değişik bir şerbet yaptım bir tadın

esdemirei
İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Soğukkuyu Mahallesi'nde bir apartmanda yaşayan Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Emir Can Kalkan'ın deney yapmak için internetten siparişle aldığı siyanürü 15 Mayıs 2019 tarihinde hazırladığı bir karışımda kullanarak ailesine ikram ederken kullandığı bir ifade. İfade sonrasında karışım içen annesi Fatma Kalkan ve babası Mehmet Kalkan'a “15 dakikanız kaldı, 10 dakikanız kaldı” diyerek öleceklerini söylemiş. Kardeşi 16 yaşındaki Mehmet Taha Kalkan'a içirmek istemiş, ebeveynlerin fenalaştığını görmüş, içmek istememiş. Bu durum karşında Emir Can da sıvıyı kardeşinin üzerine dökmüş. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan anne Kalkan müdahalelere rağmen kurtarılamamış. Emir Can'ın son zamanlarda internet üzerinden ticaret yaptığı ve bu süreçte yaklaşık 45 bin lira civarında para kaybı yaşadığı için psikolojisinin bozulduğu, ayrıca kimya bölümü öğrencisi olmasından dolayı evde de zaman zaman deneyler yaptığı öğrenilmiş. Sağlık raporu için götürüldüğü hastanede şizofreni tanısı konulmuş daha sonra da tutuklanmış.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “Ailesine 'şerbet' diye siyanür içirdi” (15 Mayıs 2019)
miyesmikcih
yazar, yorumsuz güzel aktarmış olayı. nedenlerine hiç dokunmadan.
bence konu 45 bin liralık borç değil, bu duruma hangi süreçten geçip geldi bu genç. olayın siyasi boyutu olmadığı aşikar. ama eğitim çarpıklığı ve eksikliği, anne babanın kontrol edememesi gibi etkenler ilk sırayı alıyor.
katliamların burada sonlanmayacağı aşikar, millet zıvanadan çıkmış.
bonnie
son haftalarda beni en çok etkileyen olaylardan biri. şizofreni üzerine çok film izledim, epey de araştırmıştım vaktinde bu hastalığı. en son hakimin "pişman mısın?" sorusuna "Asla değilim. İşim yarım kaldı. Tamamlayamadım..." cevabını vermiş. burada da siyanürlü içeceği içmeyen 2 kardeşini kastediyor.

şimdi bu insan şizofrense dış dünyayı kendi hezeyanları doğrultusunda algıladığı için giriştiği eyleme karşı sorumlu değil. ancak şizofren tanısı daha önce konulmuşsa ve verilen ilaçları içip içmediği, durumunun ne halde olduğundan sağlık hekiminin sorumlu olması gerekir. böyle bir şey yoksa da benim tavsiyemdir. bu insanlar en az 3 ay, olmadı 6 ayda bir dr takibinden geçmelidir.

ben bugüne kadar 3 şizofren tanıdım. biri kamuda, biri özelde çalışıyor, diğeri de evde iş yapıyor. ve bu insanlar ilaçlarını düzenli aldıkları için onların yanında sadece ne kadar cahilim hissine kapılırsınız.