bizimkiler

emekli yoda
özel kanalların yeni yeni açılmaya başladığı dönemde, tüm ailelerin ekran başında kitlenerek izlediği efsanevi televizyon dizisi.

kapıcılar kralı filminde yer alan karakterlerin ve hikayenin geliştirilmesi ile senaryolaştırılmış bir dizidir. bir apartman içerisinde yaşayan ailelerin hayatlarını konu alır.
sos
türk televizyon tarihinin en uzun sürmüş dizisi.

o değil de 1994 doğumlu biri olarak 2002'ye kadar sürmüş bizimkiler'i pek hatırlamazken (hatta hiç hatırlamazken) 1998'e kadar sürmüş kaygısızlar'ı çok iyi hatırlamam... (nasıl oluyor lan bu?)
turuncu gemi
youtube den 1 aydır aralıksız manasızca izlediğim dizidir. yapımcılığını ve yazarlığını bir kaç gün önce kaybettiğimiz büyük sinemacı umur bugay yapmıştır.
bir türk olarak milliyetçiliğe en uzak insan olsam da, edebiyatımız ve tiyatromuzla ne kadar övünsem az gibi hissederim. bu dizide yıllarca inşaat hamalı gündelikleriyle dünya tiyatrosunun yüz akı diyebileceğim o kadar çok oyuncu var ki. kişisel tarihimdeki bir kaç gurur kaynağımdan birisi, neredeyse hepsini en az bir kere sahnede canlı izlemiş olmamdır.

genç sosyolog dostlarıma, kent sosyolojisi ve orta sınıf çelişkilerini anlamaları açısından mutlaka bir ders niteliğinde izlemelerini önerdiğim yapımdır.

diziden tek sıkıntım çaycı abbas'ın repliklerinin gün içinde dilime dolanması. cıvık müdürüm affedersin. hatırlayan var hatırlamayan var.