dünyanın en güçlü silahı

azrailin regl donemi
44 magnumdur bildiğim kadarıyla. yani tabanca olarak. ha tüfek olarak dersen benelli m4dür bana göre.

ha evet.. şu sizin kastettiğinse mesele.. reklamdır kardeşim. evet reklam. dünyanın en güçlü silahıdır reklam. mesela kurt cobain.. çok süper bir olayı yok. ama ölümünden sonra öyle bir reklamı yapıldı ki efsane olarak anılıyor. Amerika'nın 1. dünya savaşına müdahalesi itibariyle dünya gözünde öyle büyüttü ki dünyanın en güçlü ülkesi olarak kabul edildi. sonrası kendilerini bu ilgiye göre geliştirmelerine kaldı.

mesela şöyle düşünelim.. bir rock müzik grubu kurun.. standartların biraz üstünde eserler çıkartın ortaya ve ne kadar reklam panosu, televizyon kanalı varsa viral reklamın canına okuyun. meydanların asfaltına amblemini çizin, tişörtler bastırın. her yerde grubunuzun adı geçsin. görün bakın neler oluyor. insanlar sürü psikolojisine öyle açık ki "vayy her yerde bu isim var, demek ki seviliyor ve kaliteli. bu kadar insan boşa dinlemiyordur" diyebilirler.

olmayan bilginizin bile boş edebiyatlarla reklamını yapabilirsiniz. keskin zeka denilen şey de nasıl baktığınızla alakalı. ne yapıyor olursanız olun. yaptığınız şeyi gösterişli ve kaliteli sunarsanız her şey güçlüdür. bunu sunuş şekliniz de reklamın ta kendisidir.
avni
her hal ve kârda cevabı kendisinde saklıdır ya da kendisidir. ben diyeyim ekonomik güç, siz deyin mali güç, bir başkası da siyasi güç, bir diğeri de . günümüz dünyasında spesifik olarak söyleyeceksek paradır. o olmadan güçde olmaz en güçlü silah da.
diğer taraftan gücün ne için kullanılacağı ya da kullanıldığı da önemli. bu minvalde hem bireysel hem de toplumsal olarak insani duygularımız bir silah olarak karşımıza çıkar. olumlu veya olumsuz duygularmızın önünde durabilecek hiçbir şey yoktur. buna kendimiz de dahiliz. bu bazen nefretle işlenen cinayete ya da şiddete başvuru şeklinde tezahür eder, bazen de yapılan bir davranıştan duyulan vicdan azabı olarak. örneğin "vicdan azabı" için; "bir insana verilen en ağır cezadan daha ağırdır" der. erich fromm.
mislilac
Gözyaşıdır. Karşınızdakini samimi olduğunuza inandırırsanız her şeyi unutturabilir, her şeyi yaptırabilirsiniz. Yani en azından bana karşı öyle.
leonidass
Psikolojidir.
Psikoloji, toplumları düzene sokabilir veya kaosa sürükleyebilir.
Burada "algı operasyonu" vs. gibi son günlerde sulandırılmış kelimeler kullanmaya gerek duymuyorum ki siyasetçiler ve "ünlü"ler bu kalıbı en fazla kullananlardır.
Siyasetçiler ve medyatik kişiler psikolojiyi yönlendirecek kadar akıllı değiller. Genelde sosyolojik çıkarımlar ve değerler üzerinden hareket ediyorlar.
Fakat garip bir şekilde yönlendirmeyi başaramadığı bir olgunun tespitini yapabiliyorlar. Enteresan...
john overmars
yapay zekadır.iyice sosyalleştirdiler.yarın skynet online derse şaşırmam.terminator filmi boşuna yapılmadı.kurgu murgu al sana gerçek.terminator filminde de savunma ve daha iyi bir gelecek için üretiliyordu.sonra gördük geleceği.dünya üzerinde doğum kontrolü ölümler hastalıklara harcanacak para buna harcanmamalı.harcanıyorsa da sınırı olmalı.böyle cinsiyetle albeni katıp ortama sunmak iyi bir şey değil.sonra john connor bizi kurtar dicez.nükleer silaha nükleer güce ve düşünebilen yapay zekaya hayır.bu konuda hep muhafazakar kalıcam.

mars yolcusu
Paradır.

Zeka ve kurnazlıkla harmanlanırsa birçok şey yapılabilir.

Para sayesinde;
Medeniyetler yıkılır ve yeniden inşa edilir.
İnsanlar ölür ve yeniden doğar.
Savaşlar olur sonra barış getirilir.
Gibi...