akkuyu nükleer santrali

siz hepiniz ben tek
Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle temeli atılan santraldir.
2023 yılında devreye girmesi planlanmaktadır.
Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacaktır.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Yanışlı mahallesinin Akkuyu mevkiinde bulunmaktadır.
avni
öncelikle gelecek nesillere daha temiz, daha yaşanılır bir dünya bırakmamız gerektiğini düşündüğümden kişisel olarak nükleer enerjiye karşı olduğumu belirtmeliyim. uzun bir zamandan beri insanlık o gününü kurtarmak için gelecek kuşakların günlerini çalıyor. giderek çölleşen dünya , verimsizleşen ya da inorganikleşen tarım alanları bunun en bariz örneği. bunun asıl nedeni atalarımızın dünya kaynakları üzerinde hoyrat davranarak bizi hiç düşünmemeleri. biz de aynısını yaparsak onlardan bir farkımız olmayacağını ve gelecekte dünyanın daha yaşanılmaz bir yer olacağı kaygısını taşımaktayım. çin ya da falanca ülke yenilerini yapıyormuş biz niye yapmıyormuşuz diye bu kervana katılmak için çok geç kaldığımızı düşünüyorum. zira başta japonya olmak üzere pek çok ülke de nükleer enerji santrallerini kapatarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekte.
ikinci bir husus yapılış yöntemi. yap, işlet, devretle İnşasının tamamlanması halinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır. Akkuyu sahası, imzalanan ikili devletler arası anlaşma sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport'a bedelsiz olarak teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile Türk tarafına satacaktır. garanti edilen kilowatt saat fiyatı da aynen köprülerde olduğu gibi uçuk haliyle. kaldı ki elektrik enerjisi fiyatı makul olsa bile bitiminden 15 yıl sonra türk devleti santralin asıl sahibi olacak. yani kabataslak 2040 yılında doğacak neslin geleceğini bir bakıma hibe etmiş oluyoruz. zira o vakte kadar birçok ülkede nükleer enerjiden tamamen vazgeçileceği öngörülüyor.
hasılı karşı olmak için birçok mantıklı sebep var.
bitli piyade
Gerekliliği tartışılır bir konu olan santraldir. Tabii ki temiz enerji için gerekli ancak bizim ülke için değil. Bakın biz daha maden ocaklarını idare edemiyoruz. Sanki götümüzde patlayacak gibi bir his var. Ne bileyim bize fazla gibi.
kaptonur
1. Rus Tarafı, işbu Anlaşma'nın imza tarihinden itibaren 3 (üç) ay içinde Proje Şirketi'nin kurulması için gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlar.

2. Proje Şirketi, ngs tarafından üretilen elektrik de dahil olmak üzere, NGS'nin sahibidir.

3. Proje Şirketi, Rus Tarafı'nca yetkilendirilen şirketlerin doğrudan veya dolaylı olarak başlangıçta % 100 (yüzde yüz) hisse payına sahip olacak şekilde, Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve düzenlemeleri kapsamında anonim şirket şeklinde kurulur.

Resmi gazete...İnanmağğ...