ateizmin en büyük hatası

belgarion
ateizm işi mantığa dayandırıp mantıksızlığın kombo yaptığı bir hededir.

şahsi görüşüm. eleştirip söveceklere duyurulur.

şöyleki ; temel hata tanrıyı insanlaştırıp sonra da insani hatalar yaftalayıp red etmektir ateizm.

tanrı bilinmeyenleri sonsuz bir varlıktır. neresinden tutup akla mantığa oturtacaksın be arkadaşım.

1 sn lik yaşantının sonsuz sayıda alternatifi var. bütün bu ihtimaller dahilinde hangi olasılık hesaplarını yapıyorsun da neticeye varıyorsun güzel kardeşim.

senin bugün çok yanlış bulduğun bir fikir bir hareket belki de yapılmasa 100lerce yıllık aksaklıklara sebep olur. ya da olmaz. nerden bile bilirsin.

tanrıyı akıl ile açıklamak ya da reddetmek akılsızca bir davranıştır. hiç bir akıl değil tanrıyı, tanrı kavramını bile açıklayamaz.

selam ve akineton ile..

edit: ha bu arada bu dünyada herkes ateist olsadünya cennet mi olur ya da herkes dindar olsa bu dünyanın hali değişir mi??? tartışılır.
belgarion
]...... tanrı ebedi ezeli ama bir nokta da insanı yaratıyor........
tanrı için zaman yoktur. zaman ötesidir. onun için bir nokta olamaz. o tüm gerçekliğe birden bakar. tüm alternatifleri ki sonsuz derecede çoktur bu alternatifler ,,hepsini görür.

ateistler tanrıyı zaman ve mekana hapsediyor. ve hata ediyorlar.

şöyle bir örnek vereyim.

insan beyni bir et parçası ve vücut bir evren.

vücudun en ücra köşelerinden en küçük noktalarından zerre parçacıklarından bile beyin haberdardır.

serçe parmağına kıl dokunsa beyin hisseder. bu sistem bile ateistlerin tanrı kavramından daha karmaşıktır.
avni
ateizmin hatasını bilmem de türk ateistlerinin çoğunun en büyük hatası kendini ateist sanarak sadece islam dini varmış gibi düşünmeleridir. aynen çoğu türk dindarının tek doğru din islammış şeklinde düşünmeleri gibi. inanın azeri ateistler, arap ateistler, özbek hatta acem ateistler bile böyle değil. avrupalısı, japonu, slavı iskandınavı zaten aşmış.
olacak o kadar
Birşeyin sonunda -izm varsa bi' sıkıntı vardır. bu konuda pek bi' eminimdir.

Ben inanırım. Bence vardır ve tektir zaten bu kadar komplike bir durumda mantık aramak manasızdır. bir delil aramam. InaNmayanı ise ne kınar ne otekilestiririm lakinnnnnn nationalizm ve lgbtizm de yapamadığınız gibi ateizmde de pek bir sırıtıyoruz. Ekşi sözlük, tivitır, çeşitli kitlesel örgüt vb. mecralarda ateizm sadece haşa yaradana ve inana hakaret ve ayrıca jakoben olmaktan ibarettir. Iskandinav gavuru yahut koyu anglo-saksonlar bunu demez. Its not logical der geçer. Bu kendisini alakadar eder. Bizde bu maalesef böyle olmuyor, detaya girmeden söylemek gerekirse bizdeki ateizm yahut vb. Görüşler biraz marjinallesmenin beginner aşaması gibi kalıyor. Ha, niye mi bu kadar ecnebice sözcük kullandım? Anlayın diye. Anadolu gibi hem up'ı hem down'ı görmüş topraklar ve garibanligi şiar edinmiş topraklar yaradana inanır.