asgari ücret

avni
ekonomik hayatta kullanılmaya başlanmasının kökeni birleşik krallığın dünyaya hakim olup emperyalist sömürüniün insanın iliklerine kadar yaşandığı yıllara dayanır.
ingilizler sömürgelerindeki madenlerde insanları karın tokluğu bile sayılamayacak koşullarda çalıştırırken baş gösteren ayaklanlanmalardan sonra ingiliz sömürgeler yönetimi durumun vehametini anlayarak belli bir bir ücretin altında işçi çalıştırmayı yasaklar. böylece asgari ücret ilk kez ekonomik literatüre girer.
hasılı emperyalist sömürü sisteminin bir buluşudur ve amacı kesinlikle emeğin sömürülmesini ortadan kaldırmak değil aksine çalışanların mümkün olduğunca az bir ücrete razı gelmelerini garanti altına almaktır.

anamalcı sömürü düzenine dıgıl kere dıgıl
theodosius
adı üzerindedir.

asgari olmalıdır. daha düşüğü teklif edilmemelidir.

asgariyi verdiği halde çalışanına sanki yatlar katlar bahşetmişçesine ondan özel hayatını aksatmasını isteyen özveri bekleyip performans isteyen dümbüklerden biri olunmamalıdır.
avni
türkiye rayici gelişmişlik seviyesi ve kişi başına düşen milli geliri ülkemizden yüksek olanlarla kıyaslandığında çok güdük kalıyor. örnek vermek gerekirse başta iskandinav ülkeleri olmak üzere avustralya, kanada, abd, almanya, ingiltere, fransa, japonya gibi ülkelerde ortalama olarak. 1500 abd doları civarındayken ülkemizde 400 dolardır. elbette yerel paranın satın alma gücü göz ardı edilmemelidir. ancak ne var ki 2000'li yıllardan önce çok avantajlı olduğumuz gıda fiyatları da globalleşme neticesinde dünya fiyatlarıyla eşit hatta yüksek hale geldi. başta et ve süt ürünleri olmak üzere gıda fiyatlarındaki bu artış türk lirasının yerel satın alma gücünün avantajını yitirmesine neden oldu. hal böyleyken bu ücrete mahkum olan milyonlarca insan yoksulluk sınırını geçtim açlık sınırında hayatını idame ettirmek zorunda. sonra vay efendim bilmem ne yaptık. asıl vahim olansa insanlar "ne yaparsak yapalım sonuç değişmeyecek nasılsa modunda yaşıyor."
ne diyem mahmut demeyeyim bari. her toplum layık olduğu gibi yönetilir.
zeus askina
Bir işçinin yasal olarak alması gereken en düşük ücrettir. Ülkemizde malesef ki açlık sınırının çok altındadır. Asgari ücretle yaşamını idame ettirmeye çalışan bir işçi 1404 TL alıyor. Birikim yapamaz, ertesi gün işe gelebilmek için hayatta kalacağı kadar kazanır. Gelin bir hesap yapalım.
1550 TL alan bir işçi için;

-300 TL ev kirası (en en en iyi ihtimal)
-tek çocuğun aylık okul, kırtasiye ve günde bir poğaça alacak kadar harçlık: 150 tl
- üç kişilik bir ailenin aylık pazar, mutfak masrafı (kıyma vb. Saymadan): 200 tl
-elektrik, su, yakacak, telefon faturaları: 200
- üç kişilik bir ailenin aylık giysi masrafı (en iyi ihtimal çorap ve don diyelim buna): 100

950 TL en düşük harcamalar. Düşün yani sayın sözlük kirayı 300 TL aldık...
Geriye kaldı mı 600 TL? Hani kalmaz ya kaldı diyelim. Hiç mi çoluk çocuk para istemeyecek, dışarı da mı çıkmayacaksın sevdiğinle? Tiyatro, sinema, kitap VS hak getire!

