ex machina

ruzgara karsi iseyen adam
Yapay zeka kavramı üzerine kurulu, 2015 yapımı bilim kurgu filmi. Uzun zamandır arşivimde olmasına rağmen dün izleme fırsatı buldum ve üzerimde olumlu bir izlenim bıraktığını söyleyebilirim.

Yapay zeka, özellikle son yıllarda bilim kurgu sinemasında sıkça işlenen bir konu oldu. Ex machina bu konuyu alıyor ve filmi, bilim kurgunun zıpır öğelerinden ayıklayarak, düşündüren, sorgulatan ciddi bir yapım olarak izleyicilere sunuyor.

Adamımız Caleb, büyük bir bilişim firmasında çalışırken; kurum içinde yapılan bir çekilişin kazananı olur. Ödül firmanın ceo'su ile, bu ceo'nun şehir hayatından izole evinde bir hafta geçirmektir. Caleb söz konusu yere gittiğinde, ev sahibi ona bir teklifte bulunur. Ondan, kendi tasarladığı ve evde üzerinde çalışmalar yaptığı yapay zekaya sahip mecha hakkında bir takım testler yapmasını ister. Caleb ile kadın görünümde tasarlanan akıllı robotumuzun etkileşimi, tuhaf bir sürecin başlangıcı olur...

Daha fazla yazarsam spoiler olacağından bu noktada frene basıyorum!

Ex machina bize kuru aksiyon vaat etmiyor. Bir çok izleyici tarafından sıkıcı bulunduğunu gözlemlesem de, Filmin anlattıklarına odaklanırsak gayet keyif alınabiliyor. en azından felsefi altyapısı ile sonuna kadar izlenmeyi hakediyor. Ayrıca ters köşe finali ile de izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor.