evo morales

turuncu gemi
2005 yılı abd'nin ölçüsüz ve hoyrat terörünün dünyanın her yerinde tavan yaptığı bir yıldı. bizde de sağın sağı iktidar kendisini bush'un en önemli yardımcısı olarak lanse ediyordu. bu sayede abd den, akp'ye neredeyse sıfır faizli para yağıyordu. o zamanlardan başta yalçın küçük gibi değerli ekonomistler bu paraların uzun vadede ülke ekonomisine kurulmuş en büyük tuzak olduğunu haykırıyordu. bugünkü sefaletten başlayan toplu intiharlar taa o yılların tuzağıdır. akp akıtılan bu paraların önemli kısmını halka bankalar aracılığıyla reklamlarda kredi çekmenin ne iyi bir şey olduğunu parlatarak verdi. bir süre sonra halkımız asgari ücretinin üç katı borçlanarak takla üzerine takla atarak korkunç bir iktisadi yaşam sürmeye başladı. sürdürülemez bir haldi bu zaten artık her yerden patlamakta.
akp bu paranın önemli kısmını da yandaş şirketlere maliyeti 2 lira olan işleri 8 liraya yaptırmakta harcadı. bu hal de sürdürülemezdi. bugün bu borçları devlet bilançolarında aramayın bulamazsınız. çok önemli kısmı şirketler üzerinden borçlanarak yapıldı. fakat hepsine türkiye devleti kefildir. şirketler artık bu bataktan çıkamamakta. batık yine kısa zamanda yoksul halkın üzerine binecek.

işte evo morales bu abd terörü ortamında göte göt diyerek seçilen değerli bir liderdir. kendisine halkçı demek anlatım bozukluğu olur. ziyadesiyle halktır zira kendisi. kız kardeşiyle 2 göz odalı bir evde yaşam sürer. bütün hayatı köylü mücadelesine önderlik etmekle geçmiştir. göreve başladığı gün ''tanıdığım tek bir terorist var o da george bush'tur'' diyerek hem kendi halkına hem de ezilen bütün halklara cesaret vermiştir. uzun yıllar yoksuldan yana kalkınmaya dayalı değerli politikalara da imza atmıştır.

fakat işte uzun yıllar iktidarda kalmak insanı nörolojik bozukluklara itiyor. sevgili morales'e olan da budur. inanın çok demek isterdim ki olan biten sevgili morales'e bir abd komplosudur. dış mihraklar büyük solcu lideri devirmek için emperyalist oyunlar içindedir. fakat durum bu kadar basit değil. tabii ki işin içinde abd nin de kirli parmakları var. fakat yasaları yargı yoluyla kendi istediği gibi eğip bükmeye çalışan morales'de bu komploya çanak tutmuştur. keşke yapmasaydı.

sevgili morales'i, bizimkiyle kıyaslayanlar halt ederler. günlerdir süren protestolarda eylemcilere kesinlikle orantısız bir güç kullanılmamıştır. sandıkla gelen tomayla kalmaya uğraşmamıştır. ve bir süre sonra da istifasını vermiştir. bolivya halkına ve morales'e hayırlı olsun.
bundan sonra bolivya'da hiç bir şey 2005 öncesi gibi olmaz. zaten gelen de sol muhalefetti.