bursa

parody
Osmanlı devleti'nin kuruluş döneminde orhan gazi tarafından fethedilerek başkent yapılan şehirdir. Uludağ, mudanya, gemlik bu şehirde bulunmaktadır. pideli köfte ve iskenderiyle meşhurdur.
kara
burada doğdum burada büyüdüm.

doğusu türkiye'nin doğusu, batısı türkiye'nin batısı gibidir.

bazı otoritelere göre dünya'da 37. türkiye'de ise 1. yaşanabilir şehirdir.

http://www.haberler.com/bursa-yasanabilir-sehir-siralamasinda-11-basamak-8052311-haberi/


fazlaca yeşil alanı, marmara denizine kıyısı, gölleri, kaplıcaları, unesco dünya mirasına kabul edilen onca yeri ile kültür ve yaşam açısından fazlaca niteliklidir.

osmanlı zamanında başkent olarak kullanılmasından ötürü dönemin bir çok mimari yapısı ile tarihi bir nitelik kazanmıştır. osmanlı'nın kuruluş aşamasında bursa'nın fethine verilen önemden dolayı ise ilk padişahlarca mabed olarak tercih edilmiş ve şehadetlerinin ardından buraya defnedilmişlerdir. günümüzde tophane ve muradiye külliyesi'nde türbeleri mevcuttur.

aldığı göçler ve artan nüfusuyla beraber ilçeleri ile 4 milyona yaklaşan nüfusu şehri biraz yormaktadır. özellikle nüfus dağılımı merkezi olarak biriktiği için osmangazi, nilüfer ve yıldırım merkez ilçelerinde trafik ve kalabalık ciddi anlamda sorun yaşatmaktadır.

iskender iskenderoğlu'nun ürettiği "iskender kebap" dünyaca markalaşmıştır. bu lezzetin orininalini tatmak için şubelerinin önünde kuyruklar oluşur.

tahanlı pide ve cantık gibi kendine has lezzetleri mevcuttur.

şeftali ve havlu üretim/satış potansiyeli olarak nam salmıştır.

şehrin tek büyük futbol takımı olan bursaspor dört büyük futbol takımının ardından şampiyon olmayı başarmış tek takımdır. şehirde bursaspor kulübünde ilgi büyüktür.

3 tane üniversitesi mevcuttur. en bilineni uludağ üniversitesi'dir. görükle yerleşkesinde bulunur.

yaz yaz bitmez bir şehirmiş. kısacası atlayın bir havasını alın. çaylar benden.