Gel de bazılarının buyruğu üzerine 3 çocuk yap. İnsan düşündükçe anlamsız bir gülme isteği geliyor swh.
avni
güzel ülkemde 2018 yılı için belirlenmesi için saatler kaldı. sendikalarrın talepleri ile işverenlerin teklifleri arasındaki uçurumda hükümetin tavrı önemli. yoksulluk sınırını unuttuk yine açlık sınırının altında olur ve hala bu iktidar seçim kazanırsa her toplumun layık olduğu şekilde yönetildiği bir kez daha kanıtlanmış olur.
quares
işci dostlar eğer ki yüksek bir zam bekliyorsa; açıklamadan önce bakara suresini okusunlar. E malum bu devirde bakara suresini okuyanlar çok kazanıyor.
icgqhs
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretin karar çoğunluğuna alındığını belirterek, asgari ücretin net bin 603 lira olduğunu açıkladı.
nalbantyani bezirgan
Bir öğrenci olarak nerdeyse bu sene açıklanan miktarı ile geçindiğim ücret.
Ben tek başıma adamım. Ne çocuğumun okul masrafı var, ne bir aile kadar gıda masrafım var. Fakat yine de bazı zamanlar ayın sonu gelmiyor. İnanın uçuk harcamalar yapıp lüks de yaşamıyorum. Peki hal böyleyken bu paralarla bir aile nasıl geçindirebilir insanlar? Aklım cidden almıyor. İnsaf. Üstelik günde o kadar saat ne koşullarda çalışıyorlar..
quares
Bir insanın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için verilen minimum tutardır.

6300 tl tüik verilerine göre yoksulluk sınırıdır, türkiye'de son açıklanan asgari ücret tutari ise 2020 tl. Ülkenin büyük bir çoğunluğunun asgari ücretle calistigini varsayarsak ki çoğu merdiven altı konfeksiyonda 500 liraya 600 liraya sigortasiz bir şekilde çalışan insanları görmezden gelerek söylüyorum bunu. Ülkenin yarısından fazlası yoksulluk sınırı altındadır. Asgari ücret dedigimiz kavramın en az yoksulluk sınırı kadar olması gerekmektedir.

john overmars
her şeyin fiyatı 2 katı artmış gördüğüm kadarıyla.artık en temelinden en lüksüne para harcamaya korkar oldum.bu ne lan. her şey pahalı.diş macunu cips temel ürünler abur cubur .asgari ücretin en az 2500 tl olması lazım.enflasyon diz boyu muhteşem türkiye!

turuncu gemi
lenin'in geçen yüz yıla ait muhteşem bir tespiti var; ''kölelik kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletildi'' derdi.
ülkemizde de yakın dönemde taşeronluk falan kaldırılmadı. devlet bünyesinde, şirket kırbacıyla çalışan 3 milyon taşeron firma emekçisinden sadece üç yüzbin'ine kadrı verildi. kadro verilen işçi arkadaşlarımız da, yine hiç bir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılmakta. ve aldıkları maaş asgari ücretin sadece bir kaç yüz lira fazlası. anlyacağınız teşeronluk kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletilmektedir.

çalışma bakanı utandanmadan ''biz asgari ücreti bu rakamda belirledik diye firmalarda ilaa bu rakamı vermesin canım'' diyerekten resmen herkesle dalga geçmektedir.
peki bakan bey, siz devlet bünyesinde asgari ücretle çalıştırdığınız emekçilerin açlıkla yaşama utancını nerenizde tayşıyorsunuz?

asgari ücretle yahut asgari ücretin az üzerinde çalışan mimar, avukat arkadaşlarım var benim yahu. bu bir çok kişinin ortak ayıbıdır.

ve yazık ki pek yakında kamu hastanelerinde taşeron firma elemanı doktor hemşire, okullarda asgari ücretli taşeron öğretmen görürseniz şaşırmayın.

haaa, asgarin ücretin altında bile çalışan öğretmenlerimiz epeydir var zaten. kendilerini unuttuğum için özür diler, kendilerinin emekçi sabırlarına saygılarımı sunarım.
avni
Biz ve bizim gibi geri kalmışlar hala ülkemizdeki raycin Satın alabildiklerini tartışırken elalem evrensel temel gelir konusunda çözüm arayışında.
Şaka gibi görünüyor ama pilot uygulamaları çoktan başlamış bile.
turuncu gemi
friedrich nietzsche'nin, "ama devlet, iyiyi ve kötüyü anlatan bütün dillerde yalan söyler ve konuştukları hep yalandır ve neyi varsa çalıntıdır."
özdeyişini haklı çıkartan sömürü yöntemidir.

devlet bakanları asgari ücreti şu sözlerle savunur;

''biz bu tutarı belirledik diye ilaa bu tutarı verin demiyoruz.''

peki neden kaldırıldı diye yalanlar söylediğiniz devlete çalışan bütün taşeron işçiler asgari ücrete mahkum?
neden güya kadro verdiğiniz, haksızlığın, hukuksuzluğun dibini yaşayan insanlar asgari ücrete mahkum?

cevabı var mı bunların?