faik bulut

turuncu gemi
bildiğim tanıdığım en derin ilme sahip sosyalist tarihçi yazardır. 1970'lerde filistin halkıyla dayanışma adına, terör devleti israil ile savaşmıştır. israil'e yaralı olarak esir düşmüş yıllarca hapis yatmıştır.
kitaplarını üst üste koysak ikimizin de boyunu geçer. kaleminin üslup lezzeti tarihle hiç ilgili olmayan insanlara bile kendisini okutur. sevgili hocama bu başlık vasıtasıyla teşekkürü borç bilirim.

bugün saat 14 sularında kapısını polisler çalmış. haberi okuduğumda önce endişelenecek bir şey yoktur diye düşündüm. faik abiyi polis neden karakola götürsün ki, heralde devlet en sonunda kendisinin değerini anladı ve pamuklarda koruyacaktır dedim. oysa on sene önce yaptığı bir konuşma hakkında ifadesine baş vurmak için rahatsız etmişler koskoca adamı bu cumartesi günü. ayıptır yazıktır.

çok acayip zamanlardan geçiyoruz. geçenlerde ömer faruk gergerlioğlu hakkında fezleke hazırlandı. sebep bir toplantıda konuşmacının yaptığı konuşmaya itiraz etmemek. faşizm neydi? faşizm ifade özgürlüğünden öte ifade açıklama zorunluluğu değil miydi? biz faşist bir ülkede falan mı yaşıyoruz yoksa? bu arada gergerlioğlu'nun konuşmasına gittiği kişi hakkında açılan soruşturma bile yok.

çok geçmiş olsun faik abi.
miyesmikcih
en değerli eseri "islamda cinsel büyüler" olan islam dinini iyi incelemiş, hatta didik didik etmiş yszar. hükumete korku salmıştır, umarın bırakılır.
biz idris şah'ı, paşazade kemal'i, nefzavi'yi kimden okuyacağız.