evde bira yapımına vergi alınması

oblomov
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın, internette satışı hızla yayılan "evde bira yapım setleri"nin kendi satışlarını düşürdüğünü fakat bira tüketimini düşürmediğini belirterek, bunun vergi kaçırma yöntemi olduğunu söyleyerek yetkilileri uyarmasıdır. düz mantıkla bakarsak olaya, bugün evde "yasal miktarda" bira üretimine karışan, yarın senin evde ekmek yapmana, yoğurt yapmana, yok efendim kışa hazırlık yapmana da karışırsa ne olacak? bak ne diyor 4733 Sayılı TAPDK Kanunu, "yıllık 350 litreyi aşmadığı sürece".bunlar hep kapitalist amcaların aba altından sopa göstermesidir. uyanık olun.
avni
anadolu efesin başkanı olmuş zatı muhteremin 4. murat zihniyetli yaklaşımı. alkollü ürünlerden alınan fahiş verginin azaltılması için girişimlerde bulunacağına garibanların vergilendirilmesini istiyor. aynı biraların fiyatı bakü'de tiflis'te türkiyenin yarısı bile değil.
yek
Ülkenin önemli alkollü içecek üreticilerinden biri olan Anadolu Efes'in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın istermiş gibi göründüğü bir dilektir evde bira yapımına vergi alınması. Niye "istermiş gibi" yazdım peki? Çünkü bana göre, evde bira yapımı Tuncay Özilhan'ın zerre umurunda değil. Haberde dikkat edilmesi gereken asıl kısım şu:

"Alkollü içecekler üzerinden alınan vergilerin yüksekliğine dikkat çeken Tuncay Özilhan, sadece bu alandaki verginin 10 milyar TL'ye ulaştığına dikkat çekti."


Bence Özilhan'ın açıklamasını bu minvalde değerlendirmeliyiz. Zaten hükümet de evde bira yapımına vergi koyamaz. Velev ki koydu, denetimini nasıl yapacak? Haliyle mesele evde bira yapanlar değil. Bana kalırsa adam nazikçe hükümete söylenmiş, bu kadar.
rene
Neden korkuyor anlamıyorum, dünyada'da alkollü ürünlere uygulanan vergi oranları sıralamasında türkiye olarak başı çekenlerdeniz bunu biliyoruz, madem çık bunu çat çat söyle, eşek yüküyle vergi alıyorsunuz, vatandaşın iki gram keyfine bari bu kadar dahil olmayın zaten her şeyin içindesiniz de.