dayısı ve abisinin tecavüzüne uğrayan çocuk

bonnie
Şanlıurfa siverek' te yaşanmış, 14 yaşındaki kız çocuğunun doğum yapmasıyla ortaya çıkan olay.

kendi istedi filan türünden açıklamaları olan yetişkin insanların kendini aklamaya çalıştığı bir sıradanlaşan, sıradanlaştırılmaya çalışılan vaka aslında. ahlaktan habersiz insan davranışları. yozluk, midesizlik, arsızlık, karaktersizlik.

özdemir asaf

mars yolcusu
kelimeleri ustalıkla kullanan, içimize işleyen şiirleri yazan şairimiz.

''ben utangaç bir kalbi taşırım geceden.
ben sana aşık olduğumu, ölsem söylemem..''

özdemir asaf

evde para saklanabilecek en uygun yer

bonnie
sanıyorum çocukken daha zenginmişim. saklayacak o kadar çok şeyim vardı ki. para hariç.

evde hiç para saklamadım ama annem saklardı. benim de bilmediğimi sanırdı. hah ha. misafirden misafire kullanılan tabaklar var ya işte onların aralarına saklar. hala da öyle. şapşiksin kız. hepimiz biliyoruz nereye sakladığını. şaşkoloz.

itf

warmhole
International transport workers' federation'ın kısaltması. Ulaştırmada çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak ve onların güçlü temsilcisi olmak amacıyla kurulan ve bu amaca yönelik çalışmalarını yürüten kuruluştur. Ulaştırma alanında çalışan insanlar şirketler tarafından mağdur duruma dusurulduklerinde bu kuruluşu arayıp yardım isteyebilirler.

shakira

bonnie
latin müziğin kolombiyalı sanatçısı olup da tüm dünyada bu kadar tanınır olmak. önemli bir başarı.

11 temmuzda vodafona park' ta sahne alan sanatçı 2002 ve 2007 yıllarında da konser vermişti. valla ilgim ve sevgim öyle hayranlık düzeyinde değil. rastladıkça dinlerim.

2018 fifa dünya kupası

keskin nisanci
az önce biten final maçı ile sona eren organizasyon.

turnuvanın şampiyonu finalde hırvatistan'ı 4-2 mağlup eden fransa oldu. belçika turnuvayı 3. olarak tamamlarken, ingiltere 4. oldu. son dünya şampiyonu almanya gruplarda turnuvaya veda etti ki bu turnuvanın en büyük sürpriziydi. yine son avrupa şampiyonu portekiz de 2. turda evinin yolunu tuttu.

genel olarak fena bir organizasyon değildi ama brezilya, arjantin, almanya, portekiz gibi favori sayılan ülkelerin hiçbirinin yarı final dahi görememesi turnuvaya ilgiyi azalttı.

tekirdağ'daki tren kazasına yayın yasağı getirilme

miyesmikcih
yeni devlet khk ile tren kazasına yayın yasağı getirerek hemen yüzünü ve gücünü gösterdi.
aa denilen devlet haber merkezi cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini daha bitmeden açıklarken, tekirdağ tren kazasını açıklayamıyor devketin yasak kararının arkasına saklanıyor.
vatandaş, yakınlarından haber bekliyor, haber alma veya iletme hakkı khk ile yasaklanıyor. pes doğrusu!..
avrupa, abd gibi ülkekerde kan bile gösterilmediğini söyleyenler var. herhalde başka avrupa ve abd'den söz ediyor olmalı. polisten kaçanın kafasına sıkıldığı bir abd ve bir ihlali dibine kadar haber yapan bir avrupa medyası yokmuş gibi atıp tutuyorlar.
konumuz bu değil, kayıplarımız hakkında dahi haber alamayacağımız kuşkusu ve korkusu sözünü ettiğimiz.

misafir odasının sadece misafire açıldığı dönem

antik acilar carsisi
beyaz dantelli masa örtüsü üzerinde duran devasa kristal kasenin içine, özenle yerleştirilmiş çeşitli sigara paketlerinin sergilendiği zamana tekabül eder.
giydikleri an nefes problemi yaşadıklarını düşündüğüm siyah diz altı kalem etek giyen koca popolu teyzeler; ayaklarına geçirdikleri şıpıdık terliklerle, bir elinde çay bardağı o kaseye uzanır, bir tane yakarlardı.

mahmut

nickotine
bir psi evreni karakteri.

muzip, eğlenceli ve çakal bir tiptir. ağustos böceği gibi gününü gün etmeyi iyi bilir. çevresindekileri sadece eğlencelik bir arkadaş olarak görür. dert dinlemeyi, ciddi ilişkileri sevmez. carpe diem bir karakterdir.

şakşuka

bonnie
patlıcanın küp küp, biberin de incecik kızartılması ve üzerine sarımsakla birlikte kavrulmuş domatesin dökülmesiyle oluşan yemek.

küp küp doğranarak kızartılmış patates de konulursa daha farklı bir lezzet oluyor. bir sürü değişik tarifi var. gerçek şakşuka, hakiki şakşuka gibi.

madımak oteli

fiorabella
türk yakın tarihinin utanç tablolarından biridir.

2 temmuz 1993 yılında 4. Pir Sultan şenliklerine katılmak için Sivas'a gelen aydınların ve sanatçıların, literatürümde onları tanımlayacak kelime dahi bulamadığım yaratıklar tarafından diri diri yakılmasıyla Türkiye'nin kara lekelerinden biri olarak hiç unutulmayacak. bu elim olayda cehalet bir kere daha aydınlığa galip gelmişti.

4. pir sultan şenlikleri yapılacaktı. Aydınlar söyleşiler yapacak, türkülerle kardeşlik mesajları verilecekti. Sanatçı, gazeteci, şair ve yazardılar. Cehalete karşı tek silahları kalemleri, türküleri ve düşünceleriydi. Gazeteci Carina Cuanna Hollanda'dan, diğer aydın ve sanatçılar Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelip olacaklardan habersiz Madımak otel'ine yerleşmişlerdi.

Takvimler 2 temmuz cuma gününü gösteriyordu. Cehaletle yoğrulmuş, aydınlıktan bihaber sürü cuma namazını eda ettiler. Şehirlerine kötülük gelmişti. Aziz Nesin, Salman Rüşdi'nin “Şeytan Ayetleri” kitabının çevirisini yapıyordu. Bu affedilemezdi. Aydınlar ve sanatçılar da aleviydi. Din elden gidiyordu. Kuran'a uzanan eller kırılsındı.

Cuma namazından çıktılar. Hep birlikte çıldırmışlardı. hepsi birden kudurmuşlardı. Ağızlarından salyalar akıyordu. Kana susamışlardı. “kuran'a uzanan eller kırılsın” diye böğürüyorlardı. Dinsizler diyerek azdılar, çoştular ellerinde benzin bidonları ile insanları yakmaya geldiler. Kalemler, türküler, fikirler zafer çığlıkları arasında ateşe verildi. İçeride insanlar yanarken sevinçle alkış tuttular.

Sonrası, sonrası daha da vahimdi. Tutuklanan, adı insan olan yaratıklar serbest kaldılar. Yargılanların avukatları sonradan milletvekili oldular. Sanıklardan birkaç tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işe başladılar. Halen ellerinden kan sızarak yaşıyorlar.

Bir vicdanınız var ise ki olduğunu düşünmüyorum. Her gece yaktığınız 36 kişi umarım rüyalarınıza giriyordur. Yobaz sürüsü, benim dinim ve benim meshebim cana kıymayı yasaklıyordu. Peki ya sizin dininiz?