aşkım kapışmak

bonnie
sanıyorum mesleği "ilişki uzmanı" olarak geçen kişi. sırf bu isimden dolayı eğer ki bir ilişki uzmanına gideceğim gelse bile (!'?%) ona gitmezdim.

bu bana hep diş hekimi "oya bilir" adını hatırlatıyor istemsizce.

obskürantizm

miyesmikcih
belli sınıfların, belli bilgileri bilmemeleri gerektiğini savunan görüş.
bu terim 1789 fransız devrimiyle yayılan düşüncelere karşı koyanların tutumunu adlandırmak için kullanılmış.

yazmak lazım

bonnie
"yazmak lazım
yarın için budur güvence hep
yazmak lazım"
tarihi her türlü çarptırmalara, paranoyaklara, unutmaya, deşarj olmaya, bir iz bırakmaya, dünü ve bugünü hatırlamaya ... yazmak lazım.

her şey seninle güzel

bonnie
Sözleri Çiğdem Talu, müziği Melih Kibar' a ait bir eskimeyen şarkı. "olmayacak düşlerin peşinde koşmak bile"

Her şey seninle güzel yolda yürümek bile
Olmayacak düşlerin peşinde koşmak bile
Her şey seninle güzel bu toprak bu taş bile
İçimdeki bu korku gözümdeki bu yaş bile
Beklenmedik bir anda ayrılık gelip çatsa
Seninle paylaştığım tek bir gün yeter bana
Her şey seninle güzel duyduğum bu ses bile
Yalnız içtiğim su değil aldığım nefes bile
Her şey seninle güzel bu yağmur bu kar bile
Yüzümdeki gözyaşının izleri onlar bile

zengin itiraf

magic mushroom
Ben küçükken bi' gün annemle babam çok büyük bi kavga etmişlerdi. İlk kez öyle görmüştüm onları. Boşanacaklarını düşünüp bütün gece ağlamıştım. O zamanlar beni sevdiğini düşündüğüm bir tanrım vardı ve dua etmiştim ona. Hatta kendimce totem bile yapmış Annemle babam boşanmazsa erik yemekten bile vazgeçeceğim demiştim çünkü mevsim henüz kıştı ve ortalıkta erik falan yoktu. Ve erik benim için çok önemliydi.

Ertesi gün annemle babam barıştılar, ben de çok mutluydum artık boşanmadıkları için. Sonra bahar geldi, erikler yeşerdi ağaçlarda, erik yenmez mi hiç, yedim umarsızca, yaptığım totemi aklıma bile getirmedim. Erik yenmez mi hiç? Ve sadece o bahar değil takip eden her baharda tanrıya verdiğim sözü unutarak hatta tanrıyı da unutarak deliler gibi erik yedim. Hiç yenmez mi yahu erik? Ve annemle babam hiç boşanmadılar. Beni önemseyen bir tanrı da yokmuş zaten, onu öğrendim.

Ama o kış verdiğim sözü tutmadım diye evren kızdı sanırım bana. Sanki benim bu büyük şanssızlığım erikle ilgili gibi geliyor. O kış galiba büyük bi hata yaptım ve kırdım bir şeyleri. Ama elimde değil, çok seviyorum eriği, erik sevilmez mi hiç?

aşk akıl tutulmasıdır

bonnie
aşkın geçici delilik hali olduğunu savunmaktır.

bunu bilim insanlarından tutun da yazarlara, şairlere kadar pek çok insan savunmuş ve savunmaktadır.

"Şimdilerde bir köpek gibi koşuyorum oradan oraya
Yoksa gururlu bir kişiyim aslında, inan ki"

"Daha nen olayım isterdin,
Onursuzunum senin!"

geçici olması her ne kadar derin izler bıraksa da nispetten çekilebilir.

