diyalog

frante
iki ya da daha fazla kişinin karşılıklı konuşması.

insanların böyle bir beklentisi oluyor mesela. genelde hangi insanlar? konuşmayı bilmeyen, iki kelimeyi birbiriyle çarpıştırmaktan aciz, terbiyesiz, hadsiz.

-bunu eski usul halledelim dostum
-hayvanlar koklaşa koklaşa ehe mehe
-konuşmayı denedin mi ramazan ağabeyle?
-seni dinlemek istiyorum aslında. kendimden ziyade...

çeşitli. böyle böyle ifade ederler kendilerini. çıta hala sana göre. farkında değilsin.
monster degree
'Dia' ve 'logos' sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuş yunanca kökenli bir sözcük.

Dia sözcüğü 'iki', logos sözcüğü ise hem 'söz' hem de 'akıl yoluyla kavrama' anlamlarına gelir ki bu iki anlamıyla kullanımı da diyalog sözcüğünü anlamlı kılar.

'Karşılıklı söz söyleme' ve 'karşılıklı anlama, kavrama'. Tüm parçalar yerli yerinde.
indolentexistence
Meselaaa Platon diyaloglar yazarak felsefe yapan bir filozof. Sonucu nereye bağlıyor biliyorsunuz değil mi? Artık ben de ne dediğimiz bilmiyorum Socratescim... tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir. :) Diyalogları da filozofumuz Sokrates'in ağzından yazar. Mantıklı:) Ben de erdem bey üzerinden tanrıya laf edeceğim. Müsadesini henüz almaya erişemedik. Mış gibi yapalım.

Sokrates sorular soruyor, yanıtları eleştiriyor, savunabilecek fikirlerin zayıflıklarını gösteriyor, ama kendi adına bir tez öne süremiyor. Hiçbir yere varmayan diyaloglar sonra gelişe gelişee kapsayıcı bir araştırmaya dönüşüyor. Ama sonucu olmayınca sıkılıp boşverebilirsiniz. Tavisyem yöntem olarak incelemenizdir. Yani nasıl felsefe yaparızın cevabını öğretirler.

diyalog iyidir. Monolog da kötü. çünkü zorlama yok, çürütebilirlik yok. diyalogda kalalım genşleeer.