stacey kent

yevgeni onegin
Jim Tomlinson ile evli olan, Amerikalı caz vokali.

Sesinde büyüleyici bir tad var gerçekten. Her zaman Fransız müziğine hayranlığını dile getiren sanatçının, Fransızca şarkıları seslendirdiği albümü de gerçekten müthiştir. Bazen bir Fransız mı bu dedirtiyor, aksan ve yorum cuk diye oturuyor.

Tenör sax. Çalan eşi ile de ortak yaptığı çalışmalarda mükemmel bir ikili olmuşlardır.


what happened to monday

ruzgara karsi iseyen adam
2017 yılının ilginç ve güzel filmlerinden birisi. Bizde nedense yedinci hayat olarak yayınlanmış.

What Happened to Monday, bizleri distopik bir geleceğe götürüyor. Tükenen kaynaklar ve nüfustaki inanılmaz artış, insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Sonunda bir karar alınır ve ailelerin birden fazla çocuk yapması yasaklanır. Doğan ikinci çocuklar, hükümetin bir programı doğrultusunda, özel kabinlerde dondurularak, refah günlerinde uyandırılmak üzere uyutulmaktadırlar. Söz konusu "Çocuk ayrım yasası", insanlığın kurtuluşu olarak görülmekte ve sistem tarafından katı bir şekilde tavizsiz uygulanmaktadır.

Hikâye bu noktada, yeni doğan yedi bebeğin özeline iniyor. Çocuk ayrım yasasına torunlarını kaptırmak istemeyen bir adam, çocuklara doğumda ölen annelerinin kimliğini verir. Artık yedi küçük kız, karen settman profilinde ortak bir yaşam sürmek zorundalardır.

Yedi çocuğa haftanın her bir gününün ismi verilir ve çocuklar dış dünyaya tamamem izole evlerinden o gün dışarı çıkarak karen settman olarak hayat sürerler. Örnegin; salı isimli çocuk, haftanın sadece salı günü dışarı çıkar ve akşam döndüğünde yaşadıklarını kardeşlerine anlatarak karen settman karakterine ortak bir bilinç oluştururlar.

Aradan Yıllar geçer ve yedi kardeş otuzlu yaşlarına geldiklerinde bir pazartesi günü, iş çıkışı pazartesi eve dönmez. Pazartesi'nden hiç bir bilgi alınamaz. Sırlarının açığa çıkması tehlikesine karşı, geriye kalan kardeşler pazartesi'yi bulmaya karar verirler ve macera başlar...

spoiler vermemek için daha fazla yazamıyorum. What Happened to Monday; farklı ve yaratıcı hikayesi, oluşturduğu distopik dünya, noomi rapace'in oldukça başarılı oyunculuğu ve şaşırtıcı finali ile izlenmesi gereken bir bilim kurgu filmi.

dostlar beni hatırlasın

keskin nisanci
rahmetli büyük usta aşık veysel'in veda niyetine yazdığı ölümsüz şiir. ustanın ruhu şad olsun.

Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın.
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın

Can kafeste durmaz uçar
Dünya bir han, konan göçer
Ay dolanır yıllar geçer
Dostlar beni hatırlasın

Can bedenden ayrılacak
Tütmez baca yanmaz ocak
Selam olsun kucak kucak
Dostlar beni hatırlasın

Ne gelsemdi, ne giderdim
Günden güne arttı derdim
Garip kalır yerim yurdum
Dostlar beni hatırlasın

Açar solar türlü çiçek
Kimler gülmüş kim gülecek
Murat yalan ölüm gerçek
Dostlar beni hatırlasın

Gün ikindi akşam olur
Gör ki başa neler gelir
Veysel gider adı kalır
Dostlar beni hatırlasın

pet shop boys

yevgeni onegin
insanın içini ısıtan, enerji dolu sesleriyle ümit veren , 1981 senesinde ingiltere'de kurulan müzik grubu.

