farkındalık

valsarith
farkında olma hali.

"sorgulamak" eylemi ile bir noktada ters düşen durumdur. insanın ruhsal ve zihinsel karmaşalarından yola çıkacak olursak, sorgulamak başlangıçta kaos, farkındalıksa acı verir. ve kaos; yani insan beynindeki her açmaz, beraberinde kişiyi yeni bir çözüm arayışına sevk eder. fakat acı denen şey öyle değildir. onun dergâhında insanoğlu pişer/yoğrulur, kabullenir. diretmez. Bir nevi sorgulamak pes etmemek; farkındalıksa teslimiyettir. zamanla, en nihayetinde, sorgulamak insanı doğru bilgiye ve rahatlığa ulaştırır. farkındalık ise öze ve sonsuzluğa ulaştırır. ama asıl olay, üzerine uzun uzadıya kafa yormadan her şeyi olduğu gibi değerlendirip, bir şekilde mutlu olmanın yoluna bakmak.. belki de dedikleri gibi her şey cahilken güzeldi; Farkında olmaz ve bilmezken.
ihtiras limani
Yaşamı demir parmaklıklar ardında meydanı izleyen mahkumlar gibi izledikten sonra ıstıraptan başka bir şey vermez. Aşırı durağan, gözlemci ama meraklı olmanın ve delip geçen bakışlara, algıya sahip olmanın getirisidir. Bu tip insan yaşamak ister, koşmak düşmek ve dizini kanatmak ister. Gözlemlediği yaşam, bütün günah ve yanlışlarıyla çekicidir.
icgqhs
Farkındalık, bir canlının çevresinde gelişen olayları bilme, algılama ve duyumsama becerisidir. "Bir şeyin bilincinde olma" anlamına gelmektedir.

Genel olarak duyguları yüksek insanların tam manasıyla başardıkları görülmüştür.
Sırf lazım olunca değil, normal zamanda da her şeye ilgisi olması lazım insanın.