breaking benjamin

hunyadi
1999'da barlarda sahne almaya başlayan benjamin burnley'in kurduğu grubun ismidir. asıl adı plan 9'dur fakat planet 9 olarak akıllarda kaldığından ötürü benjamin burnley abimiz grubun adını barda yaşadığı mikrofon kırma olayından sonra breaking benjamin olarak değiştirmiştir. 1-2 yıl barlarda rock şarkılar çaldıktan sonra ilk stüdyo albümleri olan saturate'i 2002'de çıkardılar.

2004 yılında we are not alone albümüyle isimlerini Billboard 200'de 20'nci sıraya taşımışlardır. albümde bulunan sooner or later şarkıları oyun tanıtımlarında kullanılmıştır.

we are not alone albümünden sonra çıkardıkları blow me away şarkısı halo 2 oyununda kullanılmıştır. benjamin burnley'in kendisi de büyük bir halo hayranıdır. ( küçük bilgi: hatta son halo oyununun kötü oluşundan ötürü sinirinden halo cd'si kırmışlığı bile var )

2006 yılında phobia, 2009 yılında dear agony albümünü çıkardıktan sonra grup kendi içerisinde anlaşmazlığa düştü. vokalist ve grubun kurucusu benjamin burnley ise o sıralar psikolojik rahatsızlıklarıyla mücadele ederken blow me away şarkısının mix sürümü grup üyelerinin gizli bir biçimde stüdyo şirketine 100.000 dolara satmasıyla burnley grup üyelerinin bir kısmını dava etti. dava neticesinde isim hakkının tamamını kendisine ait olduğu tescillendi fakat talep ettiği 250 bin doları alıp alamadığına dair bir bilgi verilmedi.


zenginsozluk.com/foto

7 yıllık aranın ardından 2015 yılında tamamıyla yenilenmiş grup üyeleriyle yoluna devam eden benjamin burnley yeni albümü dark before dawn'u çıkardı ve itunes'ta ve billboard 200'de ilk günde rock listelerinde birinci sırayı aldı.

geçtiğimiz gün de ember albümüyle birlikte yine beklenen üzere listelere birinci sıradan giriş yaptı. hepimizin kulaklarının pası silindi. bu yaz dinleyecek güzel şarkılara sahip olduk tekrardan...