sözlüklerde yazmak

bonnie
yıllar öncesi sadece ekşi sözlük var sanırdım. meğerse bir ton sözlük varmış. ordan oraya derken bu sözlük zannediyorum 7. sözlüğüm olabilir. kimisi kapandı kimisinde artı ve fava doydum kimisinden soğudum.

şöyle bir baktığımda ne yapıyorum neden yapıyorum diye düşündüm sözlüklere yazmakla. yıllar geçmiş. beğenilmek mi, duygularını dökmek mi, yeni birileriyle tanışmak mı, aidiyet mi, yalnızlık mı, reel hayatta anlaşılamamak mı? sebebi her ne olursa olsun harcadığım zaman ve emek bana bir şeyler öğretiyor elbette ama çok şeyler de götürüyor. sürekli bilgisayar başında olmak, kim ne yazmış diye merak etmek, daha fazla yazma isteği, ortamı canlandırabileceğine inanmayı düşünmek vb. reel hayattan çok fazla anı kaçırmama neden oluyor.

işte bu nedenle bulunduğum bu sanal ortamlarda kendi kendime attığım kulaçlardan yoruldum. 2020 de reel hayata döneceğim. böyle bir hedef koydum ki o 1 ocak 2020 belki güzel günlere gebe olur.

böyle işte. dertleşeyim dedim ...

selvi

bonnie
biz her ne kadar selvi diye bilsek de tdk'ya göre servi ağacı. mezarlık ağacı. ağacın hep yeşil kalması ölümsüzlüğü simgeliyormuş.

hababam sınıfı müziğinin uygunsuz bulunması

mızrabımda ızdırap
Yeni akit yazarının yorumu ve sosyolog desteği ile dile getirilen iddia. İddia diyorum çünkü hababam sınıfı gibi bir film klasiğinin haylaz çocuklar örneği olduğunu düşünenler sanırım film içindeki ince mesajları anlayamamış. Eğitim sisteminin haline bakıp da nelerin yanlış olduğunu, nelerin öğrencilerin geleceğine olumsuz yönde sebep olduğunu araştırmak ve bu yönde gerekli adımlar atmak yerine kalkıp da bir zil sesine takılmak bence koca bir manzara resminde martıya takılı kalmak gibidir. Hababam sınıfı müziğinin öğrencilere neşe verdiğini düşünüyorum. Bunu öğrencilik hayatımda da aynı şekilde hissetmiştim. Hiç aklıma kalkıp da sobanın içine gireyim de kopya organizasyonu kurayım fikri gelmedi.

kol düğmeleri

pasaklikontes
Erkeklere satacak bir şey arayıp tarayıp böyle bir şey bulmuş işte dış mihraplar. Yakayı , bağırı , kıllı döşü kapatmayı becerin de bir ; aman kol düğmesi de kusur kalsın. Hayır yani bir erkek önündeki kıl yumağıyla nasıl daha çekici, temiz ve yahut yakışıklı görünebileceğini sanır ki ? Zannımca; o düğmelere , o kadar para verdikten sonra beynin mantıklı düşünme fonksiyonu devre dışı kalıyor. Boşalan cüzdandan , karttan sonra içi yanıyor açıyor nefes almak için. Yapmayın. Gerçekten yapmayın. Hiç şık hareketler değil...

biz ünlüyüz diye mi kazıklanıyoruz

diko
Askerden yeni gelmişim, ailem beni amcamın ogluyla evlendirmek istiyor. Şaka lan şaka. Askerden yeni gelmişim, işsizim. Amcam kizkalesi'nde bi bar açmış. Gel yeğenim yanimda çalış dedi. Olur amca dedim, hem calisir para kazanirim hem de askerden yeni geldim bütün stresimi atarim hesabi bastım gittim. Almanlarin uğrak yeriymis. Almanin biri geldi. Patronu sordu. Amcamı cagirdim. 10 dakika ayaküstü konuştular. Adam çıktı gitti. Amcama sordum ne diyor dedim. 1 ayligina tatile gelmiş her gün burada bira içecekmis bana bira kaça olur diye soruyor. Bu adama x milyon liradan vereceksin tamam mi birayi. Rakami hatirlamiyorum. Yarı fiyatına oldugunu hatırlıyorum ama. Ve o alman 1 ay boyunca geldi icti birasini. Adamlardaki kafaya bakar mısın. Aynı gün adanali bi adam geldi. Bir bira bu kadar olur mu yahu demeden 6-7 bira icti parasını verdi gitti. 1 ay boyunca adanaliya da almana da bira verdik. Adanali aynı alman gibi pazarlık yapmış olsaydi inanin amcam ona da ayni tarifeyi uygulardi. Diyeceğim o ki; o almana noldu be. Yok yok diyeceğim o ki; zihniyet değişmeli.

