bamya

avni
afrika kökenli bir sebze. şahsıma ninem tarafından kemiklerini güçlendirir diyerek sevdirilen yemek. sonradan öğrendim ki harbiden de öyleymiş.
tekel savascisi ahmet abinin yegeni
Kurusunun kilosu 3 4 sene önce 100 lirayı buluyordu. Tazesini pek sevmem ama kurusundan etli bamya çorbası yapılır konya'da ki efsanedir.

Konua düğünlerinde yoğurt çorbası-pilav üstü kavurma- pilav üstü kavurma- bamya-pilav üstü kavurma şeklinde bir sıralama ile gelir. Yeni yetmeler için pilav daha cazip gelse de işini bilen adam bamyayı bekler.
parody
birçok insan bamyayı sevmez, sevilmeyen yemekler arasındadır ya da ikincil tercihlerde sırasını bulan yemeklerdendir; fakat gerçekten hakkı verilerek iyi yapılmış bir bamya yemeği birçok yemekten üstündür. bilhassa konya'da yapılan kuru bamya şahane olur, bilgilerinize.
aydinoglu
Üzerine limon sıkılması halinde süper bir yemektir. Bamyayı çoğu insan yemek olarak sevmez. Ama vitamin bakımından zenginliği düşünülürse, tüketilmesi gerekir.
singur
Çocukluktan beri yiyemem ben bunu. Zaman zaman misafirlikte falan çıkardı karşıma, bugün yol üstü birine ugradim. Gitmeden tel.ettim. dedi ki gelirken aç gel, burda yeriz.
Gittm, çorbadan sonra bi tabak dolusu bamya. Adam öyle bi heyecanlı getirdi ki, ben bunu yiyemem diyemem yani. Kokusuna tahammülüm yok. Sicak diye karıştırıyorum, Allahım bişey olsun, bişey derken bunun telefonu çaldı. Dışarı çıktı. Yemeğe hic dokunmamışım hemen tencereye boşalttım. Az bıraktım tabakta. Adam geldi, abi dedim yemek süper olmuş yengenin eline sağlık. ilave edeyim daha var demesin mi. Yok abi yeterli ağır olur falan diye yırttım. Allah affetsin