Neil Tennant ve Chris Lowe aslında birbirlerinden bir haber bir şekilde yaşayan bir ikilidir. bir gün londra'da kings road'de bir elektronik gereçler satılan dükkanda tanışırlar ve grubun kurulma süreci başlar.

isimleri'de arkadaşlarının pet shop dükkanında çalışmasından geliyor.

1981'den günümüze kadar başlayan süreçte; pekçok müzikale, tiyatroya ve filme eserler hazırlamışlar, sayısız müzik albümleri ve konserleri ile müzik hayatlarını sürdürmüşlerdir.

bu da 1987'den kalma harika eserleri it's a sin:

destekli sütyen kullanan kadın

dante
Normal sütyenlerde kişisel bir tercih ama spor sütyeni ise önemli bir olay. Koşu gibi yüksek aktivite gerektiren sporlarda destek önemlidir. Bunun sebebi yüksek aktiviteli sporlarda meme dokusu zarar görüp sarkmaya sebep olduğu için meme bedeni, askı kalınlığı, sütyen desteği önemlidir. Askılar ve destek ne kadar kalın olursa sütyenin rahatlığı ve desteği de o kadar iyi oluyor.

ince hastalık

kadin kismisi cok yazmaz
Ülkemizde görülen endemik( yaygın bulaşıcı) hastalık listesinden kısa bir dönem çıkarttığımız hastalık..sonra işte bu tarikatlar çıktı aşı günahtır dedi birileri çıktı aşıyla genetiğimizi bozuyolar dedi çocuklara aşı yaptırmayı bıraktı anneler, tedaviyi yarım bıraktı hasta olanlar vs derken yeniden listeye alındı.

Halbuki tedavisi o kadar kolay ki

ey büt-i nev eda olmuşum müptela

yevgeni onegin
Enderuni vasıf'ın sözlerini yazdığı, güfteside hammamizade İsmail dedeye ait olan hicaz eseri.

Pek çok sanatçının yorumladığı bu güzide eseri bana göre zeki Müren muazzam bir şekilde yorumlamıştır.
ey büt-i nev edâ
olmuşum müptelâ
âşıkım ben sana
iltifât et bana

yâr yâr
iltifât et bana
âşıkım ben sana

gördüğümden beri
olmuşum serseri
bendenim ey peri
iltifât et bana

âh âh
iltifât et bana
âşıkım ben sana

hâsılı bunca dem
ben senin bendenem
gel gül ey gonca fem
iltifât et bana

yâr yâr
iltifât et bana
âşıkım ben sana

kocası tarafından vahşice öldürülen kadın

fiorabella
kadını koruması gereken kanunlar malesef magazin figürlerinin emrinde olduğu için daha çok kadın cinayeti olur bu ülkede. bu öfkeyle, kıskançlıkla işlenmemiş resmen psikopatca işlenmiş. öldürmekten zevk almış, canavarca hislerini tatmin etmiş.
ne olacak iyi hal indiriminden faydalanacak. kanunlar kesinlike değişmeli yoksa ecelimizle ölemeyeceğiz bu beli oldu.

en'el hakk

keskin nisanci
hallac-ı mansur'un söylediği ve idam edilmesine sebebiyet veren söz. ifadenin kabaca anlatmak istediği, bütün her şey allah'ın olduğuna göre bende allah'ın bir parçası var şeklindedir. yani aşağı yukarı böyle ama söz o zamanlar ben allah'ım diye anlaşılmış ve hallac-ı mansur zındık ilan edilerek idam edilmiş.