stor ve zebra perdeleri evde yıkamak

bonnie
bayram öncesi leş gibi olan zebra mutfak perdelerimi ordan buradan izlediğim videolarla nasıl yıkanacağını öğrenerek yaptığım uygulama.

yağ, sigara kokusu ve is içeren bu perdeleri balkonda sere serpe arap sabunu, bulaşık deterjanı ve banyo süngeri ile yıkadım. yıkamak bir şey değil de takması ve sökmesi beni deli etti. bir de ıslakken katlanan yerlerinde izler kalıyor.

zaten şimdiki aklım olsa asla kornişli, klasik tüllerden şaşmam.

ölen kişiden geriye kalan hüzünlendiren nesne

bonnie
ölen kişinin yaşadığı apartmanın veya evinin kapısının yanı başına bir çift ayakkabısı konur. beni en çok hüzünlendiren nesne budur.

oradan geçen herkes bilir ki bir zamanlar giyilmiş o bir çift ayakkabı yine bir zamanlar yaşamış ama şu an olmayan bir insana aittir. benim için budur. ayakkabıya bakıp bakıp o insan hakkında çıkarımlarda bulunmaya çalışırım geçerken oradan. uzun zaman da bu olay kafamı meşgul eder.

her sevda yeni bir veda

bonnie
az önce yerel bir radyoyu dinlerken sıradaki şarkı bana gelsin dedim ve nilüfer'in bu şarkısı geldi. sözleri aysel gürel'e ait. müzik onno tunç.
keşke her sevda bin merhabayla devam etse. her sevdanın "bin ceza" içermesi de ayrıca şu anki ruh halime nasıl da uydu ve koydu.

bayramlarda radyodan şarkı tutmayınız; oyun havaları çıkmıyor.

kol düğmeleri

bonnie
çocukken bordo ve mavi taşlı iki çift vardı evde. uzunca bir zaman ne olduklarını anlayamadım.hatta küpe gibi kulaklarıma bile takmaya çalışmıştım. benim çocukken kurcaladığım bu tür çok eşya vardı. ne zaman ki lisede barış manço'nun kol düğmeleri'ni bol bol dinler olduk işte o zaman anladım onların kol düğmeleri olduğunu.

günümüzde prestij, stil veya aksesuar olarak erkekler tarafından kullanılmaktadır. ancak yalan yok ben çevremde kol düğmesi kullanan erkekleri pek görmüyorum.

şerefsizim benim aklıma gelmişti

bonnie
vizontele filmlerinde yılmaz erdoğan'ın oynadığı deli emin karakterinin kullandığı bir replik.

bu arada o an için sadece bizim aklımıza geldiğini düşündüğümüz bir cümlenin, sözün, belki bir icadın daha önceden de düşünülmüş olması zaman zaman hepimizin canını bir miktar sıkar. ve istemsizce bu cümle dökülür ağzımızdan.

hababam sınıfı müziğinin uygunsuz bulunması

miyesmikcih
ak it kurnaz, işe uyanmış. hababam sınıfı müziği haliyle hababam sınıfı filmini hatırlatıyor. film rıfat Ilgaz'ı hatırlatıyor, rıfat Ilgaz da adı sınıf olan bu romanı nedeniyle hapis yatıyor.
gerekçe: komünizm propagandası. yani kahkahalar attığımız hababam sınıf'tır.
ak it yazarı olaya vakıf. hem de bizim okumayan solculardan çok daha vakıf. sınıf'ın müziğinden ürkmeleri gayet doğal.

plankton

princess
süngerbob'daki kötü karakter.

yengeç burger'in gizli tarifini öğrenmek için her yolu mübah gören, tek gözlü, minik, yeşil bir deniz canlısıdır. beni en çok da adını hatırlamadığım, süngerbob'la beraber f.u.n. song'u söyledikleri bölümde etkilemiştir (nasıl olduğunu söylemem hehe).