18 mart çanakkale zaferi ve şehitleri anma günü

keskin nisanci
hem insan sayısı hem de savaş teçhizatı olarak kendisinden kat be kat büyük bir gücü çanakkale'de denize döken kahraman vatan evlatlarının ruhlarının şad edildiği bayram. başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere çanakkale'de ve kurtuluş savaşı'nda vatanın ve milletin bekası için canlarını siper eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. ruhları şad olsun.

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu'nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed'in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

çizik saç stili

fiorabella
yanların kısaltılıp üst tarafında ince bir çizgi olan saç modelidir. Cristiano Ronaldo'nun öncülüğünü yaptığı bu akım halen erkekler arasında popüleritesini korumaktadır.

çizik saç modası aslında nazilerden gelen bir modeldir. adolf hitler'in bu modeli kullanması ona bağlılığını kanıtlamak için nazi askerleri ve hitler'i destekleyen halk arasında da yaygınlaştı.

özellikle nazi askerleri bu saç stilini gelenek haline getirdiler. yahudilere işkence eden, öldüren her asker kafasına bir çizik atıyordu.
o dönemlerde bu çizikler saçın daha geç çıkması için bıcak kullanılarak yapılıyordu.

edebiyat

mars yolcusu
İnsan ve toplum yaşantısında doğan bütün olay, duygu, düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatılması sanatıdır.

Edebiyatla, içerisinde vücut bulduğu kültür arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Edebiyat sosyal ve siyasal Hayat arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
Dolayısıyla edebi eser insanı anlatır.

Samimi olmayan edebiyat ise,
Gereksiz, içten olmayan, çok süslü kelimeler topluluğudur.

kıskançlık

ontolojik sancilarimin merhemi
Haset, sahiplenme, güç ve makam peşinde koşma temeline dayalı bir duygu. Peki Kıskançlık duymadan yaşamak mümkün müdür ? Bunun için olağanüstü yoğunlaşmma, berrak düşünceler ve anlayış gerekir. İnsan kendini anlamadan kıskançlıktan arınamaz. Her şeyin başı “ kendini anlamaktır.” Kendinizden başlamaz ve gerekeni yapmazsanız üzüntülerinizin sonu gelmez. Gördüğünüz ve hissettiğiniz her şey size cehennem olur. Kıskançlığın tükenmez sosu bencillik kapınızda nöbet tutarken, kıskançlığın merkezinde oturanı ıslatır.

waterloo savaşı

fiorabella
18 Haziran 1815 yılında, Fransa ile İngiltere – Prusya ittifakı arasında yapılan savaştır. fransız ordusunun başında napolyon vardı.

napolyon savaş meydanlarında ordularının başında strateji geliştiriyordu. savaş meydanlarında işler zekasını çalıştırıyor tüm dikkatini savaş planı yapmaya veriyordu. kendisi güçlü bir komutandı ama ailurofobikti. komutan Wellington dükü Arthur Wellesley napolyon'un bu zaafını öğrenmiş ve yüzlerce kediyi toplayıp savaş meydanına salmış. kediler koştukca, miyavladıkca napolyon fobisinin de verdiği sıkıntıyla strateji geliştirememiş.

mesir macunu

mars yolcusu
osmanlı padişahı yavuz sultan selim'in eşi, kanuni sultan süleyman'ın annesi hafsa sultan manisa'da iken hastalanır.
hastalığına çare bulunamayan sultan için devrin büyük alimlerinden merkez efendi özel bir macun hazırlar.
çeşitli baharatlarla hazırlanan macundan şifa bulan sultan, macunun sultan camii'nin minarelerinden saçılmasını buyurur.
1539 yılından beri her yıl tekrarlanan saçım töreni günümüze kadar gelmiştir.
zencefil, karanfil, tarçın, havlıcan gibi her biri şifa deposu olan birçok baharatın karışımından oluşan mesir macunu 5 asırdır halkımızın en çok güvenip tercih ettiği terkiplerdendir.

ek bilgi;
mesir macunu festivali,
unesco'nun somut olmayan kültürel miras listesindedir.

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

keskin nisanci
her kuşu becerdik bir leylek kaldı türünde bir gelişme bu.

