bülent ecevit

siz hepiniz ben tek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, başbakan yardımcısı ve Türkiye Başbakanı. 1974–2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı görevini üstlenmiştir.
kemalisthatun
büyük adamdır. bütün dünyaya kafa tutup, kıbrıs'ı almıştır. laf yapma icraat yap sözünün timsalidir. zira günümüzdekiler anca lak lak edip, lozanda aldığımız adaları peşkeş çekip dursun.
olacak o kadar
"Biz Demireller'den, Türkeşler'den milliyetçilik dersi almayız. Sevgili kardeşlerim! Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs'ın topraklarına, Ege'nin deniz yataklarına yazmışız. Biz milliyetçiliği Batı Anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız." Sözünün sahibi hatasıyla sevabıyla bu dünyadan göçmüş rahmetli devlet adamı.
nalbantyani bezirgan
"Ben sadece görevimi yaptım. Görevimizi yaptığımız için övünemeyiz." Diyecek kadar alçakgönüllü, "bizim iki gücümüz var. Hak ve halk" diyecek kadar da milletine sadık bir siyasetçi.

Ayrıca çok beyefendi bir insan olduğunu birinci ağızdan dinlediğim insan. Komşumuz emekli polis ali abi anlatırdı. Korumalığını yaptığı dönemlerde Kendisine ali bey ve siz diyerek konuşurmuş.

Ayrıca robert mezunudur. Harvard üniversitesinde de sosyal psikoloji üzerine de çalışmaları vardır.
bonnie
türk siyasi tarihinden aynı zamanda bir şair olarak geçmiş başbakanlarımızdandır. (1925 - 2006) dünyadaki tüm siyasilerin sanatçı bir kişilik taşımaları; edebiyata, sinemaya, şiire, resme, tiyatroya hatta felsefeye ilgi duymaları zorunlu olsaydı belki de bu dünyada pek çok şey değişirdi.
bu da kendisinin uyum adlı şiiri:

boşluğa bulut buluta yağmur
yağmura toprak ne güzel uymuş

gündüze güneş güneşe tarla
tarlaya başak ne güzel uymuş

başağa buğday buğdaya insan
insana emek ne güzel uymuş

emeğe eylem eyleme yürek
yüreğe sevgi ne güzel uymuş
bir istanbul trajedisi
zamanında türk siyaset tarihinde çok önemli, çok başarılı işler yapmış olabilir. ama sözde devlete kafa tutan, halkın seçtiği bir kadın millet vekili için 'bu kadına haddini bildiriniz' diyerek şakşakçılarıyla birlikte bir kadına yapılabilecek en büyük psikolojik şiddeti yapmıştır kanımca. halktan olmak, halkın içinden olmak bunu gerektirir çünkü. (yersen!)

sipraleks
güzel hatırlanacak olan siyaset adamıdır. şanssızlığı koalisyona mahkum olmasıdır. şu an akp'nin elde ettiği meclis sandalyesini elde etmiş olsaydı ülke çok farklı bir yerde olurdu.
diko
türkiye'nin atatürk ile inonü'den sonra gelen en önemli devlet adamıdır. yazardır, şairdir. bana göre en dürüst siyasetçidir. nur içinde yatsın. öldüğü gün evlenmiş olmam da kaderin bir cilvesi olsa gerek.