bitcoin

blackandwhitememories
Paracıktır.

İşin teknik boyutunu bilmem, ne halt olduğunu da bilmem ama sözde herkesin çok para döndüğü bir ortamda çok para sahibi olduğu bir olay diyeyim. Sadece yorumları okudum da niyeyse herkes zengin, çok garip bir durum. Kimisi de hiç girmeyin bir halt olduğu yok falan diyor. Bu kadar karmaşık işler bana göre değil. Sıradan bir adamım lan ben.
sos
mucidi veya mucitleri anonim olan dijital para. hakkında tek bildiğim ismi, bitcoin. arkadaş! biraz video izledim, ne olduğu konusunda yazılanları okudum fakat hiçbir şey anlamadım. ne lan bu? bilen beni çok detaylı şekilde aydınlatırsa çok sevinirim. yani o kadar sevinirim ki bitcoin manyağı yaparım onu.

ya aslında çok kolay öğrenen, kavrayan biriyim. ama bu bitcoin denen şeyi kavrayamadım. nasıl bir formatı var?
kurremkarmerruk
bitcoin internet üzerinden alışveriş yaparken kullanılan bir sanal para. uygun programı bilgisayarınıza yüklerseniz kendiniz üretiyorsunuz. tabi işlemci hızına bağlı olarak. o programı size birileri satıyor. genellikle satanlar megaholdin bünyesinden çıkmış ipten saptan dolandırıcı herifler. sizi titan gibi bir ağın içine sokuyorlar. sonra da yavaş yavaş size sokuyorlar.

uzak durun.
kurremkarmerruk
bitcoin ile sizin cebinizi tırtıklamak isteyenlerin en belirgin özelliği bu meredi çok övmeleri ve sizin hiçbir şekilde kandırılmayacağınıza sizi ikna etmeye çalışmalarıdır.

ağı örerler ökseyi basarlar avlarını beklerler. sorduğunuz tüm sorulara cevap vermeden lafı uzatırlar. süslü laflarla sizi kandırırlar.

sanal alemde düzenli olarak bu işin çok para getirdiğini vurgulamak adına paylaşım yaparlar.

mesela bir sözlükte başlık açarlar. bitcoin kuru şu oldu ,en yüksek seviyeyi gördü, çıldırdı, uçtu, deli para kazandırdı, bu hafta yatırımcısını zengin etti gibi giriler girerler. o sırada birisi mesajla bu nedir aga diye sorarsa işte av ökseye tutunmuş demektir.


kurremkarmerruk
bitcoinciler genellikle sanki bu coin işi babasının işiymiş gibi savunurlar..acayip zekidirler. yav siktiret sahtekarlık bu dediğin zaman sanki kolunu kesmişsin gibi savunmaya geçerler.
avni
mantığını hisse senedi borsalarına benzetiyorum. kısaca kar ve zarar kardeştir ilkesi. yani hisseler yükselir de, düşer de. borsadan hisse senedi alırken sağlam hisseler dururken -ki onların da düşmeyeceğinin garantisi yok.- birilerinin zorlamasıyla riskli bir hisseyi alarak parası buhar olanlar özellikle uzak dursun.
kurremkarmerruk
bitcoinciler bu işe girerseniz benim karım düşer der lakin. bu işin ne kadar karlı olduğunu size ispat etmek için ellerinden geleni yaparlar. madem bu işe giren sayısı arttıkça karın düşüyor o halde ticari zeka derki iyi reklam yapma kötüle..

kurremkarmerruk
bitcoincilerin bu işi çok övmelerinin sebeplerinden birisi de ellerindeki bitcoinleri satacak keklikler aramalardıdır. yoksa aylık 30-40 bin gibi bahsedilen kazançları elde edemezler.
valsarith
Değeri 30000 türk lirası bandına dayanan kripto para birimi. Her ne kadar artık mininginde kazanç yoksa da coin borsalarında altcoinler üzerinden al sat yaparak miktarı arttırılabilir. Getirisi gayet güzel.

Bunu riskli ya da ponzi bulanlar uzun vadeli olarak aselsan'a yönelsin. O da kazandırıyor.
valsarith
Uzun süreç içerisinde tahtını bitcoin cash'e bırakacak olan kripto para. muhtemelen öyle olacak. Ancak direkt patlayacak gibi iddialarda bulunmak bu işlerde fazlaca toy olduğunuzun göstergesi.

Bu ayın 13ünde bitcoin cash'e hard fork geliyor. o zamana kadar alım yapmaya bakın. minimum 1500$ dolacak birim fiyatı. kaldı ki şu an 800$ civarlarında geziniyor.