ülkede bu kadar sorun varken tayyip erdoğan, istiklal marşı'nın bestesine takmış ve değiştirilmesi gerektiği yönünde kelamlar ediyor. neymiş bu besteyle havaya giremiyormuş ki bana kalırsa halihazırdaki besteyle havaya girememesi besteden değil kendi fıtratından kaynaklanıyor.

akp'liler siz erdoğan'a düşmansınız o yüzden her yaptığına karşısınız diyorlar, ya şimdi gel de erdoğan'a karşı olma. 98 yıl önce kabul edilmiş ve herkesçe benimsenmiş bir marşa müdahale edilmeye çalışılıyorsa bunun altında masum bir istek yoktur. erdoğan'ın zaten kendini yeni atatürk olarak lanse etmeye çalıştığının herkes farkında, bir de yeni marş yaptırma çabası şaşırtıcı değil.

beni duyabiliyor musunuz dolandırıcılığı

fiorabella
ameika'da ortaya çıkan ve son günlerde türkiye'de de görülen kandırma yöntemidir.
dolandırıcılar anket veya promosyon gibi bir bahaneyle kurbanı arıyor. daha sonra "beni duyabiliyor musunuz" gibi bir soruyla size "evet" yanıtını verdirip sesinizi kayıt altına alıyorlar ve kendilerinin hazırladığı sorulara bu yanıtı kullanıyorlar bu ses kayıdı ile sizi bir ürün almış gibi ödemeye zorluyorlar.
dikkatli olmak lazım.

dünya pi günü

bonnie
3, 1415 ile başlayıp sonsuza kadar devam eden sayıya özel gün. kutlu olsunnnn.
m.ö. mısırlılar, babilliler, Çinliler pi sayısını farklı farklı bulmuşlar en yakın tahmini ise Arşimet bulmuştur; 3, 1418

bu vesile ile ben pi sayısını 3 olarak alabilirsiniz diyen tüm caanım hocalarımı sevgiyle anıyorum.

18 mart 1915

fiorabella
ulusumuzun kaderinin yeniden yazıldığı tarihtir.

Toprağından fazladır sende yatan adamlar, Irmağın kanla çağlar, yağmurun kanla damlar.
O cenkten armağandır sana kızıl akşamlar,
Sen silahın inançla son döğüştüğü yersin!
Bir destana benziyor senin bugünkü halin. Okurken duyuyorum sesini ihtilalin.
Övün ey Çanakkale, ki sen Mustafa Kemal'in, Yüz milletle yüz yüze ilk görüştüğü yersin!

faruk nafiz çamlıbel

nusret mayın gemisi

arka dortluyu dagitmayan hoca
cevat paşanın isteğiyle 26 mayını denize döşeyerek fransız bouvet zırhlısını savaştan saf dışı eden gemidir ve şu an tarsus‘ta sergilenmektedir.
nusret mayın gemisi o gün mayınları döşemek için yola çıktığında düşman projektörü hemen önüne vurmaya başlamıştır projektör yaklaştığında fark edilecek ve yerle bir edilecektir. bizim tabyalardan başka bir projektör işe karışmış ve nusret mayın gemisi yakalanmadan mayınları döşemiştir.bu heyecanlı dakikalara dayanamayan kaptan hakkı bey kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.görevini tamamlayan nusret mayın gemisi sembol gemilerden olmuştur.
düşmanlar ise 1 gün önce uçan gözetleme uçağında bulunan ve temiz raporunu veren binbaşıyı kurşuna dizmişlerdir çünkü esrarlı mayın gemisinin akıbeti bilinmemiş ve fatura binbaşına kesilmiştir.

25 mart 2018 rusya'da avm'de yaşanan yangın

keskin nisanci
Rusya'nın Kemerovo şehrinde bulunan “Zimnyaya Vişnya” adlı alışveriş merkezinde (AVM) çıkan yangında en az 37 kişi hayatını kaybetti. olayda 43 kişi yaralanmış, 69 kişi ise kaybolmuş.

yangının çocuk oyun alanının olduğu yerde başladığı belirtiliyor, bu yüzden hayatını kaybedenlerin arasında çocuklar da bulunuyor.

rusya halkına baş sağlığı diliyoruz. umarız daha fazla can kaybı yaşanmaz. yanarak can vermek ölümlerin en trajik olanlarından biri, bir de çocukların bunu yaşamış olması daha da üzücü.