os-man

sos
sağlık meslek lisesi'nde okurken laboratuvardaki iskelete osman derdik. tabii daha toyum okulda işte gırgırına "osman" diye isim koymuşlar sandım önce. sonra işte dersleri falan görüp latinceyi derdimi anlatacak kadar öğrenince anladım ki "os" latince "kemik" demek. ee "man" de ingilizce "adam" demek. yani iskelete "kemik adam" diyormuşuz. latince-ingilizce karışımı...
yapay iskelete verilen isim.

yok olması gereken gelenekler

bonnie
artık zamanını ve o zamandaki varsa faydasını sona erdirmiş yani artık kısaca zaman aşımına uğramış geleneklerdir.

eğer ki gelenek, adet, töre denilen şey kişinin psikolojisini bozacak, onun özgürlüğünü kısıtlayacak, maddi durumunu sarsacak, karar verme yetkisini elinden alacak ve toplum nezdinde küçük düşürecek bir şey ise yok olmalıdır. kime ne faydası var allaaşkına.
daha geçenlerde arkadaş anlattı kız istemeye gitmişler anlattıkları inanılmaz üzücü. anlamsız ve faydasız bir sürü masraf, bir sürü utanç. ne gerek var.

luna

adini yavsak koydum taylan in yolu
Moonspell'in en sevdiğim şarkısı.

Girişteki luna'nın mezar taşının yerinde kendi ismimi falan hayal ederek dinliyorum. Sonra luna'nın o yürüyüşü derken klipte buluveriyorum kendimi.

Hastalıklı hislerle dolu bir şarkı benim için yani. Çünkü ' hastalıklı hisler de luna'ya dahil '

ukteydim doldum

monster degree
Zamanında mutasyona uğratılmış bir kalıp. Taaa başlıca eğlenceleri sözcüklerin doğru yazımlarının ağızlarını yüzlerini bükmek olan işsiz gençlerin zamanından kalma. Yoksa elbette ki bunun doğrusu buz gibi 'ukdeydim doldum'.

"Sözlük jargonu uğruna ya râb, ne diller çürüyor!
O diller çürürken ya râb, ne insanlar yalnızca mel mel izlemekle yetiniyor!"

uyurgezerlik

sadic
Uyurgezerlik bi tür uyku bozukluğudur. düşük bilinç halinde olup , tam bilinç durumunda gerçekleştirilen tüm aktiviteleri yapabilme durumudur. Yetişkinlerde görülen bu duruma stres yorgunluk gibi sebepler atfedilse de, uyurgezerlik daha çok çocuklarda görülen bi durum olduğu için Tam olarak sebepleri bulunabilmiş değildir.
Kendi adıma buna bir örnek sayilabirim. çocukken çok sık olmamakla birlikte ortaokul dahil uyurgezerdim. Gece evden çıkıp dışarda bi ağacın dibinde, balkonda uyandığım zamanlar oldu. Kışın üstümdeki yorgani sobaya atmaya çalışırken son anda abimin farketmesiyle beni durdurup yatırması ve sabah anlattığında hiç bir şey hatırlamadığım oldu.
Erken uyuduğum bi zamanda evin üst katında geniş köy balkonunda dolanıp merdiven boşluğuna adım atmak üzereyken eve gelen misafirin beni itelemesi ve yine hiç bir şey hatırlamamak. Liseye başladıktan sonra bi daha olmadı umarım olmaz da.
Bazı şeyleri sonradan hayal meyal hatırlıyorsun mesela gece gittiğin yolları ama neden gittiğini bilmiyorsun. Hani derler ya, uykudayken ruhun dolasırmis kimi ruh da bedenini alıp götürüyor mu nedir!

yok olması gereken gelenekler

sadic
Bizim Toplumda bazı gelenekler yok olsa da yeni yeni saçma gelenekler oluşuyor, bunlardan kacamiyoruz özellikle köy kasaba veya şehirlerde yakın çevreler arasında. Bunların çoğu da evlilik ve merasimler üzerinden gerçekleşiyor.
Çocukluğumda hatırlıyorum başka yerde de duymadım görmediğim bi gelenek vardı. Düğün öncesi gelin damat evlere gider, düğüne davet eder ve gelin evde kim varsa ; çoluk çocuk farketmez elini öperdi. Utanirdik yani, kocaman kız gelir elimizi öperdi. Böyle gelenek mi olur yahu! Kalkmış tabi bu gelenek. Köye gittiğimde konusurlarken duyuyorum yeni yeni başka gelenekler çıkmış. Gösteriş merakı olduğu müddetçe gelenekler çıkar. Biri gider başkası gelir.

küçümsemek

monster degree
Küçük görmek, ciddiyetini fark etmemek.

Kişi, birinin sahip olduğu potansiyelden bihaber olduğunda ya da kendi burnu bi' koşu kaf dağını koklamaya gittiğinde düşer bu hataya. Evet hata zira düşüldüğünde kalkmayı imkânsızlaştıracak kadar kaygan bir zemine sahip.

küresel kabızlık

moria da fosforlum
an itibari ile dünyanın hali.

yendi yendi yendi..şimdi bişey çıkacak da zorlanıyor bünye. ıkınıyor ıkınıyor ıkınıyor.

küresel ıkınma yaşıyoruz. az kaldı küresel şıçıntıya.

bakalım bu bokun rengi ne olacak.


21 kasım 2017 dolar kuru

peho
az önce baktım 3.92 olmuş, halkı yalan haberle galeyana getirmeyin arkadaşlar, dolar kurunda hiçbir problem yok.

doların yüksek olduğunu iddia eden varsa fetöcüdür, vatan hainidir.
3.92'nin yüksek olduğunu düşünenler varsa Gambiya'nın ekonomisine baksınlar onlarınki bizimkinden daha kötü.

hem dediklerine göre dolar türkiye'nin aşırı gelişiminden korktuğu için yükseliyormuş, yakında 1 liraya falan düşebilirmiş, o yüzden dolarlarınızı da satın ki yarın sabah 1 liraya düştüğünde zarar etmeyin.