12 hayvanlı takvim

bonnie
her ne kadar kimisi Türklerden Çinlilere geçmiş, kimisi Çinlilerden Türklere geçmiş, kimisi de ikisinin ortak malıdır dese de biz Türkler olarak biliyoruz. kaçınılmazdır ki o yıllarda dahi olsa iki kültür arasında etkileşim olmuştur. İslamiyet öncesi orta asya türk devletlerinin kullandığı bu takvim kaşgarlı Mahmut tarafından da yazılmıştır.

12 yıllık periyodlara ayrılmış ve her biri de bir hayvan adıyla anılmış takvimdir. her bir hayvan adı o yıllarda yaşanacak hava durumları dolayısıyla ekonomi, savaşlar üzerine kehanetleri de içeren bir takvim. her bir hayvana göre doğduğunuz yılın kişilik üzerine etkilerini de açıklayarak bir nevi burçlar olayına girilmiş. bu arada bazı takvimlerde ejderha olan bölüm balık olarak yer almaktadır.

bu takvime göre içinde bulunduğumuz yıl domuz yılı.

12 hayvan ise şunlar; Sıçkan, Ud, Bars, Tabışkan, Ulu, Yılan, Yılkı, Koyn, Biçin, Takıgu, İt ve Lagzın. (sıçan-fare, sığır-öküz, pars, tavşan, ejder,yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek ve domuz)

güveç

bonnie
bir tanesi yoğurttan çıkan daha doğrusu yoğurdun ondan çıktığı, diğer 3 tanesini de hangi arada aldığımı hatırlamadığım toprak kap.

her ne kadar sobada kuru fasulye pişirme hayali ile aldıysam da ilk denemem kaşarlı mantarlı karides oldu. okudum, uyguladım oldu. başka bir kapta örneğin borcamda denersem nasıl olur bilmiyorum, aradaki farkları da anlayabileceğimi sanmıyorum. çünkü hep çok çok aç olduğumda yemek pişirmeye karar veriyorum.

gün olur

bonnie
sözleri orhan veli, bestesi zülfü livaneli' nin olan bir şarkı. sanatçının ilk olarak 1983 ada isimli albümünde yer alıyor. sözleri şöyledir;

Gün olur alır başımı giderim
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda..
Şu ada senin,bu ada benim
Yelkovan kuşlarının peşi sıra..

Gün olur başıma kadar güneş
Gün olur başıma kadar mavi
Gün olur deli gibi...

Gün olur alır başımı giderim
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda..
Şu ada senin,bu ada benim
Yelkovan kuşlarının peşi sıra..

Gün olur başıma kadar güneş
Gün olur başıma kadar mavi
Gün olur deli gibi...

Gün olur alır başımı giderim!..

yaşamın pahalı olması

bonnie
insanı sürünmeye ve en kısa şekilde ölüme götüren gerçeklik." insan" olduğumuzu anlayamıyoruz. kültür, sanat ve eğlenceye ayıracak bir bütçe yok resmen gelir düzeyimde.

"ömür biter borç bitmez" bu ne be. pöfff.

sığırcık

bonnie
sürüler halinde uçtuklarından bazen büyüleyici toplu dans gösterileri ile bizleri mest eden kuş türü. son günlerde Kırklareli semalarında fazlasıyla bulunmaktaymış.
tohum, meyve, böcek, haşereler ile beslendikleri için çiftçiye hem yararlı hem de zararlı olabilen bu hayvan mesela 1916 yılında afyon sandıklı'daki çekirge istilasını engellemede kullanılmışlar ve başarılı sonuçlar alınmış.
bu da kırklareli gösterilerinden;

zenginsozluk.com/foto

14 şubat sevgililer günü

bonnie
bitmek bilmeyen günü icat etmişler. evli olanından tut, sevgili olanına, flörtleşenine, çıkanlara(!), çıkacak gibi olanlara bla bla... kadar herkeste bir telaş, bir ayı, bir çiçek, bir sosyal medyada ispat çabaları.

kapitalizmin uyduruk günlerinden; böyle puşt gibim, ibne gibim bi gün.

ne kıskancam be.

tüm sevgililer mutlu olsun. tek bir gün değil elbette.