dunning kruger sendromu

olacak o kadar
Justin Kruger ve David Dunning adlı abd'li iki psikolog tarafından tanımlanan sendromdur. 2000 senesinde bu ikiliye Nobel ödülü kazandıran sendromun en duru hali ile tanımı “cahil cesareti”. Bizim de malumunuz üzere sıkça karşılaştığımız bazı karakterler ile aslında hayatımızın her anına yerleşmiş bu sendrom, her şeyi ve ama her şeyi kendilerinin bildiğini iddia eden ve üstüne bilgiyi küçümseyen, önem vermeyen kişileri kapsar.

Sanırım çok fazla örnek vermeye, ne ben gerek duymalıyım ne de siz.

zengin itiraf

ontolojik sancilarimin merhemi
Bekliyorum. Ne kadar süredir beklediğinin farkında olmayan amneziyak biri gibi. Tabii bu zamanın izafiliği hakkında konuşacakları yok anlamına gelmez. Yosun tutmak deyimi buradan çıkmış olabilir. Kıl payı bir farkındalık kazanmış; kibirsiz, maymun iştahsız, sadık ama şaşırgan bir ruh hâli. Zamana ucundan kıyısından yenilmeyişime karşılık; Kaya yosun tutar ama yerini bırakmaz. Nirvana'ya giden yol hareketsizlikten geçer felsefesini benimsemiş. Arizona'nın kavruk ıssızlığını gidip görenler bazen çölün metruk ve gayri insani olmak şöyle dursun, tıpkı cennet gibi olduğunu söylerler. Bağımsız mı kalması gerekiyor insanın acaba bu hâli yaşayabilmesi için? Evet, Suyun içinde dik dur, sürüklenen şeyler arkandan akıp gitsin.

zengin itiraf

bouii
kırk yılda bir yazdığım ekşide bir yazardan herhangi bir giriyle ilgili mesaj aldım. kendisiyle ara ara konuşup, ufak tefek dertlemizi paylaşıyorduk hatta kadına açıksözlü olması sebebiyle bayağı sempatim vardı. bir gece her zamanki gibi sözlükler arası mekik dokuyup, başlıklara bakarken yeni bir girisini gördüm. okumaya başladıkça resmen ufkum açıldı çünkü bahsettiği adam bir dönem flört edip tabiri caizse ağzına sıçtığım oydu...
mesleği, geçmişi, sorunları, yaşadığı sürece kadar ezberlediğim için o olduğundan adım kadar eminim. devlet tarafından mağdur edildiği olay ve sonucunu bile oraya yazmış. benden sonra hayatına devam etmesini umduğum hatta beni tanımasaydı çok daha mutlu olacağını bildiğim bu adamın şimdiki sevgilisiyle hâlâ onun hakkında mesajlaşmak zorunda kaldığım bir duruma düştüm. adam müşkül durumda olduğu için onu aldatmayı düşündüğünden ve eski sevgilisi ki bu ben oluyorum ona yaptıklarımdan ötürü bana olan 'iyi' dileklerinden falan bahsediyor. kadınla birden irtibat kesmek istemiyorum ama resmen geçmişten gelen kabusum oldu. ayrıca o kadar kişinin içinde bu kadını bulmama sebep olan o şansımı bir bulsam üstünde bir şey deneyeceğim.

narsisistik kişilik bozukluğu

ontolojik sancilarimin merhemi
Benmişim. Bugünden itibaren kibrime karşı savaş açtım. Onu anlayabilmek için ondan uzaklaşmak... Belki, isa gibi yaklaşıp bana zarar verse bile diğer yanağımı uzatmak. (: Anlama çabasını buraya oturtabiliriz. Ego, insanın öteki hakkında hiçbir düşüncesi olmadığında olanaksız kılınıyor zaten ( dolayısıyla kendisi hakkında da ).

