bülent ecevit

siz hepiniz ben tek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, başbakan yardımcısı ve Türkiye Başbakanı. 1974–2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı görevini üstlenmiştir.
kemalisthatun
büyük adamdır. bütün dünyaya kafa tutup, kıbrıs'ı almıştır. laf yapma icraat yap sözünün timsalidir. zira günümüzdekiler anca lak lak edip, lozanda aldığımız adaları peşkeş çekip dursun.
olacak o kadar
"Biz Demireller'den, Türkeşler'den milliyetçilik dersi almayız. Sevgili kardeşlerim! Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs'ın topraklarına, Ege'nin deniz yataklarına yazmışız. Biz milliyetçiliği Batı Anadolu'nun haşhaş tarlasına yazmışız." Sözünün sahibi hatasıyla sevabıyla bu dünyadan göçmüş rahmetli devlet adamı.
nalbantyani bezirgan
"Ben sadece görevimi yaptım. Görevimizi yaptığımız için övünemeyiz." Diyecek kadar alçakgönüllü, "bizim iki gücümüz var. Hak ve halk" diyecek kadar da milletine sadık bir siyasetçi.

Ayrıca çok beyefendi bir insan olduğunu birinci ağızdan dinlediğim insan. Komşumuz emekli polis ali abi anlatırdı. Korumalığını yaptığı dönemlerde Kendisine ali bey ve siz diyerek konuşurmuş.

Ayrıca robert mezunudur. Harvard üniversitesinde de sosyal psikoloji üzerine de çalışmaları vardır.
bonnie
türk siyasi tarihinden aynı zamanda bir şair olarak geçmiş başbakanlarımızdandır. (1925 - 2006) dünyadaki tüm siyasilerin sanatçı bir kişilik taşımaları; edebiyata, sinemaya, şiire, resme, tiyatroya hatta felsefeye ilgi duymaları zorunlu olsaydı belki de bu dünyada pek çok şey değişirdi.
bu da kendisinin uyum adlı şiiri:

boşluğa bulut buluta yağmur
yağmura toprak ne güzel uymuş

gündüze güneş güneşe tarla
tarlaya başak ne güzel uymuş

başağa buğday buğdaya insan
insana emek ne güzel uymuş

emeğe eylem eyleme yürek
yüreğe sevgi ne güzel uymuş
bir istanbul trajedisi
zamanında türk siyaset tarihinde çok önemli, çok başarılı işler yapmış olabilir. ama sözde devlete kafa tutan, halkın seçtiği bir kadın millet vekili için 'bu kadına haddini bildiriniz' diyerek şakşakçılarıyla birlikte bir kadına yapılabilecek en büyük psikolojik şiddeti yapmıştır kanımca. halktan olmak, halkın içinden olmak bunu gerektirir çünkü. (yersen!)

