bir sözlük nasıl yönetilmez

azrailin regl donemi
kozmos ukdesi.

cevabı zengin sözlükte olan soru.

öncelikle yönetimden icgqhs dışında kimseyi tanımam. kendisine de saygım büyüktür, abi dediğim sevdiğim bir adamdır. yönetim kelimesi bir semboldür, kişisel algılamasın lütfen.

öncelikle geleni gideni iplememekle başlar her şey; moderatörler bihaberdir kim ne girmiş kime ne demiş, hiç bilmezler. kendileri de girmeye tenezül etmezler sözlüğe. şşşt! diye bir duyuru vardır ama sadece bayramlarda seyranlarda kullanılır, asla yazarlara yeni gelişmeler, yeni eklenen özellikler hakkında bilgi vermek ya da yazarları önemsendiğine dair veya yönetimin ölü olmadığı, sözlüğün oldukça aktif olduğunu hatırlatmak adına kullanılmaz.

birkaç yazar yükselişe hizmet adına operasyonlar planlar fakat bu operasyonları yazarlara uygulatmak için bir lider konumunda olan yönetim sessiz kalır ve birçok şey başlamadan biter. yazar olarak ben, kendi adıma bu tarz gerçekleştirilemeyen operasyonlar için özür diliyorum bütün sözlükten. keşke admin ya da moderatör olsaydım. değildim maalesef ve ciddi atılımlar sağlayamadım.

farkındasınız da, bir kaç yazar hiç yılmadan giriyor ve yazıyor. elinden geleni yapıyor. başka sözlüklerde yazmadıkları kadar yazıyorlar belki de. ciddi anlamda gelişim göstermesi için yazıyorlar bu ortama. ellerinden geldiğince. neden bu bir türlü değerlendirilip, direnen bir ortamı şahlandırmak için harekete geçilmiyor?

ben moderatör olsaydım her gün yaptığım gibi sürekli sözlükte olurdum. şşşt!'den sürekli olarak gerek makara olsun gerekse ciddi konular; sözlüğün vaziyeti, gündemden sözlüğe taşan haberler ve benzeri konularda haftada birkaç kez bildirim ile yazarlara "yaşadığımızı" gösterirdim. sözlüğün gelişmesi adına yapılan istekleri ve planları dikkate alır sözlüğü sürekli olarak kordine ederdim. herhangi bir yazar sürekli olarak şunu bunu yapalım dese de faydasız. lider konumundaki kişilerin bu işte yetkin ve aktif olması dikkate alınır ancak, azrail'i ya da kozmos'u bilmez felanca yazar.

nihayetinde bu sözlük "yazarlarını önemseyen sözlük" mottosuyla kuruldu. en azından bunun hakkı verilmeli.

dikkate alınmasını sözlük adına tavsiye ediyorum.
magic mushroom
Uzaktan yönetilmez mesela. Halka inmek lazım. Ve demokrasi şart. Her dikta yönetimi sonlanmaya mahkumdur çünkü.

Kısacası bir sözlük önemsemeden yönetilmez. Sahip çıkmak şart.

Çiçeği burnunda bir yazar olarak açıkçası daha aktif bir yönetim beklerdim. Yazarlığımı onaylayan icgqhs dışında başka bir moderatör de görmedim henüz.

Yeniyim ve sevdim burayı ve gitmeye niyetim yok ama Dedeye, pardon sözlüğe de sahip çıkalım. Evet.

espwa
Yazar arkadaşlarımızın haklı talebleridir.
Şşt gençler alın bakalım şu 100er lirayı akşam yiğenlerime çikolata felan alırsınız öyle sağda soldada böyle şeyler konuşmayın. Sanki başa başkası gelse ne olacak hı amaaan bu devran böyle gider. Yönetim daha size ne yapsın başlık dediniz açtık entry dediniz girdik nankörlük etmeyin. Hem yarın öbür gün nick'inide al git dese ne diyebileceksin sürerler olum hepimizi sürerler başka diyarlara.
zengin sozlugun fakir yazari
tanım: ilerde yeni atılımlar gerçekleştirmek isteyen gençlere yol gösterecek hede. dolsun bakalım neler çıkacak.


