fırtınaya hazır olun

icgqhs
Uluslararası para fonu (IMF) başkanı christine lagarde, küresel ekonominin beklentilerin üstünde yavaşladığına dikkat çekti ve küresel ekonomiyi etkileyen “ dört bulutun” olası bir “fırtına” yaratabileceğini uyarısını yaptı.

Dubai'de düzenlenen World Government Summit'te konuşan Lagarde, ülke yönetimlerinden, olası bir fırtınaya karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

Söz konusu riskler arasında “ticari gerginlikler ve ek gümrük vergileri artırımı, finansal sıkılaşma, Brexit süreci belirsizliği ve Çin ekonomisindeki artan gerileme” olduğunu belirten Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticari gerginliğin etkilerinin şimdiden görülmeye başladığını söyledi:

“Bu gerginliğin nasıl yatışacağını bilmiyoruz fakat şimdiden ticaret ve piyasadaki güveni etkilemeye başladığını görebiliyoruz.”

Lagarde ayrıca hükümet ve şirketlerin yüklü borç masraflarının da çeşitli riskler olduğuna dikkat çekti ve ekledi:

“Havada çok fazla bulut olduğunda, fırtınanın çıkması için gereken tek şey bir yıldırımdır.”
miyesmikcih
dünya ekonomisinde kesinlikle soğuk bir rüzgar var. ama fırtına mı, kasırga mı bilinmez.
fransız vatandaşı bir yakınımızla bugün yaptığımız görüşmede, fransa ekonomisinin hatırı sayılı bir krizden söz etti. fransa'nın açığı milyar dolarlarla ifade ediliyor diyor arkadaş, ingiltere, almanya da öyle. dünya devi abd'nin borçları, bu ülkeleri katlayarak geri bırakıyor.
dünya teknolojiye doydu. emperyalistler suya, gıdaya göz diktiler.
kısacası arap savaşları yeterli değil, daha büyük savaşlar bekliyor mavi gezegeni.