aynı anda iki kişiyi sevmek

ontolojik sancilarimin merhemi
otonom yavşaklığı. artık aşk sevgi gibi duygular kalbe değil de akla bağlanıyor. tutkularının, isteklerinin ardında dolu dizgin koşarken arka planda beliren akıl oluyor. biraz ondan, biraz da şundan mantığı..

akıl o kadar büyümüştür ki köpükten bir balon gibi bir iğne ile her an patlayabilir.
monster degree
Egoistliktir.

Kişi her ne kadar bunu fark edemese de aslında o iki kişiden birini gerçekten seviyor, diğerinin ise sadece ona olan ilgisinden hoşlanıyordur. Normal insan beyni bu ikisini birbirinden kolaylıkla ayırabilirken egosu gözlerini kör etmiş biri bunu yapamaz.
mızrabımda ızdırap
Aynı anda iki kişi de sevilir, üç de, beş de. Adı ana olur, baba, kardeş olur. Fakat cânân ya da cân vasfına sahip olan sevgili tektir, zarlar düşeş gelse bile gönülde yektir. Eğer kalbte birden fazla sevgili ağırlanıyorsa o kalp değil midedir. Bu hususta mideden bile af dilerim, sindirirken zorlanıyor olmalı...
avni
Konuyla ilintili öncelikle Nazım Hikmet ran'ı Sonralıkla bi'kaç şairi daha hatırlarım. Şairdir Koccaman yürek var adamda deyip geçecekken bir acaba düğümlenir zihnime beyin kılcallarınn aşırı yüklenip zorlanmasından olsa gerek keskin bir başağrısı saplanır kafamın arka tarafına, ense kökümü söküp ataSIM gelir. "Belki ikimizi de sevmişti"yi düşünmek kesinlikle değil; bu başağrısının sebebi. kıskançlık olabilir belkide sevilmediğini düşünmek ya da sevdiceği paylaşamamak.
Ah Be nazım usta yarin yanağından gayri her şeyi paylaşan sen nasıl oldu da kendi yanağını kanatıp yüreklere paylaştırdın.


hamlet
Bu konuda herkesle farklı düşünüyorum yine çoğu zaman olduğu gibi. Tabi şöyle bir durum var insanlar çok kalıplaşmış düşüncelerle yaklaşıyorlar bu olaya. Tek aşk, tek gerçek sevgi vb.

Neden iki kişi sevilemez? Sorusuna mantıklı bir cevabınız var mı?

Şimdi diyeceksiniz ki, birini severken gözün nasıl başkasını görür? Peki o zaman körler sevemez mi? Yani görmekle mi alakalıdır sevgi? Sevmek ya sadece bir hisse? Başka Kişilerle pek de alakası olmayan, yalnızca sizin hissettiğiniz bir duyguysa? niçin birini seviyorken bir başkasını sevemeyelim ki? Severim arkadaşım ben severim inanın ki.

İki kişiyi ya da daha fazlasını aynı anda sevmek nasıl bir kabahat olabilir ki? İnsan birilerini isteyerek mi sever? Birden fazla kişiyi sevmek sevgiyi bölüştürmek midir? Öyle bile olsa herkes aynı mı sever ki? İki değil bin kişiyi sevsem hiçbirine haksızlık etmiş olmam. Çünkü onlara sevgimden başka bir şey vermiyorum. Ne bir zarar ne de bir acı. Ancak onların kendi hisleri onlara acı verebilir. Benim sevgimi başkası ile paylaşıyor olma düşüncesi, kıskançlık, ego, karşılaştırma ve birbiriyle yarışma gibi düşünceler onlara acı verebilir ancak. Oysa ki seven tarafın günahı nedir? Sevmek hiçbir halde kötü bir his sayılamaz diye düşünüyorum. Gerçekten sevmiyordur diyenler gerçek sevgiyi nasıl tanımlıyorlar mesela? Sonsuza kadar sahip olma arzusu mudur gerçek sevgi? Eğer öyleyse hayatta sizi bekleyen ciddi felaketler olduğunu düşünüyorum. Yani altından kalkarsınız da, bir süre enkaz gibi dolanırsınız ortalıkta. Gerçekten sevmek sahip olmayı istemekse eğer, ben hiçkimseyi gerçekten sevmediğimi kabul edebilirim hemen şimdi.
chivalric
Burada kastedilen sen de paşasın ben de paşayım hepimiz paşayız gibisinden genel bir sevgi değil. Bu arada nazım hikmet'ten bahsedilmiş onun bir öyküsünde iki adamı da seven bir kadını hatırlıyorum. Komünist de olsa adam kıskanıyor falan sonra mülkiyet tartışmaları giriyordu devreye. Satır arası olsun.

Burada kastedilen aşktır, aşk da kıskançlık ve bencillk getirir. Getirmediği pek görülmemiştir. Aşık olamayan, kendinden başkasını aslında sevemeyen ya da kendinden fazla hiç kimseyi sevmeyen, kendine aşık ve veya birinin gözünde en kıymetli olmak gibi dertleri olmadığı gibi ona bambaşka dokunan birinin olması ile sorunu olmayan dokunabildiğim kaderi bana kafi diyen için aşık olunan kişiler artabilir ya da sevilenin birden fazla aşkı olması sorun olmayabilir.

Gittikçe çok eşli bir düzene doğru kayıyoruz fakat bunun sebebi sadece tarım toplumu ahlakından kopmak değil. Çünkü her şey bize her şeye sahip olabilirsin ve olmalısın da çünkü neden olmasın amına koyim? Diyor. Birinin sevmemezliğinden zarar görmemek ille de aynı anda birkaç kişiyi sevebilmek ya da sevilen birkaç kişiden biri olmayı içselleştirmeyi gerektirmiyor. Aynı anda birçok dostumuz olabilir ama gerçek anlamda aşkımız olamaz. Orada mutlaka bir tür kendini kandırmaca vardır. Ha kimse o seviyede aşık olmaz aslında o başka. Çoğu kişide o olmasa öbürü olur hissi var. Olur olmasına da onunla bambaşka olur hissi asıl aşk oluyor. Zaten mesele olamaması değil olsun istenmemesi.