anne

fiorabella
çok özledim. tarif edemeyeceğim kadar çok özledim. içim yanıyor. annemi unutmak mı? işte o imkansız. hergün daha çok acı veriyor yokluğu. her şeyde sen varsın anne, her şey sen kokuyor hala. seni Resüsitasyon odasına aldıklarında küpelerini, kolyeni ve yüzüğünü bir lastik eldiven içinde elime vermişlerdi. benim ömrümden sana gelsin diye onları hemen takmıştım. biliyor musun o günden beri boynumdan, parmağımdan, kulaklarımdan hiç çıkartmadım
anneciğim.
ne kadar çok anı biriktimişiz. ilkokulda mezuniyet günü vardı. şarkılar, gösteriler falan. son kapanışta herkesin babasını sahneye davet ettiler. "ben annemle dans edeceğim" diye babamla dans etmemiştim ve sen benimle bu şarkıyla dans etmeştin. ne zaman bu şarkı çalsa kazık kadar bebe olsamda hep seni dansa kaldırıp evde fır fır döndürürdüm.

seni unutmak mı? asla anneciğim. ben artık yarım yaşıyorum. bir tarafım seninle birlikte gitti. acı çok acı. dolmayacak kocaman bir boşluk.


zengin sözlük

zengin sozlugun fakir yazari
Çok saçma bir olayı gelenek haline getirmeye başlamış mecra. Bir tartışma olduğu an sonucunda bir tarafın sözlüğü terk edeceği kesinleşiyor. Türkiye'nin aydın yüzleri, geleceğinin teminatı olarak bu kadar kolay pes etmek yakışıyor mu size? Bir tartışma da iki ana grup olduğu gibi objektif ve umursamaz iki grup daha olur. Yapılan bir tartışma da illa haklı çıkmanız illa çoğunluğun desteğini almanız gerekmez. Azınlıkta kaldınız diye ortamı terk etmek nedir. Bizler Çanakkale destanını yazmış insanların torunlarıyız Gazi Mustafa Kemal paşa önderliğindeki ekip istanbul'daki şakşakçılara kızıp anadolu'daki garipleri görmezden mi gelmiş de sizler kızdığınız her an bırakıp gidiyorsunuz.

Hepimiz bir şeyler vermeye, bir şeyler almaya çalışıyoruz. Vermek istediğimiz şeyi alamayan insanlar yüzünden alanları cezalandırmak o tartıştığınız tarafı kazanan ilan eder. Gitmek yerine savaşmayı seçin ya da bakın orada engelle diye bir buton var kırmızı kırmızı kullanılmayı bekliyor. Kızartın rahatınıza bakın.


Lütfen gidenin yerinin her şekilde dolduğu ama miktarın sabit kaldığı mecra olmasın artık burası.

leyladansonra.com

fiorabella
yüreği güzel insanların, insan gibi insanların bu kadar kötülüğe, kokuşmuşluğa rağmen var olduklarını gördüğümüz gönüllü oluşum. çapa tıp fakültesinde üç tıp öğrencisi tarafından başlatılmış güzel proje. lösemi, felç vb gibi ağır hastalıklarla mücadele eden, hastane odalarında çocukluklarının en kötü günlerini yaşayan masumlara bir el uzatıyorsunuz. yooo bağışda falan bulunmuyorsunuz. çocukların tuttuğu bir dileği gerçekleştiriyorsunuz.
öyle kocaman, yüklü dilekleri yok. bir bebek, bir araba, boya kalemleri ünlü biriyle tanışmak dışında bir dilekleri yok.

çocukluk masumiyettir. masumiyetini çoktan yitirmiş dünyada onların dileklerini belki sen, ben, o yerine getirebiliriz. birimize ağır geliyorsa hepimiz toplanıp bir bisiklet, bir akülü araba alabiliriz. mutlu ettiğimiz bir çocuğun sevincinde kendi çocukluğumuzun mutluluğuna da gideriz.


buradan leyla'nın hikayesine ve dilekleri olan bebelere ulaşabiliriz. bir inceleyin derim.

kızılderili öğretileri

fiorabella
hayat dersi veren öğretlerdir. buraya bir tane bırakalım.

"Bir atın susuzluğunu giderdiği yerden su iç; at hiçbir zaman kötü su içmez. Kedinin yattığı yerde uyu, kurdun değdiği elmayı ye. Sivrisineklerin yerleştiği mantarları korkusuzca topla. Köstebeklerin kazdığı yere ağaç dik. Yılanın ısınmaya durduğu yere ev yap. Sıcak günlerde kuşların yuva yaptığı yere kuyu kaz. Horozlarla beraber uyu ve uyan ki tüm gün için en sarı mısırlara ulaşabilesin. Daha çok yeşillik ye, ki bir hayvandaki gibi güçlü bacaklara ve dayanıklı bir kalbe sahip olabilesin. Daha çok yüzmeye git, ki dünyada kendini bir balığın kendini denizde hissettiği gibi hissedebilesin.
Daha sık gökyüzüne bak, daha az ayaklara, böylece düşüncelerin daha net ve hafif olacaktır. Konuşmak yerine, daha çok sessiz kal; böylelikle ruhun sakinliğe ve huzura erebilecek."

anıtkabir

quares

zenginsozluk.com/foto

9.05 de anıtkabir içerisinde olacağımı düşleyerek geldim ama malesef devlet böyüklerimize tanındı bu hak. Saat 9.05 de polis barikatının en önündeydim ve bu yıl gururla şunu söyleyebilirim ki sabah anıtkabiri ziyaret eden ilk grup içerisinde ben de vardım. Şimdi atayı ziyaret etmenin verdiği huzur içerisinde geri dönüyorum.

