zengin sözlük yazarlarından gelenler

zenginsözlük
Sözlüğümüzün nadide yazarlarının Zengin Sözlük ile alakalı oluşturdukları videolardır.

Yazarlarımızın emek ve zaman harcayarak hazırladıkları bu videoları zengin sözlük youtube kanalı'nda yayınlayacak ve linklerini bu başlık altında toplayacağız. Emeği geçen ve geçecek olan tüm yazarlarımıza peşinen teşekkürümüzü de edelim.

Sizlerden gelen ilk videomuzla sizleri baş başa bırakıyoruz:

mustafa kemal atatürk

keskin nisanci
aramızdan ayrılışın 79. yılında ulu önder gazi mustafa kemal atatürk'ü saygı, minnet ve şükranla anıyoruz, ruhu şad, mekanı cennet olsun.

türk milleti var oldukça, ulu önder'in fikirleri bize rehber olacaktır.

sözlük yazarlarının yaptığı mallıklar

ontolojik sancilarimin merhemi
Buzdolabından yemek ısıtmak için tencereyi alıp ocağa koydum, niyetim; kimseyi rahatsız etmeden, bir çorba içmek ve tekrar uyumak. Yemek ısınırken kuzen aradı onunla konuşuyorum. Aradan 5 dakika geçti, tencereden fokurdama sesleri geldi. “ hah ısınmış” dedim. Kaseyi hazırladım, kepçeyi aldım, kapağı açtığımda mis gibi ev yoğurdunun fokur fokur kaynadığını gördüm. Çorba diye yoğurt tenceresini ısıtmışım. Kapağını kapatıp, usulca odama çıkıp uyudum.

yüz bulamayınca çirkefleşmek

ontolojik sancilarimin merhemi
Bazı erkek/kadınların düşük yoğunluktaki düşünce yapısından kaynaklanıyor bu. Kadınlar yahut erkekler onlara bakmıyor veya az bakıyor diye kendilerini kaybedip kafalarında kurgusal bir evrenle yaşıyorlar.


Kadınları ( veya erkekler ama çoğunlukla kadınları) kendilerince tanımlamaya çalışıp puan topluyorlar. işte kızlar kullanılmak içindir , kadınlar küstahtır, Kadına boyun eğme, ona teslim olma, güç göster derler. Yani tümden biyolojik bir varlık olarak hareket ederler. Bir timsah ya da uakari gibi ya da bir güney domuz kuyrukluğu şebeği. Otuzbirinci dünya görüşü gibi bir şey bu.

çorum'da köpeğe tecavüz eden adam

fiorabella
tez zamanda ilgili organı kesilip münasip yerine koyulması gereken pisliktir. pislik kelimesi bile bir payedir bu mendebura. görünce dayanamadım bu dünyaya bir kere daha lanet okudum. bu duruma duyarsız kalan tüm insanların yüzüne tükürmek istedim.
kendi imkanlarımla bir yerlere ulaştım telefon görüşmeleri yaptım ve bu pisliğin ifadesine kadar ulaştım
çorum ili, sungurlu ilçesi, ikizli küyünde yaşayan kazım katiner denen 85'lik bir moruk olduğunu öğrendim. "ben hacca gittim, hacıyım köpeğe bir şey yapmadım" demiş. ulan şerefsiz köpeğin arka bacaklarını kaldırıp bilmemnerene dayarken ne yapıyordun?
jandarma köpeği ve sapığı almış. yarın köpek veteriner hekim tarafından muayne edilip rapor tutulacakmış.
gelelim bu fotoğrafları çeken insanımsılara. adamı o halde gördün fotoğrafını çektin tamam. yerden bir taş alıp kafasına indiremedin mi? yoksa çekerken keyif mi aldın? tabii olayın sonunu bekleidn değil mi? porno sitelerine satacaktın.nasıl için elverdi. zulme seyirci kaldın.
yahu şu pislik moruğun boynunu sıkamadın mı?
nereden baksan insanlık dışı. nefret ediyorum bu insanlarla aynı ülkede yaşamaktan, aynı havayı solumaktan.
ya köylüye ne demeli? bu pis herifi ifşa edip köy meydanında çırılçıplak soyup ıslak odunla dövüp köyden atmazsanız adam değilsiniz.
bir de gazeteler k.k diye kısaltmış sapığın adını da yazmamış. sansürünüze tüküreyim. kazım katiner seni ben ifşa edeceğim rezil edeceğim pislik seni. ekşi sözlükte adını, yaşını ifşa ettim. umarım okuyan bir köylün çıkar.
http://www.ajanimo.com/corumdan-igrenc-olay-kopege-tecavuz-ederken-goruntulendi/

kamal atatürk

pauper
Atatürk'ün ikinci ve en son kimlik cüzdanı: 993 815 seri numaralı Atatürk Nüfus Cüzdanı. Siyah süet kaplı, üst kapağında yapıştırılmış dikdörtgen madeni parçanın üstünde "T.C. Nüfus Hüviyet Cüzdanı" yazılıdır. Arka kapakta ay yıldız vardır. Nüfus Cüzdanı Atatürk'e Ankara Nüfus Müdürlüğünce verilmiştir. Atatürk ile ilgili bilgiler yeni harflerle yazılıdır. 993.815/b numaralıdır. İç sayfada Atatürk'ün papyon kravatlı fotoğrafı vardır.kemal arapça kökenli olup: bilgi ve erdem bakımından olgunluk, yetkinlik, erginlik, eksiksizlik.

kamal arapça kökenli olup: mükemmellik.

