dolar

blackandwhitememories
bir para birimidir.

cüzdanımda 1 dolar şeklinde hatıra niyetine sakladığım paradır. Bir dönem herkesin cebinde bir dolarlar vardı, o ara o akıma yakalanmış olacağım ki cebimde hâlâ durur da belki bir gün çok kıymetlenirse bozdurup ev falan alırım.
avni
başta abd olmak üzere birçok ülkenin resmi para birimi olmakla birlikte bi'çoğumuzun lk aklına gelen emperyalizmin jandarması amerika birleşik devletlerininkidir.
avni
son bir hafta itibarıyla türk lirası karşısında zirvelerini zorlayan para birimi. psikolojik direnci olan 4 tl sınırını kısa sürede aşarsa ne enflasyon hedefi kalır ne de bütçe. daha doğrusu tüm ekonomik hedefler çöp olur.
singur
Bugünlerde yükselişte, bunun birçok nedeni olabilir ama genel geçer kanundur ki piyasadaki arz azaldığında fiyat yükselir. Piyasada doların azalması ya bir yere dolar bazında borç ödeniyor veya ilerisi için stoklama vardır silah vs. Alımı için. Önümüzde savaş veya harekât olabilir.
peho
gelişen ekonomimiz karşısında değer kaybetmemek için kendini naza çekip 'kız evi naz evi' lafıyla hareket etmektedir.

efendiler, kimseler yanlış anlamasın, doların yükselişinin katiyen kötü giden ekonomimizle ilgisi yoktur. dolar, bilhassa ekonomimizin yükselişine binaen yükselmektedir.

a duysun ki o zavallılar, siz de dinleyin romalılar; yeni türkiye'yle birlikte kalkınacağız, kaldıracağız, aha da kaldırdık, bak dimdik oldu.

şimdi onlar düşünsün.
sipraleks
sözlüğün umrunda olmayan para birimidir. tarihi rekorlar kırılıyor ama bu tarihi rekorlar sözlüğe not olarak düşülmüyor. alım gücü düşüyor, ama sözlü yazarları mahalle yanarken saçını tarıyor.
avni
tl'nin uzun süreden beri değer kaybetmeyerek bugünlerin sinyalini verdiği para birimi. üstelik bize benzeyen ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybediyorken; tl'ye ve rus rublesine ve bikaç para birimine karşı aşırı değer kazanıyor. dünya abd'den ibaret değil ve beşten büyük di mi???
"yılmak yok yola devam, atatürk'ü unutturana ve kurduğu türkiye'yi bölüp, bitirene kadar" demiş biri...
kim acaba???
bence "ne istediniz de vermedik" diyenlere sorun.
avni
devleti yöneten iktidar olarak sen yaptığın ihalede amerikan dolar olarak teklif alır ve ihale sonucunu amerikan doları cinsinden belirlerken, yap, işlet, devret modeliyle yaptırdıklarını işletene hizmet ya da üretim bedelini amerikan doları olarak taahhüt ederken. köprü, otoyol geçişlerini amerikan dolarına endekslerken, devlet olarak borçlandoğında amerikan doları veya euro cinsinden borcunu ödemeyi taahhüt ederken; vatandaşın ya da kurumların avmlerde kiraları, konut fiyatlarını satarken amerikan doları veya euro cinsinden belirlemesine ses çıkarmaya da hakkın yoktur, amerikan doları veya diğer döviz fiyatları yükseldiğinde vay efendim bizi dolar fiyatı ile terbiye edemezsiniz demeye de. sen bunu söylediğinde en başta sana inananlara hakarettir bu. sana inananların masumiyetlerine karşı yaptığın en büyük ihanettir.
hasılı yükselmesinin ya da türk lirası karşısında aşırı değerlenmesinin asıl sebebi savaş falan değildir. iktidarın 15 yıldır uygulayageldiği yanlış ekonomi politikalarıdır. kısa vadede borcunuzu borçla kapatmaktan başka çareniz yok, satacak fazla bir bir şeyinizde kalmadı hala faizi düşüreceğim diye debeleniyorsunuz. kim size düşük faizle borç verecek? bu kadar mı izandan yoksunsunuz? bu basit bir ekonomi kuralını bilmeyecek kadar da olmamalı.
0 /