elazığ

icgqhs
halkına gakgoş denir. gakgoş kelimesi yiğit, mert, delikanlı, sözünün eri manalarına gelir. necati şaşmaz, mehmet ağar, fatih kısaparmak, yeşil kod adlı, bülent serttaş gibi ünlülerin doğdukları şehirdir.

tarihi yerleşim yeri harput'la ünlüdür. sekiz köşe şapkası muazzam anlamlar ifade eder, her bir köşesi farklı bir anlamı barındırır. ayrıca sırın, harput köfte, içli köfte, patila, gömme vb. yemekleriyle meşhurdur.

telefon kodu 424, plakası ise 23'tür, malatya, diyarbakır, tunceli keza bingöl komşu illeridir.
kozmos
yaşamak için ne kadar da kötü bir şehir.
ilk gençliğini yaşamak için bundan daha kötü bir şehir olamazdı sanırım. herhangi bir doğu şehri gibidir. fakat farklı olarak, daha kötüdür bazı konularda özellikle.

müzikle ilgilenen biriyseniz ne düzgün bir gitar kursu, keman kursu, ses eğitimi alabilirsiniz. zaten davul eğitimi veren kişi, kurs yok. hak getire.

sportif biriyseniz, ya da dahası musabık biriyseniz geçmiş olsun. başka bir şey demiyorum.

demode insanlarla dolu klasik bir anadolu yöresi. 8 yaşındaki yeğenimi gördüm bugün bayram vesilesiyle. topladığı bayram harçlığıyla kuru sıkı silahına mermi alacakmış. babasının yanında söyledi bunu.

türkiye'den siktir olup gitmek isteyen elazığ'da yaşayan kişinin aşması gereken şeylerden biridir kısaca.
ulduz
Belediye başkanı halkın içinden biri sanırım. Dün hayvan pazarına gidip satıcılarla alıcılar arasında pazarlık yapmış.
Sonra dedim ki yaa sen nasıl ponçik bir belediye başkanısın bizim Kocaoğlunu alsınlar da sen gel.
kuru uzum habbesi
sekiz köşe kasketiyle, çedene kahvesiyle, keban barajı yla, leblebisi bademi üzümüyle, vatanı milleti için canını feda edecek kahraman yiğitleriyle meşhur olan 23 plaka kodlu doğunun en güzel şehri, memleketim, vatanım.
bonnie
görmediğim ve birebir hiç bir oralıyla tanışmadığım şehir.
ama müzeyyen abla demiş ki;

"sigaramın dumanı
yoktur yarin imanı"

Yöre: Elazığ
Kaynak kişi: Harputlu Hafız Nuri
Makam: Uşşâk
Usul: Düyek
icgqhs
Elazığ'da bir yıl içerisinde 620 bin çağrı karşıladıklarını ve 59 ambulans ile 45 bin vakayı taşıdıklarını belirten İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Işık Aztekin, çağrıların yüzde 90'nının gereksiz ve asılsız olduğunu söyledi.

Elazığ'da bir yıl içerisinde 620 bin çağrı karşıladıklarını ve 59 ambulans ile 45 bin vakayı taşıdıklarını belirten İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Işık Aztekin, çağrıların yüzde 90'nının gereksiz ve asılsız olduğunu söyledi. Gereksiz çağrıların arasında ise "Evimizde su, patates bitti" diye arayan bile olduğu öğrenildi.
İl Sağlık Müdürlüğü Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'ne her gün yüzlerce gereksiz çağrı geliyor. 2018 yılında merkeze 620 bin çağrı gelirken bunların yüzde 90'nı asılsız çıktı. Merkeze gelen çağrılar arasında" kontörüm bitti nasıl yükleyeceğim, yarın okul var mı, evimizde su, patates bitti" gibi aramalar ise pes dedirtti.
2018 yılı boyunca 620 bin çağrı karşılandıklarını belirten İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Işık Aztekin, “Bunun 45 bini vaka olarak değerlendirerek hastanelere nakillerini gerçekleştirdik. Elazığ'da kentselde vakaya ulaşım süremiz 6 dakika da, kırsal da ise 16 dakikadır. Bakanlığımızın bize sunmuş olduğu ilk 10 dakika da, kentselde ulaşımımıza yüzde 90 ulaşıyoruz. Kırsalda ise ilk 30 dakika da ulaşmamız gerekirken biz 16 dakika da vakalara ulaşıyoruz. Elazığ'da 30 tane istasyon bulunmaktadır. İlçelerimizde dahil olmak üzere 5 tane kar paletli ambulansımız var. Bu kar paletli ambulanslarımızla kış ve kar şartlarında vakalara ulaşımımız çok çabuk olmakta ve rahatlıkla hastanelere ulaşımını sağlamaktayız. Uçak ve helikopter ambulanslarımızla diğer illere nakil gerçekleştirmekteyiz” dedi.

