eski sevgiliyle arkadaş kalabilmek

masal
Gerekliliği tartışılabilecek bir karardır. Ya da hiç tartışmaya açık değildir, herkesin kendi düşüncesidir bilemiyorum tam.

Yani ne bileyim başka hiç mi arkadaşın kalmadı? Daha önce öpüştüğün insandan ortamlarda hiçbir şey olmamış gibi küllüğü uzatmasını istemek biraz garip değil mi? Sevmek sevmemek meselesi de değil sevgili sıfatı altında konuşuyorsak size arkadaş kazanmak için birkaç tavsiye verelim biz burda. kendinizi donuyla görüp, el ele yürüdüğünüz insanlarla sıradan bir sosyal hayatı paylaşmaya zorlamayın.
bonnie
mümkün olmayandır. bir şekilde araya hırslar, egolar, görmemişlikler girer. iki taraftan birinin son derece ilkel düşünmesinden kaynaklanan bir durumdur bu. size de nah kalır.
bonnie
hiçbir eski sevgili ile başaramadığımdır.
"demeye de dilim varmıyor ama
kabahatin çoğu senin..."
elbette ki tek başına da gerçekleştirilemeyecek bir eylemdir.
bouii
Sevgili dediğimiz ilişki türü çokça sevgi, yüksek miktarda beğeni ve bolca arkadaşlık barındırır. O dünyanın en kusursuz varlığı gibiyken kusurlarını sevgi örter. Herhangi bir tartışma anında ona ne kadar kızmak isteseniz de yüzünde en sevdiğiniz gülümsemesi size ne kadar karşı konulmaz olduğunu hatırlatır ama tüm bunların üstünde bir noktada her sorunu çözen onun en iyi arkadaşınız olmasıdır.
Zamanla, nankör insan benliğinde beğeni azalır, tahammülü düşük bir sevgiyle idare ederken elinizde kalan tek şey arkadaşlıktır ki ilişki bitiyorsa artık onun bile hatrı kalmamıştır.
Sevdiğiniz insanı hayatınızdan çıkarma noktasına geldiyseniz dostluk kavramını da bir kenara koymuşsunuzdur. Israrla arkadaş kalmaya çalışmak kendine eziyet, geçmişe de saygısızlıktır.
Onun yeni sevgilisi, sizin hayatınızdaki yeni insan tarzında görüşmeler günümüzde çağdaşlık gibi görülse de eski kafalı olmak bazen hepsinden güzeldir. Önünde eski ibaresi olan sevgili, arkadaş etiketiyle hayatınızda yer alıyorsa iki taraftan biri hâlâ hislerine yeniliyordur.
mızrabımda ızdırap
Güzel yaşanmışlıklar adına sessiz kalınmalı bence. Arkadaşlık babında olsa dahi iletişimin devam etmesi, küllenen duyguların yeniden alevlenmesine sebep olabilir. Eski sevgili ifadesini güzel anılar dahilinde değerlendirdiğim için bu şekilde düşünüyorum, zira kötü anılar varsa o sevgili olamamıştır zaten. Dilim bu şekilde söylüyor, kalbim ise "konuşmasam da olur, onu göreyim yeter" çırpınışlarında. Bu yüzden bu süreçte kalbin sesini duymamak gerekir, çünkü o hassasiyetten ötürü zayıftır. İlişkilerde konuşmak kadar sükunet içinde kalmak da hatırata bir saygıdır.
kombiwankenobi
eğer gerçekten ortada bir aşk olayı var olmuşsa ilgili kişi ile arkadaşlık ilişkisi imkansızdır. elbet o duygu bir gün alevlenir elbet anılar hatırlanır elbet o koskoca mazi gözünde canlanır. neyse çok doluyum. başaranı tebrik ederim.
turuncu gemi
öncelikle ilişkilerimizi ilk günlerin masalsı yanılsaması bittikten sonra, birbirimizi ve aradada bağcıyı dövmek üzerine saçma sapan taktiklerle dolu futbol maçına çevirmesek olabilecek durumdur. emek ekseninde örülmüş mükemmel ilişkiler de bitebilir. bitiyor yazık ki. fakat genelimiz bu türden bir ilişki yaşamayı da beceremiyoruz, hele ki sonrasında ayrılığı nasıl yöneteceğimizi hiç bilmiyoruz.
avni
Fikirler muhtelif ki zaten zamana, kişiye ve duruma göre değişebiliyor. Kişisel kanaatim; sağlıklı ilişkilerde mümkün. Ancak sağlıklı ilişki kurmanın zorluğu nedeniyle çoğunluğun fikri mümkün olmadığı yönünde oluyor. Sağlıklı ilişkinin temelini karşılıklı güven oluşturur. insanı özgür kılan yegâne şey gerçektir. Ancak ne var ki Gerçekler acıdır ve acıtır.
hamlet
Herkesle arkadaş olunabilir ve kalınabilir. Yeter ki arkadaş olabilecek bir insan olsun. Farzedin ki hiç sevgiliniz olmadı, o halde o insanla arkadaş olabilirdiniz. Fakat sevgili oldunuz ve ayrıldınız diye arkadaş kalamayacak olmanız evriminizi tamamlayamadığınız anlamına geliyor bence. Elbette bu benim fikrim.