Bitcoin'deki düşüş segwit2x'in iptali ile alakalı olmakla beraberinde ortada önemli iki konu var. biri btc mininginin oldukça zor olduğu, bcc hard forkuyla birlikte bcc mininginin daha da kolaylaşacağı ve uzun zamandır zararda olan btc minerlarının enerji kaynaklarını bcc'ye çevirebileceği, ikincisi ise bittrex ve poloniex gibi büyük altcoin borsalarındaki btc pumper/dumperlarının işin bokunu çıkararak manipülasyon sıklığını arttırmasıdır. millet bu ibnelerin yemi olmaktan sıkıldı artık. yavaştan boşaltıyorlar bitcoin'i, geçiş de ona en yakın rakip olan bitcoin cash'e doğru seyretmekte. eğer böyle giderse btc zenginlerinin borusunun yeniden ötebilmesi için bcc'ye geçmeleri şart olacak ki indir kaldır işlemlerini oradan yapabilsinler. böylesi bir hareket büyük alımları doğurur ki bu da yine bcc fiyatının hızla artacağı, btc'ninse hızla düşeceği anlamına gelir.

Şu arkadaş oldukça iyi özetlemiş:
https://eksisozluk.com/entry/72012768

Ayrıca:

zenginsozluk.com/foto

avni
takas aracı olarak kullanılır mı? güvenilir yatırım aracı mıdır? ihtiyat saikiyle mi elde tutulur? ya da her üçü birden midir? bilmem. benim bildiğim ya da sistemin bana öğrettiği anamalcı bu sistemde bir şeyin uzun vadeli değerini belirleyen sunum ve istem dengesidir. bu bağlamda bir şeyin uzun vadede değeri şu olacak falan demek tamamen spekülatiftir. diğer bir ifade ile kurguya dayanır. bir şeyin bundan bir yıl sonra alacağı değerini kestirmek kuru tahminden ibarettir. bu şeyin değeri için elinizdeki doneler ne denli inanılır, güvenilir ve kıymetli olursa olsun tahminin kesinliği de yoktur yaklaşıklılığı da. amerikadan başlayıp dünyaya yayılan emlak krizinin üzerinden henüz 10 yıl geçmedi ve kapitalist sistem bu tür krizleiri tarihi boyunca sürekli yaşıyor. durum buyken uzun vadeli fiyatını tahmin etmek kuru bir hayaldir. lotodan büyük ikramiye kazandığını, pokerde floş ruayel bulduğunu hayal etmek gibidir. at yarışında doğru ata oynadığından, iddaada maç sonucunu doğru tahmin ettiğinden emin olmaktan farkı yoktur gelecekteki fiyatını doğru tahmin ettiğini sanmanın.
spekülatif olmasa da bir kullanım değeri olan yüzlerce, binlerce seçenek varken ne idüğü belirsiz sanal bir şeye yatırım yapmak pek mantıkla bağdaşmaz. kumarı seven ya da kısa yoldan zengin olmak gibi hayalleri olan ve pek tabi buna ayıracağı parası olan için cazip bir seçenek olabilir.
kaldı ki değerini belirleyen reel paranın değerinin gelecekte ne olacağı da meçhul. kızılderili reisin dediği gibi beyaz adamın yeşil dolarları yemek zorunda kalacağı günlerin pek uzakta olmadığını da düşünmek gerek bu gibi durumlarda.
sos
(ben gibi) "nedir şu bitcoin anlayamadım gitti bir türlü" diyenlerdenseniz eğer aha da bu videoyu izleyin. %97 anlama garantisi veriyorum. ben bile anladım...
kozmos
arkadaşımın dediğine göre 3 sene önce 1 adeti 80 tl ediyordu ve arkadaşım 50 bitcoine lsd alıp hiç etmiş. şimdi olsa ne kadar ediyor 50 bitcoin, gerisini siz düşünün...
ayrıca sizin yerinize de küfrettim ona.
edit: ekleme...
edit 2: 3 milyon tl ediyor...
valsarith
Şu lanet olası lightning network gelene kadar biz destekçilerine rahat yok anlaşılan..

Düşüş trendinde gereğinden fazla takılı kalması şüpheye düşürüyor artık.
avni
investing.com ekranlarına dahil edildiği tarihten beri düşüş trendinde olan dijital para. ilk yıllarında ne olduğu pek bilinmediğinden güvenilmeyip rağbet görmemiş ancak özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıldıkça kabul edilerek yaygınlaşmıştır. paradan para kazanma amacındaki açgözlü spekülatörlerin stoklamaya başlamasıyla fiyatı katlanarak artmış ancak anamalcı düzen gereği alternatifleri üretilebilen bir şeyin değeri sonsuza değin artmayacağı için değer artışı duraklama dönemine hatta değer düşüş eğilimine girmiş gibi görünüyor.
teknik açıdan analizi yapabilecek yeterli uzun vadeli veriye sahip olunmadığından gelecekte fiyatının ne olacağı konusunda tahmin yürütmek çok güç.
avni
investing.com aracılığı ile elde ettiğim son bir aylık verilerinden oluşturduğum teknik analizine göre düşüş trendinin dibi hala meçhul. uzun vadeli yükselişteyken zorlanmadan yukarı yönlü geçtiği psikolojik dirençlerini düşüşteyken destek olarak koruyamayıp aynı hızla aşağı yönlü kırıyor.
kısacası son aylarda tam tabiriyle ayı piyasasının hüküm sürdüğünü söyleyebilirim. boğa piyasası işaretleri vermiyor. çok hızlı al sat yapamıyorsanız bu aralar uzak durun.
0 /