gaziantep'te işsizlikten kendini yakan genç

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Olayla ilgili Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu resmi Twitter hesabı üzerinden 20 Mayıs 2019 tarihinde attığı tweet'le web siteleri üzerinden paylaştıkları kamuoyu açıklamasının bağlantısını bırakmış, söz konusu kamuoyu açıklamasında gencin iş bulma kaygısı ziyade sabıka kayıtlarının silinmesini istediği, yaptıkları incelemeye göre ailesinin maddi durumlarının iyi olduğu yazılmış.


zenginsozluk.com/foto
Kamuoyu açıklamasının metninin tam hâli şu şekildedir: “Bugün yerel bir gazetede çıkan ve belediye önünde kendisini yakan vatandaşımız hakkındaki üzüntü verici olayla ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur. 08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelerek, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir. Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR'a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale ederek, birkaç saniye içersinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal'ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 2.000 TL emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır. Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
turuncu gemi
dışarıdan düşük faizle borçlanıp memleketimizin en verimli tarım arazilerine ve en güzel ormanlarına beton dikmeyi yıllarca bize büyüme diye yedirdiler. bazen büyük yedirdiler, bazen küçük yedirdiler. fakat bu pislikten hiç birimiz müstesna kalamadık.
babadan, dededen kalma normal şartlarda 20 lira etmeyecek tarlalarımız gün geldi trilyonluk bina oldu. orta sınıf, beton rantı hiç bitmeyecekmişçesine bütün aile çalıştı birikimlerini büyük büyük borçlarla bu iğrenç ekonomiye gömdü.
aklı başında bütün ekonomistler 2004'ten beri bağırdı. yalçın küçük'ün o yıllarda yayınlanan yazıları nakış gibi aklımda. mealen diyordu ki, bugün büyüme diye yutturulan ekonomi tit ekonomisidir. yani turizm, inşaat tekstil. gün gelecek hepsinde belimizi kıracaklar ve çok büyük felaketlerle karşı karşıya kalacağız.

işte o felaketi yaşıyoruz. ve hala yüz çevirmekteyiz. hepimize yazzıklar olsun.