36. chp olağan kurultayı

bonnie
chp' nin adalet ve cesaret temalı kurultayıdır. kemal kılıçdaroğlu ve muharrem ince arasında genel başkanlık yarışına sahne olmaktadır aynı zamanda.

sanıyorum demokrat pek çok insan kılıçaroğlu'nun bırakmasını istiyor. ancak delegeler aynı fikirde mi veya delegeler neye göre karar verecek belli değil.
olacak o kadar
7 göbek halk partili ve akabinde halkçı ecevitci bir ahalinin ferdi olarak ne ben ne biricik eşimin oy vermemesine sebebiyet verecek kurultay.

Biz karabağ türküyüz. Bizden akp'ye oy çıkmaz. 80 milyonda 800 kişiyiz. Biz vatanperver atatürkçü bir aileyiz lakin bizden artık halk partiye de oy çıkmaz.

Yine gel samsundan sarı saçlı mavi gözlüm.
keskin nisanci
bu kurultay bir daha göstermiştir türkiye'de bir parti başkanının, başkanlığı bırakması için ya bir seçim hezimeti yaşaması lazım -ki bazen bu bile yeterli olmuyor- ya kendi isteğiyle bırakması lazım ya da kişisel olarak zor durumda kalacağı bir olayın içinde olup istemeye istemeye başkanlıktan çekilmesi gerekiyor. bunun haricinde seçimle filan başkan değişmez. çünkü türkiye'deki partilerde başkan olan önce delegeleri kendi adamlarından seçiyor, birçoğu aksini iddia etse de parti içi demokrasinin işlemesine izin vermiyor.

ülkedeki birçok kişi seçimi kemal kılıçdaroğlu'nun kazanacağından emindi, yani beklenen şey gerçekleşti. belki muharrem ince, kemal kılıçdaroğlu'na nazaran daha iyi bir muhalefet lideri olabilir ama bunu görebilmemiz için kılıçdaroğlu'nun yukarıda saydığım sebepler yüzünden koltuğu bırakmasını beklememiz gerekiyor.
avni
geçmişte gençlik kollarından başlayarak ilçe ve il örgütlerinde içinde bulunduğum bir yapının olağan genel kurullarından otuz altıncısı. hariçten gazel okuyanlar kadar yorum yapmaya hakkım olmadığını düşünüyorum. tek söyleyebileceğim satın alınan delegeler gibi saçma sapan argümanlar üretenler akp ile, mhp ile falan karıştırıyorlar sanırım chp'yi. evet delegeleri etkilemek için girişimlerde bulunulur. bu gayet olağandır. ancak oyları hiçbir zaman satılık olmaz. zaten beğenmeyen partiden ayrılır yeni bir parti falan kurar. ayrıca unutmayalım ki cumhuriyet tarihinde demokrat partiden başlayarak büyük partilerin kemik kadrosu chp kökenlidir.
sos
siyasi işlerin nasıl döndüğünü bilmiyorum fakat ikinci bir aday çıkabiliyor en azından chp genel başkanlık kurultayında.

akp genel başkanlık kurultayında ikinci aday çıkabilmiş mi peki bugüne kadar...
kaptonur
Artık değişimin olması gerektiği ayan beyan ortadayken oturttukları koltuğa kazık çakmaya çalışanlara bu destek nedendir anlamıyorum! Kemal kılıçdaroğlu bu işi yapamıyorken neden muharrem ince gibi çok sağlam düşünceleri olan bir adamı partinin başına getirip yenilikçilik yapmıyorlar!? Yeter amk ya CHP bu 1200 tane insanın elinde maskara olmamalı...
john overmars
kemal kılıçdaroğlu biraz olsun chp'yi düşünüyorsa artık elini eteğini çeker iyi kötü başka birine bırakır partiyi.ha pek bir şey değişir mi zor ama kılıçdaroğluyla gerçekten olmuyor bu bir gerçek.şu da bir gerçek ki chp'nin kemikleşmiş oyu asla değişmez.o kemik asla değişmez de üstüne koyabilmesi açısından bir şey yapılması lazım.
kemalisthatun
Bazılarının koltuk sevdasının vatan sevgilerinden üstün olduğuna şahit oluyoruz. Kılıçdaroğlu bugün hala daha istifa etmiyorsa koltuk sevdasındandır. Ee demezler mi adama ülkede bir ton haksızlık dönüyor, iktidar ülkenin anasını ağlatıyor hatta sen de çıkıp bununla ilgili konuşmalar yapıyorsun hatta yaptıkları yolsuzlukları da kanıtlıyorsun, bunlarla mücadele verdiğini iddia ediyorsun peki neden başarılı olamayacağını bildiğin halde o koltukta duruyorsun? Demek ki türkiye'nin refaha ulaşmasının mücadelesini değil daha ne kadar koltuğumda durabilirim mücadelesi veriyormuşsun.

