8 temmuz 2019 ali babacan'ın akp'den istifa etmesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın kurucusu olduğu AKP'den 8 Temmuz 2019 tarihinde yayınlattığı kamuoyuna yazılı açıklamada öğrenilen istifa etme olayıdır. Yazılı açıklamanın tam hâli şu şekildedir: "14 Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum AKP'de 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum. Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye'nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu. Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık. İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir. Türkiye'nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hâle gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur. İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir. Bu gerçekler dikkate alındığında AKP kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım. Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye'yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.”
miyesmikcih
Ali Babacan olayın vehametini görmüş, ekonominin uçuruma yuvarlandığnı anlamış fakat anlatamamış, söz dinletememiş olduğundan kurucusu olduğu partisinden istifa etmiştir.
biz zor koşullarda bu partiyi böyle olsun diye kurmadık diyen, abdüllatif Şener Abdullah gül gibi kişilerden biridir.
recep tayyip erdoğan'ın partiyi aile partisi haline getirmesi, tüm demokratik unsurları saltanatına ayak bağı olmasın diye ayıklamıştır.
işte zincirin son halkası ali babacan'dır akp'de entelektüel birikimli insan kalmamıştır. Bu halkın da gözünden kaçmamakta ilk tokadı yerel seçimlerde atmış, koyunlar sürüden ayrılıp halk veya nasıl derseniz deyin millet olma yoluna girmiştir.
parti yönetiminde kalan herkes birbirinin açığını bilmekte recebin sözünü adeta tanrı kelamı saymaktadır. yani bunların tanrısı recep Tayyip Erdoğan'ı. hep birlikte birbirinin ellerinden tutmuş mor onlar gibi intihar emrini beklemektedir.