cezaevi sigortası

turuncu gemi
uzun boylu sevgi insanımızın meydanlarda ''bunları asmayıp da beslemek zoruma gidiyor'' demesinden sonra aklıma gelmiş muhteşem fikirdir. haberi gazetede okurken tuvaletteydim. fikri ihtişamımın temelleri burada aranabilir pek tabii.

bugün cezaevlerindeki mahkum sayımız neredeyse ab ülkelerinin toplum mahkum sayısına ulaştı. toplam 6.5 milyon civarı davalı insanımız var. yargıtay ve istinaf mahkemelerinde onaylanmayı bekleyen sayısız dosya bulunmakta. sevgili hukukçu kardeşlerim sanırım beni teyit ederler ki, bu kadar çok dosya hakkında sağlıklı hüküm vermek kolay iş değildir. hakim amcalar hepsi için, oo piti piti, karamela sepeti, oynayıp karar verseler bile adaletin zamanında gelmesini beklemek hayal olur. bu ahval ve şerait içinde, en düzgün inanımızın bile cezaeviyle tanışacak olması çok da marjinal bir kader sapması olmayacaktır. fakat yarın idam da yasalaşır, bu kadar düzgün işleyen yargımız, şalgam havucu kopartır gibi kelle uçurmaya başlarsa çok fena. tabii ki hakimlerimiz de bizim iyiliğimizi isteyecektir. avrupa birliğinden daha fazla sayıya ulaşmış mahkum nüfusunu asmayalım da besleyelim mi. sonra kriz miriz çıkar ekonomide mazallah. böyle bir şeyi hiç birimiz istemeyiz.

işte bunun için en makul çözüm hepimizin gelirinden bir miktar kesilebilecek cezaevi sigortası payıdır. hem bu sayede, devletimiz, dünayada 5 şirketi korkunç boyutlarda büyütmekten başka işe yaramayan inşaat yatırımlarını yapmaya devam edebilir. bu fonlar oraya aktarılır. aynı deprem fonlarının, işsizlik fonlarının vb. aktarıldığı gibi.