adana

warmhole
bir zamanlar bir kültür-sanat şehri olarak bilinen, şimdi ise şiddet haberleriyle gündeme gelen türkiye'nin güzide şehirlerinden biri. kebabı, şalgamı, şırdanı, bici bicisi meşhur olarak bilinse de bir zamanlar bana sorsanız insanı meşhurdur derdim. belki de nostaljik bir hezeyan içindeyim bilemedim. şehrin landmarkı diyebileceğimiz taşköprü, seyhan nehrinin ortadan ikiye böldüğü şehir merkezini birbirine bağlar. bir roma eseridir ve tarihte hala kullanılan en eski köprü olarak bilinmektedir. Bazı arkeologlara göre, Hitit Kralı I. Arnuwanda, M.Ö. 1550'ye tarihlenen bir kitabede Adania ile savaşını anlatırken Taşköprü'den ''Adania denilen bir şehirle savaştım. Önünden bir nehir akıyordu. Nehrin üzerinde de bir köprü vardı.'' diye bahsetmiştir.
şehrin bir başka ikonik simgelerinden biri de büyüksaat'tir. türkiye'nin en uzun saat kulesidir ve 32 metre uzunluğundadır.
şehrin bir başka tanınan önemli yapılarından biri de sabancı merkez camii'dir. seyhan nehri'nin batı kıyısında ihtişamlı bir şekilde yer alan cami ortadoğunun en büyük camisi unvanına da sahiptir.
türkiye'nin en verimli ovalarından olan çukurova'ya da ev sahipliği yapar. yazları aşırı nemli bir havası vardır ve o kadar sıcak ve basık hissettirir ki gerçekten güneşe ateş etmek içinizden gelebilir. evet o haberlerde, sosyal medyada gördüğünüz haberler gerçek. her büyükşehrin problemi olan çarpık kentleşme ve çok göç olması nedeniyle şehirde getto yerler vardır ve bu yerlerde gezerken dikkatli olmak gerekir.

lucifer morningstar

warmhole
DC evreninde yer alan kurgusal karakter. kendisi cehennemdeki işinden istifa edip los angeles'a yerleşir. burda lux adında bir bar açıp işletmeye başlar. Tanrının oğludur. DC evrenindeki en güçlü ikinci karakterdir.

iskenderiye kütüphanesi

warmhole
MÖ 3. yüzyılın başlarında Mısır'ın İskenderiye kentinde Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuş olan insanlık tarihinin en büyük bilgi ve kültür hazinesi olan kütüphane. 900000 el yazması olduğu söylenir. MS 4.yüzyılda haçlı seferleri sırasında hristiyanlar tarafından yakıldığı düşünülmektedir.

bakteriyel endokardit

yevgeni onegin
kalbin endokart tabakasının; kalp kapağı ya da endokart tabakasının bir bölümünün veya kalbe giren veya çıkan damar endotelinin bakteri, fungus, riketsiyalar ile oluşan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.

endokarditin iki klinik şekli vardır.

akut bakteriyel endokardit (abe)
subakut bakteriyel endokardit ( sbe)

akut bakteriyel endokardit staphylococcus aureus, gonococcus ya da streptococcus plogenes gibi virütik mikroorganizmalarla ortaya çıkar. bu mikroorganizmalar kapağa yerleşince hızla kapak değişikliğine neden olurlar. birkaç hafta süren abe tablosu akut septisemi tablosuna benzer. abe tedavi edilmezse ileride ölüm ihtimali olan bir durumdur.

subakut bakteriyel endokardit ise virulansi düşük mikroorganizmalar ile meydana gelir. etkeni streptococcus viridans, streptococcus faecalis ve staphylococcus aureus olabilir. sbe'de hastada sürekli ateş, kilo kaybı, yorgunluk,eklem ağrısı ve splenomegali olabilir.

damacana

bonnie
19 litrelik olanla en azından her hafta bir şekilde haşır neşir olmak durumunda kaldığımız. içeriye sürüklemek, pompasıyla uğraşmak, yerlere su akıtmak... yok bu sağlıklı değil deyip, cam olanınından bir türlü alamadığımız.

getiren şahısla girilen muhabbet ve kendisine bırakılan 1 veya 2 lirayla mutlu olması. hal ve hareketlerin değişmesi. destanlık bak.