Kâmal Farsça kökenli olup: hayattan zevk alan.

Kamâl Eski Türkçe kökenli olup: kırmızı şaman. (Atatürk'ün adı)

Atatürk: "Atası Türk" histoire des turcs - jean paul roux

"Türklerin Atası" Atatürk

30 yaşından sonra anlaşılanlar

monster degree
Kişilerin, 30 yaş olgunluğunu omuzlarına almalarını takiben fark etmeye başladıklarıdır.

karşınızdakinin gereksizliğini gördükten sonra haklı çıkmaya falan uğraşmıyorsunuz bir yaştan sonra. sırf canınız sıkılmasın, sinirleriniz bozulmasın diye haklıyken haksız çıkmak pahasına da olsa götünüzü dönüp gidiyorsunuz. gitmeden önce son söz olarak "siktir deli!" demekten aldığınız keyfi başka hiçbir şeyden alamıyorsunuz mesela. böyle huzur liseli bir gencin matematik defterinin arka sayfasına beğendiği sınıf arkadaşının ismini yazmasında bile yok.

büyüyünce anlarsınız.

rasim ozan kütahyalı

keskin nisanci
dün yaptığı terbiyesizlikten sonra beyaz tv'deki işine son verilmiş. iyi yapmışlar da bu canlının bu potansiyelde olduğu belli zaten, yani biz bunu biliyoruz da beyaz tv yönetimi bilmiyor mu? elbette biliyorlar ama trollün ekmeğini yemeye çalışıyorlar rtük kanala iyi bir ceza vermeli ama it iti ısırmaz demişler. kimden kime ceza vermesini bekliyoruz.

toplumbilim

avni
sosyoloji'nin türkçesi.
batı dillerindeki etimolojik kökeni "birlikte gitmek" anlamındaki "sek" köküne dayanır. sanksritçedeki "arkadaş, yoldaş" anlamındaki "sakha", latincede "ardından gitmek" anlamındaki "secutus" ve "sequi" deyimleri aynı köktendir. felsefi bağlamda da latince "arkadaş" anlamındaki "socius", "topluluk" anlamındaki "socieetas", "toplumsever" anlamındaki "socialis" sözcükleri sosyoloji kavramının temelini oluşturur. sosyoloji kavramını ya da deyimini bugünkü anlamıyla ilk kez kullanan fransız kuramcı auguste comte bu bilimin babası sayılır.
dil devrimiyle birlikte türetilen toplum ve bilim sözcükleri cemiyet ve ilim sözcüklerini unutturup günlük konuşma diline yerleşmiş, çağdaş türkiyenin aydınları ve halk tarafından yadsınmamış, aksine benimsenip yaygınlaşmıştır. sıradan insanlarda bile sosyoloji sözcüğünün çağrıştırdığından çok daha fazlasını çağrıştırmayı başarmıştır.

gamzedeyim deva bulmam

high hopes
Tatyos Efendi tarafından bestelenen türk sanat müziği eseridir.

çoğu kişi buradaki "gazmedeyim" ifadesini bazı insanların yüzünde bulunan minik çukurun içerisinde bulunma hali olarak bilir ama öyle değildir.

tasa, keder anlamına gelen gam kelimesinin sonuna, kelimeyi türetmek için -zede eki gelmiştir. böylece tasalıyım, kederliyim anlamında olan gamzede kelimesi türemiştir. depremzede, kazazede gibi...

şarkıyı da buraya bırakalım :

zengin sözlük yazarlarından gelenler

keskin nisanci
bu kadar popülist olmaya gerek yok, iyi niyetle yapılmış kötü bir video demek yeterli. elbette ki bu iş biraz deneme-yanılma yoluyla olur. zamanla daha iyi videolar yapılacaktır ama mevcut videoyu beğenmemek de yadırganacak bir şey değil. yazarların sözlüğü sahiplenmesi ve yapılan videoyu beğenmesi güzel ama beğenmeyenleri ötekileştirme çabası son derece gereksiz.

12 kasım 2017 süleymaniye depremi

keskin nisanci
ırak'ın süleymaniye kentinde Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun (USGS) verilerine göre 7.2 şiddetinde deprem meydana geldi. deprem ülkemizde doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki illerimizde de hissedildi. depremin sonuçları ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılması, umarım can kaybı yaşanmaz. ırak halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

saygı duruşunda bulunan köpek

fiorabella
insanlara özellikle atatürk düşmanlarına ders veren köpüştür. şimdi kimse bana "ama köpüş ne olmuş anlamaya çalışıyor" demesin. diyenin ağzının ortasına ıslak kürekle vururum. çünki hayvanlar aleminin en hissiyatlı canlılılarıdır köpüşler.
canını sevdiğim ne güzel de duruyor. bazı kesimlere güzel ders veriyor.
https://www.cnnturk.com/video/turkiye/saygi-durusuna-eslik-eden-sokak-kopegi-herkesi-sasirtti