eşkıya

zeitgeist
başrollerini şener şen ve uğur yücel'in paylaştığı, yavuz turgul yönetmenliğindeki bu film türk sinema tarihi açısından bir dönüm noktasıdır.

eşkıya; en yakın arkadaşının ihanetine uğrayarak hapse düşen eski bir eşkıyanın, sevdiği kadına tekrar ulaşabilmek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

aslında şu replik tam da filmi özetliyor dersek yanılmış olmayız;

"keje.. keje.. beni hapiste vurdular keje, ölmedim, hastalandım, bir ciğerimi orada bıraktım, gene ölmedim. çok dövdüler beni, kan kustum, ama ölmedim. yaşadım... seni bir kez daha görebilmek için yaşadım..."

filmin müzikleri erkan oğur üstada ait, ayrıca bar sahnesinde uğur yücel'in karanlığın içinden şarkısı da es geçilmeyecek bir detay.

kadrosunda ise şu isimler mevcut;

şener şen
uğur yücel
sermin şen
özkan uğur
kamuran usluer
güven hokna
necdet mahfi ayral
kayhan yıldızoğlu
yeşim salkım
kemal inci
settar tanrıöven
ümit çırak
rıza sönmez
kurtcebe turgul
celal perk
can yılmaz
melih çardak
romina
kezban altuğ
ülkü duru


number eleven
1996 yapımı yavuz turgul filmi. başrolünde ise elbette ki şener şen var.


zenginsozluk.com/foto

baran: bana niye ihanet ettin berfo ?

berfo: ihanet ha... demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha... peki, iyi öyle olsun. şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım. çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum. ölüyordum aşkımdan. bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha ? ihanet mi ? aşkım için yaptım ulan ! ahlaksızlık mı ? evet yaptım. ben en yakın arkadaşımı, seni jandarmaya ihbar etmiş adamım. sen yapabilir miydin benim yaptığımı ha ? en sevdiğin arkadaşına ihanet edebilir miydin ? onu jandarmaya ihbar edebilir miydin ? arkadaşının altınlarını çalabilir miydin ? o altınlarla arkadaşının sevdiği kadını, anasından babasından satın alabilir miydin ? arkadaşını ölüme gönderebilir miydin ? ama ben yaptım; aşkım için !

şimdi söyle bana, hangimizin aşkı keje'ye daha büyük ha ? hangimizin ? hangimiz keje için bu kadar günaha girmeyi göze alabildi ? bu aşk için ben cehennemde yanmaya hazırım. ya sen ?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

baran: keje, keje ... beni hapiste vurdular keje, ölmedim. hastalandım, bir ciğerimi orada bıraktım, gene ölmedim. çok dövdüler beni, kan kustum. ama ölmedim, yaşadım. seni bir kez daha görebilmek için yaşadım.

ben ömrümce bu dakika için yaşamışım. artık ne olursa olsun, önemi yoktur.

daha ne kadar yaşarım bilmiyorum. ama son nefesimi vermeden, senden vazgeçmem. her şeye rağmen bir gün, bir gün çıkıp gelebilirim keje.
parody
Şener Şen'in oyunculukta zirve yaptığı filmlerdendir. Göz dolduran harika bir performans sergiler, ayrıca film çok iyi repliklere de sahiptir.