death note

klm
Japonya'da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen bir mangadır. On yedi yaşındaki bir lise öğrencisinin, bir şinigaminin düşürmüş olduğu doğa üstü bir defteri -Ölüm Defteri'ni- bulup kendini nasıl "Yeni Dünyanın Tanrısı" yaptığını anlatır
monodi
hayatımda 3 seriyi unutup baştan izleme hakkım olsa, birini hiç düşünmeden kullanacağım anime.
bunu hiç izlememiş olsaydım şu an yüzlerce anime hakkında konuşabilir halde olurdum belki ama death note zirvede bıraktırdı, sonrasında izlediğim hiçbir animeden keyif alamadım. hakkında spoiler vermeden yazılabilecek tek negatif yorum çıtayı yükseltmesi olur sanırım.
the doctor
bugün netflix tarafından bir filmi yayınlanmıştır. film hakkındaki konuşmak gerekirse..
(henüz izlememiş olanlar için ağır spoiler içerir)

filmde orijinal senaryonun tamamen dışına çıkılmış ve böyle muhteşem bir seri heba edilmiştir. light karakterinin ezik ve güçsüz tasarlanmış olması bunun en büyük sebeplerinden biri. adam son sahnede bırak death note'u kaçıp gidelim falan diyor nerede senin adalet ruhun nerede senin zekan? filmde gördüğümüz tek zeka kırıntısı da son sahnede light'ın defteri birkaç suçluyu kullanarak ele geçirmiş olması ki sonradan öğreniyoruz ki ryuzaki, light'ın adını deftere yazıyor (tabii yazmamış olması da mümkün bir devam filmi görebileceğimiz anlamına geliyor olabilir) bu durumda defteri eline geçirmiş olması da bir şey ifade etmiyor.

ryuzaki ise silah çekip light'ın peşine düşüyor ve uzun süren bir kovalamaca sahnesi izliyoruz. death note'tan bahsediyoruz burada, seri tamamen iki zihnin savaşıyla alakalı kovalamaca sahnesi nedir?

bir diğer konu da watari, adamın adı cidden watari'ymiş yani sahte bir isim bulmaya tenezzül bile etmemiş.
+pardon siz kimsiniz?
-ryuzaki ile birlikte kira'yı araştırıyoruz. kira birinin isim ve yüzünü bilirse onu öldürebiliyor ha bu arada benim adım da watari, evet sadece watari wa-ta-ri diye yazılıyor. ha bu da kartım belki adımı tam anlayamazsınız falan.

adamlar bu muhteşem seriyi bir aksiyon ve gerilim filmine çevirmeyi başarmışlar. hollywood'un berbat ettiği bir orijinal seriyi da görüyoruz. keşke bunu yapmak yerine internetten death note izlemiş ve seriyi gerçekten seven birkaç insan bulsalarmış da senaryoyu onlara yazdırsalarmış.