyeceğim. kısa bir genel toplam atayım.

geçen seçimlerde, chp yüzde 22, hdp 12 oy almıştır. bu seçimde batıda aday çıkartmayan hdp 4.5, chp 30 oy almıştır. artık siz gerisini bölün, çarpın toplayın.
esdemirei
AA haberine göre İstanbul'daki bahsi geçen seçimde yapılan soruşturma kapsamında şu ana kadar tespit edilen 43 şüpheliden 2'sinin kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildiği, şüphelilerden 41'inin Fetullah Gülen'in talimatıyla Bank Asya'daki hesabına para yatırdığının belirlendiği, 41 şüpheliden 2'sinin FETÖ'ye müzahir sendika üyeliğinin bulunduğu, birinin de FETÖ'ye müzahir bir şirkette SGK kaydının olduğunun ortaya çıkarılmış.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: AA: İstanbul seçimlerinde usulsüzlük soruşturmasında 43 şüphelinin FETÖ ile irtibatı tespit edildi (05 Mayıs 2019) - https://tr.sputniknews.com/turkiye/201905051038953971