çaresizlik

keskin nisanci
insanların yaşananlar karşısında ellerinden bir şey gelememesi durumu.

''çaresiz misin?
hadi oradan. çaresiz falan değilsin sen, şımarıksın sadece. çaresizlik nedir gerçekte biliyor musun? kimdir biliyor musun aslında çaresiz? 800 lira maaş alıp 300 liralık gaz faturasını ödeyemediği için kendini asan babadır çaresiz. öpe koklaya askere uğurladığı oğlunun bayrağa sarılı tabutuna sarılıp aklını kaybeden annedir çaresiz. on yaşından beri kendi evinde her gece tecavüze uğrayan ve daha fazla dayanamadığı için evden kaçmaya yeltendiğinin gecesi otogarda 'namus' cinayetine kurban giden kızdır çaresiz. koca dayağından bunalıp baba evine sığındığında babası ve abileri tarafından çocuklarının gözü önünde öldüresiye dövülen kadındır çaresiz. torunu yaşında çocuklara titrek elleriyle kağıt mendil satmaya çalışırken kalp krizi geçiren ve bir saat ambulans gelmesini bekledikten sonra ağzı köpürerek ölen seksen yaşındaki dededir çaresiz.
çaresizmiş.''

ali lidar
prens andrei
Böyle anlarda "neden ben?" diye düşünüp vakit harcamak yerine, "Bu durumu nasıl aşabilirim? Şimdi ne yapacağım?" diye düşünmek lazımdır. Hayat iniş çıkışlarla doludur. Her zaman çaresiz kalmayız. İlla ki bir çıkış yolu bulunur.
magic mushroom
biliyorken bilmiyormuş gibi, hep "mış" gibi, merak ederek, bekleyerek. çırpınıp durmak sudan çıkmış küçük bir balık gibi. ölse belki rahatlayacak olmak ama dahi ölememek...