harbiye marşı

putintin
Kara Harp Okulu Marşı...

''yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
tufanları gösteren, tarihlerin yadıyız,
kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,
cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız.

yaşa varol harbiye, yıkılmaz satvetinle,
göklerden gelen bir ses sana ne diyor, dinle:
türk vatanı üstünde sönmez güneşsin sen,
kartal yuvalarında, hürdür millet seninle.

yüzyıllardır harbiye bu orduya şan verir,
çıkardığı dehalar semalara yükselir
baştan başa tarihtir mektebin her zerresi
sarsılmayan azminle çelik kal'alar erir.

şahikalar üstünde meydan okur bu erler
yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler
bağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milleti
tarihlere sorun ki bize 'ölmez türk' derler. ''

şabanoğlu şaban

adini yavsak koydum taylan in yolu
Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı, senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı ve Kemal sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Sıtkı Akçatepe, Dinçer Çekmez, Şevket Altuğ gibi efsane ötesi oyuncuları bünyesinde barındıran film.

Yalnız şu kadroya bakın! Hiçbir şey yapmadan otursalar sabahtan akşama kadar sıkılmadan izlerim.

Filmin en sevdiğim replikleri şunlardır:

Ramazan: Nazır baba, bunların parmak izini alalım mı?
nazır baba: Kime parmak atalım?
Ramazan: Yok biz değel.
Nazır baba: Neşet mi? Haa, o ataar ataar.

Diğeri:

Kadırgalı Eşref: Anamı kesen ben!
Şaban: Maşallah.
Kadırgalı Eşref: Babamı doğrayan ben!
Şaban: Hayırlı evlat.
Kadırgalı Eşref: Kız kardeşimi şişleyen gene ben!

kumbara

monster degree
İçinde para biriktirmeye yarayan, para atmak için küçük bir deliği olan kap. Sözcüğün kökeni Farsça.

31 yaşındayım, evimde hâlâ domuzcuk kumbaram var. Akşamları eve gittiğimde, gün içinde harcadığım paradan cebimde kalmış ve artık zaten yok saydığım tüm metal paraları kumbarama atarım. Ay sonlarında kumbaramı açtığımda ise inanılmaz bir birikimle karşılaşırım.

İşbu giri aynı zamanda 'damlaya damlaya göl olur' atasözüne de açıklama niteliğindedir, tekrar tekrar yazdırmayın.

Ukdeci: Kozmos

türkiye'deki indirim yapma anlayışı

keskin nisanci
tabi türkiye'deki ama başka ülkelerde de vardır belki bu.

olay şu ürünün normal fiyatına fahiş bir zam bindirip, sonra da zamlı fiyattan indirim yapılıyor ve bunun adına da indirim deniliyor. birileri de buna inanıyor. kara cuma mı efsane cuma mı her ne halt ise bu durumu apaçık görüldü, fiyatlarını takip ettiğim ürünlerin indirim adı altında normal fiyatlarında satışa sunulduğunu gördüm. ülkemizdeki esnaflığın hali bu işte.

interaktif sözlükler

kozmos
bir diğer adıyla, katılımcı sözlük.

katılımcı sözlük, sözlük kavramından yola çıkılarak oluşturulmuş ve üyesi olan kişilerin etkileşimi ile varlığını sürdüren bir yapıdır. bilinen ilk katılımcı sözlük/ülkemizde ilk katılımcı sözlük 1999 yılında sedat kapanoğlu tarafından kurulmuş olan, günümüzde okuyucu sayısı milyonlara erişmiş olan ekşi sözlük'tür. bu bakımdan günümüzdeki katılımcı sözlüklerin arka planı ekşi sözlük'e dayanmaktadır.

herhangi bir konu hakkında başlık açıp entry girmeyi sağlayan bu yapının temel amacı bilgiye hızı ve düzenli ulaşımdır. zira ilk katılımcı sözlük olan ekşi sözlük'ün de mottosu, ''kutsal bilgi kaynağı'' dır.

ekşi sözlük'ün zamanla popülaritesinin artması sebebince sözlüğe olan katılım artmış, dolayısıyla yazar alımında gözetilecek bazı hususlar ön plana çıkmıştır. bu noktadan sonra n denilen sistemle belirli bir sıra dahilinde yazar alımı sınırlandırılmıştır.
ekşi sözlük'te yazar olmanın zorlaşmasıyla birlikte süreçle ekşi sözlük'e benzer bir çok sözlük açılmaya başlanmış ve bu sözlüklere 'klon' yakıştırması getirilmiştir.

