black friday

putintin
Amerika'da Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Bu günde alışveriş çılğınlığı yaşanır. Mağazalar indirimlerini genelde kara Cuma'ya saklarlar...
monster degree
İlk olarak 1961 yılında bu isimle ABD'de ilân edilen, mağazaların her yılın bir günü ürünlerini olağanın çok üzerinde indirimlerle çok daha uzun saatler mesai yaparak sattıkları gün. 2017 yılının black friday'i olarak 24 kasım belirlenmiş.

Bu güne bu ismin verilmesinin sebebi indirim sebebiyle mağazaların civarlarında ve trafikte yoğun bir karmaşa yaşanması, bu karmaşanın günlük yaşamı da etkilemesi. Hatta ürünleri kapışanlar arasında ölümle sonuçlanan kavgalar da çıkabiliyor. 2008'de ABD New York'ta tutkulu kalabalık sabah 05.00'te kapı açılışıyla mağazaya akın ederek önce kapıyı ve camları kırıp ardından 34 yaşında bir çalışanın ezilip ölmesine sebep olmuş.

Ukdeci: kozmos
monster degree
Az önce tontiş kızım, miniş kedime birkaç ay yetecek kadar mama, kum ve bugün değilse bile önümüzdeki haftalarda almam gereken birkaç ufak tefek ürünü de tek seferde sipariş ederek dahil olduğum çılgınlık.

Ben bu çılgınlığın çılgınlık gibi görünmediği kısmına dahil oldum yalnız. Zira bugün aldıklarımı bugün olmasa da yakın zamanda zaten alacaktım, ihtiyacım vardı. Sırf indirimli diye kasım ayında evine şişme flamingo alanlara rabbişkomdan acil şifalar diliyorum.
sos
az önce sözlükte reklam kısmında domino's pizza'nın black friday konulu reklamı çıktı. önce bir kahkaha patlattım. sen de mi? yakında nalburcularda falan camekanda a4 kağıdına yazdırılmış "bılek fırıdey" yazısı görürseniz şaşırmayın. hemen yanında "fırıdeye gitti gelecek"...
siz hepiniz ben tek
Müslümanların mubarek gününe kara diye hitap eden, Amerikan merkezli bir kampanyadır.
bir müslüman olarak benim mubarek günüme kara diye hitap edilmesi nedeni ile bedava mal dağıtsalar almam. Alanlarada saygı duyarım. Herkesin değerli gördüğü şeyler, kutsal gördüğü şeyler farklıdır. Bana göre din kutsaldır, kimine göre para.
the big brother
Popüler kültür ile kapitalizmin elde kalan ürünleri tüketme ve tüketime teşvik etme amacıyla salladığı diğer saçma sapan günlerden biridir. Tüket ve tüken. Amariganın oyunu.
esdemirei
1950'li yıllarda Philadelphia şehri polisi tarafından, her yıl Şükran Günü'nün ardından ordu ve donanma arasında oynanan Amerikan Futbolu maçını izlemek için şehre akın eden turistler ve alışveriş meraklılarının yarattığı kaosu anlatmak için kullanılan bir ifadeydi. 1960'lı yıllara gelindiğinde, kalabalığın yarattığı sıkıntılarla beraber bu ifadenin Philadelphia'da yaygınlaşmasından dolayı çıkacak olumsuz bir efsaneden korkan şehrin ileri gelenleri günün adını Big Friday (Büyük Cuma) olarak değiştirmek isteseler de başarılı olamadılar. 1980'li yılların sonuna doğru, perakendeciler neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bu kavramı yeniden canlandırdılar ve bu gelenek Amerika'nın geri kalanına da yayıldı. Mağazaların günün ilk saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar açık kaldığı ve müşterilere büyük indirimler sunan bu gelenek, ilk başta bir günlük büyük bir indirimden ibaret olmuş olsa da zamanla 4 günlük bir indirim çılgınlığına dönüştü ve e-ticaret sitelerinin hayatımıza girmesiyle beraber tüm dünyaya yayıldı.