ölü doğduğunu kabul ederek yönetilmez mesela.

planlanan her değişikliğin, her hareketin, her adımın arkasında durulmadan ilk denemeden sonra- denemenin sonucu ne olursa olsun- vazgeçilerek yönetilmez mesela.

yapılan her eleştiriye, verilen her tavsiyeye, talep edilen her değişikliğe karşı yönetim olarak tepkisiz kalarak yönetilmez. bu önerilere yönetim adına değilde tatlı dilli bir şekilde ""yapacağız azizim.. bir kaç projemiz var ilerde... çok yakında daha sağlam adımlar atacağız"" şeklinde özel mesajla cevap verilerek(geçiştirerek) yönetilmez mesela.

yazarlarının girdiği tartışmalarda haklı haksız bakmadan sadece azınlıkta diye cezayı bir tarafa keserek yönetilmez mesela.

icgqhs
yazarların problemlerini ve isteklerini görmezden gelerek yönetilmez.
yazarların mesajlarını cevapsız bırakarak yönetilmez.
moderatör ve diğer yöneticilerden daha az sözlükte bulunarak yönetilmez.
gelen yeni yazarlar sırf kendini ve sözlüğünü eleştirdiği zaman sözlükten uzaklaştırarak yönetilmez.
eleştiri ve önerileri okumadan ve hiçbir şey yapmadan yönetilmez.
kozmos
ukteydim doldum, ete kemiğe büründüm yunus diye göründüm.
-
bir sözlük nasıl yönetilir konusu için geçerli yöntemlerden başta sayısal olarak daha fazla şekilde yöntemleri vardır.
fakat bir tanesi vardır ki, ''nasıl yönetilmez?'' sorusuna kütüphanelerde yer alan kitaplara kendini geçirtecek şekilde genel geçerdir.
o da, sorumluluk bilincinin yeterince yerleşmemiş olmasıdır. bu sorun ve bu sorunun etrafındaki sorunlarla bir sözlük yönetilmez, bu, kapsar diğerlerini. sorumluluk bilincinin olmayışı, kesişim kümesidir başarısızlık yol ve yöntemlerinin.
liyakat, 1. tekil şahısta başlar. 2.ile paylaşılır, 3.'leri dert etmek de hobiye girer ondan sonra, farazi.
sipraleks
zaten zengin sözlüğün yönetilmek, yönetmek, büyüme gibi bir derdi yok. günde 30 entry girilse, giren 1000 kişi 50 reklama tıklasa aylık 1000 tl getirse adamlar için ek gelir babında bir ölü proje.
ihtiras limani
aman Ali Rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın düşüncesi ile varılacak yer hiç kimseye yaranamamak olur. Herkesi memnun etmeye çalışan kimseyi memnun edemez de cabası. Bu yüzden sözlüğün bir formatla birlikte bir üslup da benimsemesi gerekir. Kurumsal davranmak bu tip mecralarda pek mantıklı değil. Çünkü lafı evirip çevirebilen, amacını gizleyen tiplere alan yaratmış oluyorsunuz. Yani görünen köy kılavuz istemiyor, adam/kadın sapık veya troll, bunlara karşı hakkınızı mahkemede arayın yok ben karışamam diye diye tepenize çıkarlar. Ekşi nin hali diğer sözlüklerin hali ortada. Evet niyet okuyup hareket etmeniz gerekiyor işin doğrusu bu kusura bakmayın. Ayrık otları zamanında almazsanız sonunda meyve veren ağaçlarınız da kurur. Çiçekler açmaz olur, çiçek gibi yazarlar kayar gider. Kendimi kastetmiyorum şimdi bu ne ego diyerek okumayın. Sakalımız da vardı ama sözümüz dinlenmedi.