süreçle sosyal medya araçlarının da gelişmesiyle interaktif sözlükler kendine ait bir yere sahip olmuştur ve hala popülerliğini korumaktadır.
katılımcı sözlüklerde her bir kişi, bir başlığa entry girerek oraya katkıda bulunduğu için yazar olarak adlandırılır. girilecek olan entrynin şekil olarak sınırlaması olmamakla birlikte, başlıkla alakası olması şartı gözetilir.

katılımcı sözlükler konsepti bakımından çeşitlere ayrılır. bazı katılımcı sözlükler hemen her konuda içerik bulundurabiliyorken, bazılarının herhangi bir formatı dahi olmayabilir ve bazıları da ''tematik'' olarak adlandırılan sadece ansiklopedik bilgiler içerir.

interaktif sözlüklerle ilgili bir takım sınırlandırmalar bulunmaktadır her sözlük yazarı veya üyesi kendi içinde format adı verilen kurallara uymakla birlikte bir bütün olarak, resmi gazetede yayımlanma tarihi 9/11/1982 olan türkiye cumhuriyeti anayası'na uymak durumundadır.

entry'i okumadan artılamak

keskin nisanci
nedense seri oy verme eylemini yaptığım an bu başlık açılınca yazılanları üzerime alındım.

öncelikle entrylerin okunup okunmadığını bilmek için oy verenin bilgisini almak gerekir. kendi adıma ben okuyup oyluyorum ama bazen okuduğum halde oylamayı unutuyorum, aklıma gelince de toptan oyluyorum. yani kimse yazılarının okunmadan oylandığını ve değersiz olduğunu düşünmesin.

ayrıca bu oy mevzusu ciddiye alınacak bir şey değil bana göre, o yüzden olabildiğince çok oy vermeye çalışıyorum. cebimden çıkmıyor ya, oyları salın gitsin.

babanın söylediği unutulmayan sözler

morunontonu
Üniversiteyi ilk kazandığım seneydi veda vakti gelmiş elimde valizler terminalde otobüsü bekliyoruz.Babam geldi gözleri dolmuş arada yanımızdan ayrılıp bir köşede ağladığını biliyorum.Neyse geldi yanıma otobüse bineceğim sarıldı bana gözyaşlarımı sildi “kızım kendinden başka kimseye güvenme ne olursa olsun baban her zaman yanında sen beni bir kere çağır ben dünyayı yıkar gelirim yanına değmeyecek insanlar için gözyaşlarını dökme sen benim en kıymetlimsin en değerlimsin seni sana emanet ediyorum” her sıkıntıya düştüğümde bu an belirir gözümün önüne derin bir iç çekip gücümü toplarım.

şabanoğlu şaban

fiorabella
her sahnesi güldüren filmlerdendir. bir kaç sahnesini izleyelim.
hırhız hüsam


neşet ve parmağı


aşk sen nelere kadirsin.
https://www.youtube.com/watch?v=E51JYGR6PNQ

ve efsane borazan sahnesi

kumbara

morunontonu
para biriktirmeye yaradığı kadar ödünç almaya da yarar. biraz savruk bir insanım elimde ki tüm parayı zevkine harcamak en büyük hobim.kardeşiminde en iyi yaptığı şey biriktirmek.kumbarasının ve kilidinin yerini çok iyi biliyorum her dara düştüğüme üç beş tırtıklarım şimdiye kadar yerine koyduğum görülmedi ama ümit ediyorum bir gün almak yerine vereceğim.

mağusa limanı

putintin
şehit müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ile Özdeşleşmiş türkü.

''Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman
Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman

Beni öldürdende yoktur din iman
Beni öldürdende yoktur din iman

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

İskeleden çıktım yan basa basa
İskeleden çıktım yan basa basa

Magusaya vardım, kan kusa kusa
Magusaya vardım, kan kusa kusa

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun''kumbara

sos
hayatımda maalesef pek yeri olmamış gereç. para biriktirmek nedir bilemedim şu hayatta. birkaç kez kumbaram oldu fakat yeterli birikimi yapamadan çok çabuk harcardım.

black friday

monster degree
Az önce tontiş kızım, miniş kedime birkaç ay yetecek kadar mama, kum ve bugün değilse bile önümüzdeki haftalarda almam gereken birkaç ufak tefek ürünü de tek seferde sipariş ederek dahil olduğum çılgınlık.

Ben bu çılgınlığın çılgınlık gibi görünmediği kısmına dahil oldum yalnız. Zira bugün aldıklarımı bugün olmasa da yakın zamanda zaten alacaktım, ihtiyacım vardı. Sırf indirimli diye kasım ayında evine şişme flamingo alanlara rabbişkomdan acil şifalar diliyorum.