adana

diko
resmi verilere göre türkiye'nin nüfus bakımından istanbul,ankara, izmir, bursa ve antalyadan sonra 6. büyük ili. tabi bu resmi rakamlara göre. normalde suriyeli nüfusu ile birlikte bursa yi da antalya yi da geride bırakır.
shaman
yağmurun en güzel yağdığı şehir...
bu şehirde yağan yağmurlar çok ilginç ve güzel. bazen yağmur damlaları o kadar büyük olur ki kafanıza veya elinize çarptığı anda müthiş büyük bir alanı ıslatıverir. bu bakımdan hindistan'daki muson yağmurlarını aratmaz. böylesi güzel yağmurların üç gün yağan ve hiç durmayan halini düşünün; işte size adana yağmuru. özellikle sıcak günlerde yağdığında yağmur altında ıslanmak bile isteyebilirsiniz.
evet
ülkemizin güzide sanatçı yuvasıdır bu yer.

türkiyenin ilk sokak festivali, ilk film festivali hep bu şehirde düzenlenmiştir.
bilinen, ya da şöyle söyleyeyim medyanın aktardığı sadece işin arka mahalle kısmıdır.
güzelliklerinden ziyade çirkinlikleri medyada daha çok haber niteliği taşıdığı için de kötü bilinmektedir.
oblomov
yaşar kemal kitaplarıyla insanını, pamuk tarlalarını karış karış tanıdığımız güzide ilimiz. Yılmaz güney ile birlikte zihinlerimize kazınmış "adanalı olmak" duruşu vardı. nerde şimdi o eski adanalılar.
warmhole
bir zamanlar bir kültür-sanat şehri olarak bilinen, şimdi ise şiddet haberleriyle gündeme gelen türkiye'nin güzide şehirlerinden biri. kebabı, şalgamı, şırdanı, bici bicisi meşhur olarak bilinse de bir zamanlar bana sorsanız insanı meşhurdur derdim. belki de nostaljik bir hezeyan içindeyim bilemedim. şehrin landmarkı diyebileceğimiz taşköprü, seyhan nehrinin ortadan ikiye böldüğü şehir merkezini birbirine bağlar. bir roma eseridir ve tarihte hala kullanılan en eski köprü olarak bilinmektedir. Bazı arkeologlara göre, Hitit Kralı I. Arnuwanda, M.Ö. 1550'ye tarihlenen bir kitabede Adania ile savaşını anlatırken Taşköprü'den ''Adania denilen bir şehirle savaştım. Önünden bir nehir akıyordu. Nehrin üzerinde de bir köprü vardı.'' diye bahsetmiştir.
zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto
şehrin bir başka ikonik simgelerinden biri de büyüksaat'tir. türkiye'nin en uzun saat kulesidir ve 32 metre uzunluğundadır.
zenginsozluk.com/foto
şehrin bir başka tanınan önemli yapılarından biri de sabancı merkez camii'dir. seyhan nehri'nin batı kıyısında ihtişamlı bir şekilde yer alan cami ortadoğunun en büyük camisi unvanına da sahiptir.
zenginsozluk.com/foto
türkiye'nin en verimli ovalarından olan çukurova'ya da ev sahipliği yapar. yazları aşırı nemli bir havası vardır ve o kadar sıcak ve basık hissettirir ki gerçekten güneşe ateş etmek içinizden gelebilir. evet o haberlerde, sosyal medyada gördüğünüz haberler gerçek. her büyükşehrin problemi olan çarpık kentleşme ve çok göç olması nedeniyle şehirde getto yerler vardır ve bu yerlerde gezerken dikkatli olmak gerekir.