"Gereksiz çağrılar yüzünden asıl vakalara ulaşımımız uzuyor"
Çağrıların yüzde 90'ının gereksiz ve asılsız olduğunu vurgulayan Dr. Aztekin, “2018 yılı boyunca bu çağrıların bir kısmına savcılık tarafından işlem başlatılmış olup, bunun sonrasında gerekli işlemler uygulanmıştı. Bunun için halkımızı her zaman bilgilendirmeye çalışıyoruz. Okullarımız ve diğer kurumlarımıza bu konuyla ilgili bilgilendirme ve eğitimler yapıyoruz. Bunun önüne geçmek için daha fazla çalışmak gerekiyor. Halkımızın buna daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan asılsız ve gereksiz çağrılar yüzünden asıl vakalara ulaşımımız uzamakta ve gerekli olan vakaların hastaneye naklini geç yapmak durumunda kalmaktayız. Halkımızın buna daha dikkat etmelerini istiyoruz. Bu konuda bizde bilgilendirme ve eğitimleri sık sık yapıyoruz” diye konuştu.

"Evimizde su, patates bitti" diye arayan bile var
11 yıldır 112'de görev yapan Mahmut Işık, “5 yıldır da komuta kontrol merkezindeyim. Asılsız çağrılar acil vakaların önüne geçmekte acil vakaya ulaşımımızı zorlaştırmaktadır. Zaman zaman açıp dalga geçmeler, kontörüm bitti nasıl yükleyeceğim diyenler, hattını ve telefonunu test eden insanlarla karşılaşıyoruz. Bunlara 112'yi aradıklarını söylüyoruz. Bazen çocuklar evde rahat durmadığı zaman 112 çevriliyor. Ya da artık bir şekilde 112'ye ulaşıp zaman geçirme yolu aranıyor. Bu tür sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz bu da bizi yoruyor. Gerçek vakalara ulaşmamızı engelliyor” diye konuştu.
112'de endikasyonu olmayan vakaların çok olduğunu dile getiren Huriye Tursun ise, “Bu durumdan çok muzdaribiz. Kış mevsimi dolayısıyla baş ağrısı, burun akıntısı, grip ve soğuk algınlığı vakaları çok fazla oluyor. Bu da 112'yi meşgul ediyor. Bu konuda halkımızın biraz daha bize yardımcı olması gerekiyor. Bizim işimiz gerçekten çok ciddi. Ölümle yaşam arasındaki bir çizgide. Yeri geliyor biz devreye girebiliyoruz. İnsanların biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Yeri gelir bu durumda olan yakınları da olabilir. O yüzden biraz daha bize yardımcı olsalar gerçekten acil vakalara 112'yi çağırsalar bu kadar sıkıntı yaşamayız. Gereksiz vaka olarak genelde çocuklar çok arıyor. Yok yarın okul var mı, evimizde su bitti, patatesimiz bitti, arkadaşları kavga etmiş onun için arıyorlar” ifadelerini kullandı.
keskin nisanci
depremin merkez üssü sivrice'ye bağlı bazı köylerde hasar meydana gelmiş diye duydum. umarım can kaybı yaşanmaz. yaradan hepsinin yardımcısı olsun, çok çok geçmiş olsun.
shaman
Öküzgözü üzümünden yapılan şarapları şahane, orcik adlı cevizli sucuğu efsane şehir.

Biri bana şu ikisini yollayabilir mi acaba? Ücretlerini derhal vereceği hesap numarasına aktarırım.