eleştiri

keskin nisanci
birilerine karşı yaparken kendimizi son derece özgür hissettiğimiz ama bize yapıldığında sinir krizleri geçirmemize sebep olan olgudur. kime sorsanız alacağınız cevap aynıdır; ''ben eleştiriye açığım'' daha görmedik eleştiriye sonuna kadar açık birini ama hasım gördüğü kişi, kurum ya da olayı ölümüne eleştirenleri çok gördük ki bunu yapanlar eleştirinin kendilerine verilmiş doğal bir hak olduğu gibi garip düşünceler içindeler.

eleştirmek ya da eleştirebilmek önemli olgulardır, hayatın her alanında eleştiri olmalıdır ve bu eleştirilerde amaç her zaman daha iyiye ulaşmak olmalıdır.
berlinetta
insan gelişiminde olmazsa olmazdır. insanlar eleştirileri dinleyerek kendini yeniler, eksikliklerini giderir. olgun insanlar, eleştirileri nasıl kullanmasını gerektiğini bilir. eleştiri yaparken dozunu veya tarzını ayarlamak gerekir. eleştiri ile hakaretin ayrımsanması gerekir. her eleştiri de olumsuz değildir; olumlu eleştiri de olur. kısacası eleştirileri iyi değerlendirmek gerekir.
monster degree
Eleştiriyi kişisel alana müdahaleden ayıran tek unsur kullanılan üsluptur. Doğru sözcükler doğru şekilde söylendiği takdirde karşınızdakini o farkında olmadan gömebilirsiniz bile. Peki doğru üslubu kazanmak için hangi kitapları okumalısınız? Yok böyle bir şey! Bunun yolu tamamen farklı insanlarla sürekli iletişim halinde olmaktan, yani bol bol antrenman yapmaktan geçiyor. İnsanlarla iletişimi yoğun tutmanın bu üslubu edinmeye etkisi bence %90 civarında. Kalan %10'luk kısmı da sizin doğuştan sahip olduğunuz (ya da olmadığınız) şeytan tüyü oluşturuyor.
keskin nisanci
hayatın içinde olan bir olgu ve eleştiride amaç yanlışı düzeltme çabasıdır. yapıcı eleştiri denen kavramın özü budur amma velakin eleştiriyi kaldırabilmek her babayiğidin harcı değil. bu sözlük özelinde de başka yerde de durum bundan ibaret. çoğu kişi eleştiriyi küçümseyici bir şey olarak görüyor ya da altında art niyet arıyor. halbuki söylenenlerin mevcut durumu düzeltmek için yapıldığı anlaşılsa her şey daha iyi olacak.
kozmos
zehrin bile tatlı dille içirilebileceğini, ancak öyle iyilerin de dayaktan beter ederek yapıldığını görüyoruz, yaşıyoruz, duyuyoruz. eleştiri konusunda da en önemli husus, dil-üsluptur. niyet okuyuculuğu gibi huyu olmayan bir insan, bir eleştiri yazısından gerçek manada kendi adına, bir tür sataşma, sınırını aşmış, tadı kaçmış dokundurma hissediyor, öyle bir şeyin olduğunu düşünüyorsa, %51 oranda haklıdır.

2011'den beri, inci'den donanımhaber.com'a, ekşi sözlük'ten çeşitli sitelere farklı zamanlarda okur oldum, yazar oldum, yönetici oldum. ama bu hiç şaşmadı, çizmeye çalıştığım profildeki bir insanın düşüncesi hiç şaşmadı, şaşmaz, %51 doğrudur.
icgqhs
1- Bir sanat eserinin, bir sanatçının gerçek değerini belirlemek amacıyla yapılan inceleme ve araştırmalara eleştiri denir. Bir metni inceleme yoluyla o metnin üzerinde bir değer yargısına varma ; bir eserin zayıf ve kuvvetli yanlarını belirtme, eleştirinin özelliklerindendir.

2- Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit.

lonely samurai
Bir eylemin, bir yapıtın, bir davranışın, alınan bir kararın ardından yapılan olumlu veya olumsuz yorum, düşünce. Bir eleştiride eleştirinin üslubu, kalitesi ve haklılık payı göz önüne alınmalıdır. Eleştirinin sonucunda tutum, davranış ya da yapılan iş haklılık payına göre ya da kişinin kendi öz kararına göre korunup değiştirilir. Eleştirildiğiniz için eleştirildiğiniz konuda hemen değişikliğe gitmemeli, iyice muhakeme edip doğru sonuca varmalısınız. Her şeyde eleştiri olmak zorundadır çünkü farklı bir bakış açısı ve yorumdur ama eleştiri kanun değildir. Eleştiriye açık olunmalı şans verilmelidir, aksi takdirde dar bir görüşte kalır ilerleyemezsiniz.
indolentexistence
Eleştirinin laf sokmaya dönüşmesi, hem doğrudan hem dolaylı olarak iki cümlelik laf sokmaların egemenliği kendini perçinliyor. Eleştiriyi bilgiye erişme yolunda kullanacakken, artık eleştiri yerine ucuz 'kalemşor'lukları kullanıyoruz. Bilgimiz de bilmemiz gerekeni bilme şeklimiz de değişiyor.Bir çırpıda sevdiğimiz yazar, şair ve sinemacıları falan sıralayabilirken, takipçisi olduğumuz eleştirmenleri sayamadığımızda yavaş yavaş yok olacağız.

Çünkü, yoksam, eleştirmediğimdendir.