dunning kruger sendromu

olacak o kadar
Justin Kruger ve David Dunning adlı abd'li iki psikolog tarafından tanımlanan sendromdur. 2000 senesinde bu ikiliye Nobel ödülü kazandıran sendromun en duru hali ile tanımı “cahil cesareti”. Bizim de malumunuz üzere sıkça karşılaştığımız bazı karakterler ile aslında hayatımızın her anına yerleşmiş bu sendrom, her şeyi ve ama her şeyi kendilerinin bildiğini iddia eden ve üstüne bilgiyi küçümseyen, önem vermeyen kişileri kapsar.

Sanırım çok fazla örnek vermeye, ne ben gerek duymalıyım ne de siz.
indolentexistence
“Dünyanın temel problemi aptallar ve fanatikler kendilerinden son derece eminken , bilge insanların kendilerinden sürekli kuşku duymalarıdır.” Bertrand Russell

Yani, Ne kadar çok bilirseniz, muhtemelen daha az güvende olursunuz.
Uzmanlar ne kadar bilmediklerini bildikleri için yeteneklerini hafife alma eğilimindedirler; ancak işlerin nasıl olduğu hakkında yalnızca basit bir fikriniz olduğunda, kendinden emin olmak kolaydır. Uzmanların ihtiyatlılığını bir anlayış eksikliği olarak yanlışlamamaya, kendinden emin görünen ancak meslekten olmayan, yalnızca yüzeysel bilgiye sahip olanlara da fazlaca güven vermeye çalışmayın.

(bkz:bilişsel önyargı)
avni
Muhafazakâr yani tutucu ya da geleneklere bağlı birinin "devrimciliği sizden öğrenecek değiliz. Devrimi de devrimciliği de en iyi biz biliriz." bile Demesidir.
Bize de "nok yemek" pardon "peki peki anladık sen neymişsin be abi" şarkısını söylemek düşer.