bayan

hubel
Ennn ama ennn sevdiğim hitap şeklidir. Gün içinde karşıma çıkan karşı cinsteki bireylere mutlaka bayan derim. Ismini bilsem dahi derim.

Bu hitap kişisel tercihimdir. Hakaret vs içermemektedir. Alınanlar vs oluyormuş. Umrumda değildir. Bayan bayandır çicek güzeldir.
sos
ülkemizde "karı" diye bir kelime var. bu kelime epey kullanılmış, hala kullanılmakta. hatta "karı koca" diye bir kalıba bile girmiş. bunun kabaca olduğu düşünülmüş ve bu sefer de cinsiyetçi olan "bayan" kelimesinin kullanımına geçilmiş. şimdi bu bayan kelimesini kullananlara da o kelimenin kullanılmaması isteniyor. halbuki o adam modernleştiğini düşünüyordu karı'dan bayan'a geçerek... bazı kalıplardan sıyrılmak kolay mı bu ataerkil toplumda? hem de direkt "kadın" kelimesine geçmesi isteniyor. istek haklı fakat apalamadan yürü demek gibi bir şey bu toplumda.

mesela bayan yanı diye bir dergi var. takipçilerine göz gezdirdim epey feminist takipçileri var. feminizm kokan bir dergi. bu derginin bile ismi "bayan yanı" iken bayan yanı her ne kadar bir yaygınlaşmış bir tabir olsa da bu dergi bile yerleşmiş kalıptan kurtulamamışken, karı'dan bayan'a geçmeyi başarmışlara "kadın" dedirtmek imkansız gibi görünüyor.

şimdi konudan bağımsız olarak şunu da söyleyeyim. gerçekten bazen tabir bulmakta zorlandığım olmuştur. şimdi ayaküstü örnek veremiyorum aklıma gelmiyor ama karşı cinsten olan birini ne diye tanımlayacağım beni bazı bazı zorlamış, anlık streslere sokmuştur.
kozmos
kelimeye donanımından fazla yazılım yükleyenlere nasıl hissettirdiği, ne düşündürdüğü öncelikle benim, sonralıkla tdk'nın sikinde değil. özellikle bayan diyenleri fakir/soylu olmayan veya cahil diyen nitelendirme furyasını da yavaş yavaş da olsa geride bırakıyoruz.
*
şuraya bırakıyorum, günde iki kere kulak arkasına sıkarsınız;
erkek - dişi
kadın - adam
bay - bayan
bey - hanım
er - hatun
beyefendi - hanımefendi
hubel
Melis. 22 yaşında mimar sinan guzel sanatlarda okuyor. 3.dalga feministlerden.
Cevresindeki ve sosyal medyadaki erkeklere " bayan değil kadın diyeceksin" sloganları atarak feminizmin çok sağlam bir felsefi savunusunu yapıyor.

Sevgilisi yok. Ama her daim yedekte tuttugu iki üç meriç var.

Melis bayan degil kadin slogani atarak eril düzenin yıkılmasına ,dünyanin güzellesmesine, kuresel ısınmanın sona ermesine, galaktik barışın sağlanmasına, karadelik bilgi paradoksunun çözülmesine katkı sağladı.

Teşekkürler Meliss.