Duyguların bir önemi yok. Örneğin; önüne gelen kadınla yatmayı hayal eden ergenlerken de etrafınızda sıradan kadın arkadaşlarınız vardı değil mi?

O ergenlik dönemlerinde pornonun ve seksin bunca yaygınlaşmamış olduğu mastürbasyon döngünüzde kim bilir hangi arkadaşlarınızın içinden geçtiniz uyanıkken gördüğünüz düşlerinizde. Bu hayvanca sikişme arzunuz ve bastırılamaz cinsel dürtüleriniz bile on dakikalık bir mastürbasyon ile geçiştirilip, hayallerinizde siktiğiniz onca kadın ile arkadaş kalabildiniz değil mi? Yani duygular diyorum her zaman belirleyici olmuyor hayatta. Değer vermek bir insanla olan etkileşiminize, ona kattıklarınıza ve ondan kazanacaklarınıza bakarsanız mesela, ister onu deli gibi sikmek isteyin, isterseniz ölene dek beraber uyumayı hayal edin, önemli olan kişinin değeridir. Eski sevgilimle bir süre arkadaş kaldım, şimdilerde araya biraz mesafe girdi. Epeydir konuşmuyoruz. Ama biliyorum ki bugün arasam ve bir derdimi anlatsam kesinlikle bana iyi gelecek bir şeyleri olacağını biliyorum. İşte değerli olan bu. Bunu kaybetmemeli insan. Arkadaş kalınır elbette. Neden olmasın ki?

Örneklerim hep erkekler için oldu kusura bakmayın kendi cinsiyetime bir miktar daha hakimim. Ancak kadınlar için verilecek örnek de çok benzer olacaktır. Ancak onların iç dünyaları hakkındaki ip uçlarını ben verirsem kesinlikle terslenir, dışlanır, hor görülürüm. bu yüzden kadınlar hakkındaki örnek ve düşüncelerimi, alayınızı ya da bir çoğunuzu karşıma alıp tokatlamaya hazır hissettiğimde başka bir başlığa yazarım. Çünkü onlar hakkında burada söyleyeceğim gerçekler genelde ilk seferde kesinlikle reddedilen şeyler. Olsun hiç değilse onların da benim de bildiğimiz bazı örnekler var. Bazı duygular, bazı davranışları tetiklese de bilinç, bizi o davranışlardan alıkoyabilen güzel bir zincir... Boş yaptığımın farkındayım ama şu an vakit öldürmeye çalışıyorum. Seviyorum sizi arkadaşlar. Sevgili de olsak, yatıp kalksak da, ya da daha neler neler... Yine de sizinle arkadaş kalabilirim. Çok abartmayın yani. Şu sikindirik duygulara bu kadar anlam yüklemeyin.

Ayrıca "güven" konusunda da bir şey söylemek istiyorum. Güven insanların en büyük zaafı. Hiçkimseye, ama hiçkimseye güvenmeyin. Güven üzerine kurulan ilişkiler yıkılmaya mahkumdur ve yıkılırken beraberinde çok şey götürürler. Güven duygusu tamamen insanların kendilerini korumak için yarattıkları, yapay bir duygu. Devşirme duygulardan hatta hemen hemen bütün duygulardan olabildiğince! uzaklaşmanız dileğiyle... Hepinizi öpüyorum.