Ben artık chp'nin falan da akp'nin iktidarını garantilemek için var olduğunu düşünüyorum. Çünkü iktidara gelmek için değil, akp'yi iktidarda tutmak için mücadele verdiklerini gözlemledim. Kılıçdaroğlu yolsuzlukları belgelerle kanıtlamış olabilir ama bizim Türk milleti pardon araplaşmış türk milleti balık hafızalıdır. O yüzden videolu kanıt koysun bir gündemin değişmesine bakar olayların unutulması. Ya kılıçdaroğlu gitmeli, sağlam güvenilir biri gelmeli chp'ye ya da böyle giderek akp'nin iktidar olarak yaptığı haksızlıklara, yolsuzluklara iğrençliklere yol açmaya devam eder.
Ne diyelim al birini vur ötekine.
rene
Nesini beğenmediniz de eleştiriyorsunuz anlamıyorum. Muhalefet partisi kendi içerisinde seçime gidiyor ve eski genel başkan tekrar seçiliyor bu kadar basit. Ülkenin geldiği noktada muharrem ince'nin bir süper kahraman edasıyla seçmen sayısını katlayacağını falan mı hayal ediyordunuz nasıl düşündünüz bilmiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirirsiniz anlaşılır ama kurultayı eleştirmek, seçim sonucunu eleştirmek veya itham etmek hiç chp seçmenine yakışır bir tavır değil. Akp veya mhp ile mi karıştırıyorsunuz bu partiyi anlamak zor. MHp lideri kurultaya bile izin vermedi koltuğumu alacaklar diye, akp zaten monarşiyle yönetiliyor. E tam bir seçimin arefesinde sayılırız, partiniz kurultaya gitmiş, seçim olmuş, kendi elinizle baltalıyorsunuz, kendi elinizle kulağa su kaçırma peşindesiniz gereksiz ithamlarda bulunuyorsunuz.
oblomov
"yürü be kemal amca kim tutar seni" nidalarıyla uzaktan uzaktan iktidar sevdalılarının alkış tuttuğu kurultay sonucudur. dün baykala küfredip kemalı omuzlarda taşıyanlar bugün omuzlara alacak başka adamlar bakmaya başladı, ama kemal bu bırakır mı koltuğu öyle ucuza.
gubali
pek de olağan geçmeyen kurultay. kimsenin tarafını tuttuğumdan değil de sayın ince'nin tavırları çocukçaydı yok beni arayanlar var "imza lazım mı abi" diye sızlanmalar yok "lütufla aday olmam" kovulmadım istifa ediyom ben yeaa tavırları. arkadaş şimdi ne dersen de sen daha önce de bu adamın karşısına çıktın ve yeniden milletvekili seçilebildin. ne bileyim biraz kadirşinas mı olsan azıcık olgun mu olsan acaba ha muharremcim ne dersin.
codeboss
Mevcut iktidara karşı giriştikleri tüm yarışları(seçim) büyük bir hezimetle kaybeden muhalefet partisi arada bir genel kurultay yapıp, muharrem ince'yi yenip moral topluyor. Tek yenebildikleri rakip o.