eskişehir

parody
İç anadolu'da yer alan ve porsuk çayının kent merkezinin ortasından geçtiği çok şirin bir şehirdir. Sazova parkı mutlaka görülmeli.
rallici
öğrenci şehri denildiğinde akla ilk gelen şehirdir. porsuk çayı kenarında oturup tanımadığın bir çok kişiyle bile sohbet edebileceğin bir ortam oluşur bir anda. küçük ve neşeli bir şehir.
climax
üniversiteyi okumadığıma pişman olduğum, sanat ve erasmusun cenetti olan, büyükerşen başkan sayesinde de standartlarının çok üstüne çıkan güzel türk şehri.
death is the bitch
iyi ve kötü anılarımın olduğu ancak bana her anlamda özgürlüğü anımsatan şehir.

tabi özgürlükten kastım porsuk çayına çıplak girip bir yandan şarkı söyleyerek, bir yandan sevişmek suretiyle totomuza bira şişesi sokmak değil. zihinsel özgürlükten bahsediyorum. aslında bira şişesi fikri de fena değilmiş. denemek lazım.
kozmos
(bkz:bu başlıkta övüyoruz)

bir iç anadolu şehri. hayatımın çok güzel anları büyük oranda burada geçti. burada milli oldum, burada ilişkileri, insanları büyük oranda tanıdım. kaybettirdiklerini en az, 1.7 oranda fazlasıyla kazandıran şehir.
avni
doğup, büyüdüğüm; hayatımın en uzun süresinin geçtiği şehir. geçen hafta gittim. pek çok şeyini gerçekten özlediğimi trenden iner inmez anladım. ziyaretimin sebebi dünyada nadir bulunan lületaşı ve lületaşından mamul ürünlerden almaktı.
ruzgara karsi iseyen adam
Çok pis ayazı vardır. Yıllar önce bir eylül ayında izmir'den üç kişi atladık trene, sabah vardık eskişehir'e. Biz üç mal, eskişehir havasını hesaplamadık tabi! altımızda şort, sandalet, sabahın köründe titriyoruz. Bir tane taksi bulduk; abi dedik kayıt olacaz, bizi kampüse götür. Neyse araç biraz yol aldı, şoför gülmeye başladı. "Gençler izmir'den mi geldiniz, antalya'dan mı?" Diye sordu. Biz şaşkın şaşkın bakarken, adam "nasıl da titriyonuz" diye gülmeye devam etmişti.

Bir keresinde de şehrin ortasından geçen porsuk çayı donmuştu. Hayatımda ilk kez öyle bir şey görmenin şaşkınlığı ve deli cesareti ile buzun üzerinde yürümüştüm. Şimdi olsa para verseler yürümem!

Eskişehir güzel yer, türkiye'de yaşanabilecek ideal şehirlerden birisi. ama belirttiğim gibi soğuğu pistir, adamı yamultur.