cuma hutbesinde neden atatürk yok

turuncu gemi
sığ bir tarih anlatımını, ve güya atatürk sevgisini trilyonlara çevirmeyi bilmiş, müptezel bir köşe yazarının sorusudur. ben ondan bağımsız yanıtlama yoluna gideceğim.

ailevi olarak sunni, bireysel olarak allahsız bir insan olsam da, cem evlerini çok severim. fakat cem evlerinde neden atatürk resmi vardır sorusu hep beynimi yemiş durmuştur. gazi paşa, ulusumuz için büyük fedakarlıklarla, bir çok defa ölümü göze alıp kurtuluş bayrağını düşmana çeken büyük bir liderdir gözümde. halkımız için yaşama geçirdiği ilerici politikalar da tartışılamaz. fakat son tahlilde gazi paşa bir siyasetçidir. her hangi bir siyasetçinin, ibadethanede resmi olması olayını hiç bir zaman anlamayacağım.

aynı durum, cuma hutbesinde atatürk'ün bahsi için de geçerlidir. elbette atatürk'e ulusumuz minnetini her fırsatta dile getirmeli. fakat, cami ve siyaset ap ayrı yerler olmalı. lakin artık camilerimizde, namaz bırakılıp, hiç de minnet duyulmayacak siyasetçi övülüyor sabah akşam.
bu gericiliğin yerine, cuma hutbelerimizde gazi paşaya islam aleminin minnetini sunmasını tercih ederim.
diko
Dincilerin Atatürk'e duydukları dusmanliktan diye cevaplamacak soru cümlesi. Onlara göre Atatürk dini bütün bir yapida olan osmanli imparatorluğunu yok edip yerine cumhuriyeti kurduğu içindir ki atamzdan nefret ederler. Onlara göre ayyaştir onlara göre dinsizdir falan filan. Yıllardır sanki çok matah bir şeymiş gibi Atatürk'ün neden namaz kılarken ya da camiden çıkarken çekilmiş bir fotoğrafı yok diye tatava yapan guruhtan cuma hutbesinde atamizdan bahsetmelerini beklemek abesle iştigaldir.