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Yazacaklarım Sözlük nezdinde tüm evrene mesajımdır;
Bugüne kadar, özellikle son üç yıldır, çok da iyi bir insan olduğumu söyleyemem; kendi kırgınlıklarımı başkalarını paramparça ederek toplamaya çalıştım ve olmadı. Çoğunlukla hiçbir şey yapmadan sadece kendi bencil varlığımı mutlu edecek şeylerle öyle ya da böyle günlerimi geçirdim. İşin özü nasıl bir insan olduğumu iyi ve tüm kötü yanlarımla biliyorum.
Çok sevgili evren, sana gelirsek, sende ne kadar inkar etsende az puşt değilsin, bunu ikimizde biliyoruz. Yaşamış olduğum süre boyunca sürekli ayağıma çelme takıp düşmeme güldün ağzımı açmadım, tam gülerek hayatımdaki en güzel sahneyi izlemek için otururken altımdan sandalyeyi çektin yine ağzımı açmadım. Kısaca senden bugüne kadar nerdeyse hiçbir beklentim olmadı ama şimdi minicik bir ricayla karşındayım. Aslında hem çok yakından tanıdığım ve birçok yönden de hiç tanımadığım biri birkaç saat içinde ameliyat olacak. Dünyanın onun gibi naif, iyi yürekli insanlara ihtiyacı olduğunu sende en az benim kadar biliyorsun. Vakit itlik, puştluk değil birlik vaktidir. O yüzden işbirlikçi yanına sesleniyorum; bu insanın iyi ve sağlıklı olmasını diliyorum, lütfen ona bana davrandığın gibi davranma. Zamanın en kısa sürede iyileştirici formülünü ona fısılda ki çabucak toparlasın. Sonrasında adisyonu bana getir, söz veriyorum nasıl olsa faiziyle geri öderim.

narsisistik kişilik bozukluğu

keskin nisanci
bu bir psikolojik rahatsızlık buraya kadar her şey normal ve bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar toplumda pek sevilmez ama şöyle de bir durum
var ki bazı noktalarda özgüveni yüksek olan, kendini bilen ve özsaygısı yüksek olan kişiler de bu kategoride görülüyor ki bu bana saçma geliyor. bu iki şeyi birbirinden ayırmak gerekiyor, bir olay karşısında ben çözerim ya da ben yaparım diyen birine hadi oradan kendini beğenmiş dememek gerekiyor.

ahmet kaya

pasaklikontes
Sayısız besteye babalık etmiş ve bir tek evladını bile yetim bırakmamıştır. Katıldığı son davette kürtçe kaset çıkarmak istiyorum diye kendi dilinde ortaya bir şeyler koymak ve başka insanlara da ses olmak isterken ; ahmet kaya kadar cesaretli olamayıpta sırf gündeme oturmak için kendini ortaya atıp; salak saçma haraketlerde bulunmuş şakşakçıların olduk olmadık itham ve hakaretleriyle al aşağı edilmeye çalışılmış , kendi yurdundan sürülüp besteleri kucağında yetim bırakılmış bir ses sanatçısıdır. Anasız babasız yaşanır ama vatansız yaşanmaz sözünün bir başka türdeki canlı örneğidir. Ne diyordu incir reçelinde ; Asıl ucuz olan ne biliyor musun? Beş kuruş vermeden savurduğunuz yargılarınız. İzleyin , gözünüzle ! Dinleyin , kulağınızla ! Geyikleri avlayan kaplan belgeselleriniz bittiğinde ; şu ruhu huzuru arayan bir acayip adamınkine de bir bakınız. Dediğim gibi ; gözünüzle , lütfen ! Kulağınızla , lütfen !

yusufçuk

turuncu gemi
bilimsel adı anisoptera olan muhteşem varlıktır. tabii ki kendisini ilk gördüğüm 8 yaşımdan beri benim nazarımda da ismi helikopter böceğidir. doğanın bu halde şekillendirdiği bir canlı hatırına bile olsa o gün bugün asla doğaya bilerek veya bilmeyerek hiç zarar vermemeye gayret ederim. benim en sevdiğim ve hayranlık duyduğum canlı türlerindendir.

genel itibarıyla böcek belgesellerine bayılırım. size de izlemenizi tavsiye ederim. özellikle karınca kolonilerinin işleyişi, evrende tek şuur sahibi yaratıklar olduğumuzu sorgulatır. ben bunu sorgulamıyorum bile. biz insanlar sadece dilimiz olduğu için böyle saçma bir şeyi iddia edebiliyoruz. karıncalar bunun reklamını yapacak düzeyde bir ağız dile ihtiyaç duyup evrimlerini bu denli gereksiz bir şeye yönlendirmemişler. hele ki, karıncaların yakın akrabaları olan arı belgeselleri izledikten sonra, uzayda insan dışı akıllı yaşam formları haberleri hiç dikkatimi çekmemeye başladı.

biz insanların evrimi bu muhteşem canlılardan baya eksiktir. bu canlıların hiç biri ellerine bir balta alıp deli gibi bindikleri dalı kesmenin aptalca gayreti içinde değillerdir.

kültür mantarı

miyesmikcih
hayvansal gübre ve çürük saman içinde yetişen kültür mantarı çok iyi temizlenmeli hatta üzerindeki ilk katman soyulup öyle yıkanmalı.
tavuk, parça etlisi güzel oluyor, çok su salan mantar dikkatli pişirilmeli.
kültürünü tezekten alan yiyeceği de öğrendik. kültürü neresinde onu belki öğreniriz.