afrikalı scipio

olacak o kadar
romalı devlet adamı ve askerdir. ünlü kartacalı komutan hannibal'a karşı kazandığı zama muharebesi de adını tarihe geçirmiş ve roma'yı hannibal'dan kurtarmış general olarak bilinmektedir.

"manisa meydan savaşı'nda scipio, antiakhos'u yenilgiye uğratarak bir kez daha ne kadar büyük bir komutan olduğunu göstermiştir.
tabii bu savaşın sonucunda bir barış anlaşması imzalanmış, ancak şartlarının biraz hafif olması nedeniyle roma'da büyük bir kızgınlığa sebep olmuştur. scipio karşıtlarının muhalefet etmesiyle birlikte romalılar scipio ve kardeşini rüşvetle suçlamışlardır.
bunun üzerine çok üzülen scipio "ben roma'nın en kötü gününde roma'yı hannibal'dan kurtardım. şimdi beni rüşvetle suçluyorsunuz. gidip tanrıya dua edeceğim ki roma'nın başından benim gibi komutanları esirgeme tanrım" konuşması yapmış ve ardından kapitol e gidip dua ettikten sonra devlet görevinden çekilerek bir liternum'daki malikanesine geçmiştir. burada üç yıl yaşayan scipio, daha sonradan rüşvet suçundan aklansa da kahrından ve üzüntüsünden ölmüştür."
publius cornelius scipio, vasiyeti gereği mezar taşına " nankör vatan sana kemiklerini vermeyeceğim" yazdırmıştır.