sipraleks
güzel hatırlanacak olan siyaset adamıdır. şanssızlığı koalisyona mahkum olmasıdır. şu an akp'nin elde ettiği meclis sandalyesini elde etmiş olsaydı ülke çok farklı bir yerde olurdu.
diko
türkiye'nin atatürk ile inonü'den sonra gelen en önemli devlet adamıdır. yazardır, şairdir. bana göre en dürüst siyasetçidir. nur içinde yatsın. öldüğü gün evlenmiş olmam da kaderin bir cilvesi olsa gerek.
quares
Bana göre Son dürüst siyasetcidir kendisi, vefatinın üzerinden 12 sene gecmis, saygı, sevgi ve minnetle anıyorum karaoğlanı. Evet ekonomik kriz vardı, evet halk zor durumdaydı, evet esnaflar kepenk kapatıyordu. Evet halk yiyecek ekmeği bile zor buluyordu ama halk bu kadar fakirleşmişken ecevit asla saraylarda yaşamadı. Asla içmedi ejder meyvelerini ve onun zamanında donmadı çocuklar sokaklarda. O her zaman eşitlikten yanaydı. Ekmeği bölüştürmekten yanaydı. Ama O zaman da vardı vatan hainleri Ve ekmeklerini paylaşmak istemiyorlardı. Oysa ecevit halkçıydı, milletten, halktan, haktan yanaydı. Mütevazi bir hayatı, pahalı şeyle almak yerine okullara yardımlar yapan bir eşi vardı. Ailecek birer örnek çift oldular bu topraklarsa yaşayan milyonlarca insan için. Ayrıca kıbrıs konusuna gelicek olursak, ne amerika ambargosu korkutabildi eceviti, ne de avrupa birliği. Mesela Bugün eğer ki ecevit iktidar da olsa biz o terörist rahibi asla göndermezdik ve cezasını çekerdi. Çünkü ecevit dediğini yapardı. Bir gece ansızın "ayşe tatile çıksın" demesiyle şanlı şerefli türk ordusu kıbrısın dağlarında destan yazdı. Beşparmak dağları düşmana mezar oldu. Amerika ambargo koydu, avrupa ambargo koydu o sıralarda bize yardım eden tüm ülkeleri de yakın bir zamanda arap baharı adı altıyla amerika ortadan kaldırdı ve biz sesimizi çıkarmadık. Lakin bugün görüyoruz ki ne mısır ne libya ne de arap baharının uğradığı başka bir yerde ki otorite boşluğu hâlâ dolmadı ve günümüzde bile büyük sorunlarla uğraşıyorlar. Bize de yapmak istediler lakin iki ayyaş dedikleri ismet paşa ve gazi mustafa kemal atatürk'ün sistemli bir şekilde kurdukları cumhuriyet ve şanlı türk ordumuz buna müsade etmedi. Ve şanlı türk ordusu kurulduğu günden bugüne ilk defa ergenekon ve balyoz gibi yalanlarla karşı karşıya kalarak bitap duruma düştü. Ordunun vatansever subayları yıllarca silivri zindanlarında tutsak edildi. Yarbay ali tatar'ın hesabını kim verecek! Neyse konumuz fazla dağılmasın yoksa yazıcak çok şey var.

Ecevit ne kandırdı, ne kandırıldı, her zaman halktan ve haktan yana oldu.

Saygı ve sevgiyle...

zenginsozluk.com/fototuruncu gemi
1960'ların sonunda vatanımızın dağı taşı soldan çarpmaktaydı. okullarda, fabrikalarda, hatta kışlalarda devrim bir kalp olmuş çarpmaktaydı. özgürlüğe susamış öğrenciler, işçiler halklarının geleceği için kan bedeller ödemekteydi.
böyle bir dönemde abd emperyalizminin, türkiye devrimini bir şekilde kontrol altına alması gerekiyordu. bunu da ecevit'i yaratarak yaptı. kapitalizmle barışık, derin devletle kanka bir solun lider kültüdür bülent ecevit.

1977'de maraş katliamının başbakanıdır. ülkeyi soktuğu savaşları seçim malzemesi yapmaktan utanmayacak kadar burjuva bir siyasetçidir ecevit.

1999'da abd'nin türkiye soluyla savaşabilmek için icat ettiği f tipi cezaevlerinin uygulayıcısıdır ecevit. o yıl onlarca gencin yakılmasından sorumlu başbakandır ecevit. siyasal islam canavarını, milyonlar önünde haklı çıkartıp kışkırtandır ecevit.
fetö okullarına devlet desteğini esirgemeyip, halka laiklik satan kişidir ecevit.

saygıyla, rahmetle anmıyorum anmayacağım kendisini.
turuncu gemi
19 aralık 2000 yılında solun üzerinden greyder gibi geçen başbakandır. insanların cezaevlerinde diri diri yakılmasından sorumlu kişidir.
en faşist operasyon yöntemleriyle sol mücadeleyi ülkeden kazıdıktan sonra, emekçilerin kazanılmış emeklilik haklarına çökmüş devlet adamıdır.
fetö kadrolarını kamuda meşrulaştıran başbakandır. daha sayayım mı?