corona günlükleri

bonnie
selam dünya.
bir kaç zamandır karar aldım. artık markete de çıkmıycam. eve getiren marketlerden online alışveriş yapmaya karar verdim. zaten en çok su ve ekmek için çıkıyordum. evde ekmek yapmaya çalışıcam. öfff. aslında hiç istemiyorum ve sevmiyorum da. keşke bin yıl öncesinden yok ekmek yapma makinesı yok yoğurt yapma makinesi yok yumurta haşlama makinesi gibi saçmalıklardan alsaymışım. burada her 20 dakikada bir sürekli sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için evden çıkmayın anonsları geçiliyor. polis, belediye araçları, belediye ve cami hoparlörleri. insanlar şehirle ilgili bir birine whatsapptan bir takım bilgiler paylaşıyor. o coronalıymış şu da coronalıymış bla bla.

lan bahar geldi; kırılan erik dalları, bir giyilen bir çıkarılan o montlar, hırkalar bizle dalga geçiyor olmalı.

corona günlükleri

kombiwankenobi
hazirana kadar sabredelim diyorum ben. belki yılın ilk yarısı olan bütün bu puştlukları yılın diğer altı ayı bertaraf eder de rahat bir oh çekeriz. yaz gelir çiçekler açar biz yine neşelenir dertleniriz.

hayat okulundan mezun olmak

pasaj
hayat okulu diye bir okul olmuş olsa buradan mezun olacak elbette ki çok değerli, alaylı insanlar var. belirtmeliyim ki onların hatırı sayılır bir kısmına, bazı okumuş kesimden daha saygı duyuyorum. öte yamdan bu lafı ağzına sakız eden, eğitimsizliği maharet sayarak bu sözü serseriliğine bir kalkan olarak yerleştirmiş itici insanlar da mevcut.

nilüfer

pasaj
"ara sıra bazı bazı gelsen bile gönlüm razı" sözleriyle ve birçok şarkısıyla insana adeta şölen yaşatan sanatçı. aynı zamanda kendine yağmur ormanlarında yaşama alanı bulan bitki türü olan çiçeğin ismi.

eski yazarlar

bonnie
bir kısmının nerede olduğunu bildiğim yazarlar. o sözlük bu sözlük sürünmektedirler tıpkı benim gibi. hatta bir kısmı "yok lan oğlum o kadar da berbat yerlerde yazılır mı allasen" şeklinde sürünmektedir. yapmayın kendinize saygınız olsun azcık.

1 nisan

miyesmikcih
abimin doğum günü, londra'da olduğundan telefonla kutladım.
eskiden olsaydı şakalar yapardık, geyikler döndürürdük, bu coranavirus hepimizi kıçımızın üzerine oturduk.

bonnie

ruzgara karsi iseyen adam
Toy story serisi ile karşımıza çıkan minik kız. 3.filmin sonunda andy ile tanışmış ve Woody'nin çetesine kapılarını açmıştı. Serinin 4.filminde biraz daha aktif ve forky ile kurduğu bağ olağanüstü! izlemesi keyifli.

sümbül

bonnie
"klasik türk şiirinde gül ve laleden sonra en çok kullanılan çiçektir. her ne kadar sünbül olarak geçse de zambakgillerden soğanla üretilen bu bitki fevkalade bir kokuya sahiptir. Latince karşılığı hyakinthostur ve yeniden doğuşu simgeler. "Yunan Mitolojisinde geçen efsaneye göre Hyakinthos, Apollon‟un can ciğer arkadaşıymış. Bir gün disk atma yarışında Apollon‟un attığı disk Hyakinthos‟un başına çarparak ölümüne sebep olmuş. Apollon üzüntüsünden “Keşke senin
yerine ben ölseydim” diyerek arkadaşının cesedini omuzlarına almış. O anda, kana boyanmış çimenlerde bir çiçek açmış, bu çiçeğe hyakinthos, yani sümbül demişler."

henüz yeni yeni morlu pembeli sümbüllerim masamda yerini alıyordu. seni puşt, ibne corona virüs. allah belanı versin.

corona günlükleri

pasaj
Araştırma - çalışma, kitap okuma, arada dizi izleme, sosyal medyaya göz atma, bazen televizyona bakma ekseninde gidiyor. Evden çıkmadan geçiriyorum bütün vakti haftalardır. Normalde ev bu kadar sıkmaz belki, ama özellikle kısıtlayıcı ve elzem bir sebepten durulduğundan dolayı insanı psikolojik olarak kötü hissettiriyor. Tuhaf bir duygu, biraz hırçınlaşabiliyor insan. Her ne olursa olsun can sıkmamak, zor da olsa neşeyi olabildiğince yüksek tutabilmek; endişeleri ve bunaltıları en alt düzeye indirgemek gerekiyor

erguvan

miyesmikcih
Istanbul'da boğaz ile birlikte anılır. eski Izmir yolundan tirilye'ye giderken yol boyunca sıralanmış ağaçların güzelliğini görürsünüz.
erguvan şiirlere ve romanlara da konu olmuştur.

vampir

derinacarr
Vampir, günbatımı ile şafak arasında dirilerek mezarından çıktığına, insanlara saldırıp kanlarını emdiğine inanılan mitolojik bir varlıktır.

black mirror

pasaj
black mirror izlerken, yok ulan bu kadar da olmaz derdim. ancak günümüzde yaşadığımız şeyler black mirror bölümlerinden pek de uzak değil aslında. 2020'lerin black mirror'undan sesleniyorum. tarihe tanıklık ediyoruz. ileride bu alanda çalışacak araştırmacılar; yaşanan ilginç olaylara, çeşitli ülkelerde tuvalet kağıdı için kavga eden insanlara, tüketim çılgınlığına ve stoğa yatkın kesimin ve firmaların tutumlarına, virüsün kontrol edilemez yaygınlığına, ülkelerin ekonomik anlamda uyguladıkları tedbirlere, çoğu ülkelerin yaşadıkları krizlere, insanların hayatını bu denli tehlikeye atmalarına ve içinde bulundukları riske karşı takındığı kayıtsız ve anlamsız tavırlara karşı şaşkınlıkla inceleyerek yürüteceklerdir araştırmalarını. gelecek nesiller de bu araştırmaları, yapılacak olan belgeselleri, filmleri büyük bir hayret ve belki kayıtsızlıkla okuyacak, izleyecek ve kritik edeceklerdir.