zengin sözlük

aydakigunes
Düşüncelerimi nasıl dile getirebilirim tek bir bilgim yok.
Ama şunu söylemeliyim ki, iyi ki varsın zengin sözlük!
Bu gece doğum günüm, şans eseri buraya girdim. Ana sayfada "happy birthday" videosuyla karşılaştım.
Tüm mesajlar üst üste birikti salya sülük ağlıyorum.
Mutlu oldum işte, çok çok mutlu oldum.

insan ilişkilerinden edinilen tecrübeler

fiorabella
insana kendini öğretendir. bu tecrübelerden önce kendim olmayı öğrendim. ölümün ne zaman geleceğini bilemediğim için, çevremdeki herkese hoşgörülü olmayı ve onları sevmeyi öğrendim, çünkü onları bir daha göremeyebilirim.

bazen insanların kalplerinde gezinen kocaman yılanlar olduğunu gördüm. o yılanların çatal dilleriyle pervasızca zehir saçmalarından, insanları kırmamayı, zehirlememeyi öğrendim.

umursamaz, sorumsuz, günü yaşayan insanlar olduğunu gördüm, onlara bakıp duruşlu olmayı, amaçlarım olması gerektiğini öğrendim.

bütün acılarından uzaklaşan insanları gördüğümde, uzaklaşmak yerine acılarımla yüzleşmeyi öğrendim. bazen insanlar tarafından iteklendiğim yalnızlığın, aslında mecbur bırakılan yalnızlık olduğunu öğrendim. insanlardan hiçbir şey beklememeyi öğrendim.
kendine yetebilmeli insan. beklemeden, almadan verebilmeli.

insan ve insancıklardan daha çok şey öğreneceğim. her bilgi hayat yolumda farklı bır durakta konaklatacak beni.

eksi oy

fiorabella
eleman entrysini yazar.
hebele hübele zap zup.

edit: niye eksi veridniz leyn
edit: aa gene veriyor bak
edit: eksile eksile fake hesaplarından da eksile

büyük sözlüklerde bu serzenişlere sebep olan oydur.

akit

fiorabella
iki bacaklı çomarların kağıt müsvettesi. bunlar atatürk kuduzu olmuş. hepsine birer doz beyin yazıyorum. beyinsiz yaşayan tek canlı denizanası sanırdım ahan da bu insanımsılar da beyinsiz yaşıyor.

gerçek sözlük trollerinin eskilerde kalması

keskin nisanci
interaktif sözlük oluşumu eskimeye başladı. sözlüklere artık eskisi kadar rağbet yok, çünkü sosyal medya yelpazesi genişledi ve yeni nesil artık kendini amiyane tabirle pazarlama derdinde. sözlüklerde meşhur olabilmek çok zor ama diğer yerlerde biraz daha kolay. yazma eylemi kaybolmak üzere her şey görselliğe döküldü.

bunları yazınca geri kafalı gibi hissettim kendimi, biz hala yazma derdindeyiz.

sözlük kurallarını reel hayata taşımak

sos
- çocukların nasıl olması?
+ ne?
- çocuklar demem. çocukların durumlarının nasıl olması?
+ ha iyiler iyiler.
- benim bu duruma sevinmem.
+ iyi.
- senin nasıl olman?
+ iyi?
- bu durumun iyi olması.
+ oğlum iyi misin?
- benim iyi olmam.
+ sana kaç kez dedim ilaçlarını almadan dışarı çıkma diye...

kara mizah

magic mushroom
amacı aslında güldürmek olmayan tür. kara mizah ya da kara komedi bir hiciv sanatıdır ve edebiyat, sinema, tiyatro, karikatür gibi pek çok alanda çıkar karşımıza ve amacı düşündürmek ve yermektir. bunun için komedi unsurlarından faydalanır ancak komik olma amacı gütmez.

gerçek bir kara komediyi okurken ya da izlerken gülmek isteyip de gülemez, ağlamak isteyip de ağlayamazsınız. tüm duygularınızı açıkta bırakan nadide ve güçlü eserlerdir.

eşek şakasını kara mizah zannedenler de vardır, ironiyi de. oysa ki herkesin harcı değilken mizah yapmak, kara mizah başlı başına farklı donanımlar ve zeka gerektirir. bu yüzden de başarılı örnekleriyle karşılaşmak her zaman mümkün olmaz.

leyla ile mecnun muhteşem bir absürt komedi örneği iken, finaliyle bence kara mizaha geçiş yapmıştır.

yine vavien ve arabesk çok başarılı iki örneğidir ki arabesk bence dünya çapında bir kara komedidir.

yine son zamanların popüler dizilerinden breaking bad de bolca kara mizah unsuru barındırmıştır.

charlie chaplin yine bu türün en başarılı uygulayıcılarından biridir.

dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb ve fargo dünya sinemasından çok iyi iki örnektir.

edebiyatta aziz nesin türün en iyi temsilcilerindendir, oyun haline getirilen eserleri de mevcuttur.

kara mizah sert bir ifade biçimidir, hızlı tüketime ve popüler kültüre uygun değildir çünkü yoğun hiciv barındırır dolayısıyla çoğunluk tarafından pek sevilmez.

en güçlü ve sert kara mizah eserleri ise sanırım o görkemli ve acıklı hayatlarımız. olabildiğince kara, olabildiğince gerçek ve bazen ölümcül derecede absürt.