feminizm

keskin nisanci


8 mart dünya emekçi kadınlar günü'nde böyle pankartlar açıyorlar, sonra da destek istiyorlar. hayır böyle yaparak gerçek manada meydanlara hakkını aramak için çıkan kadınlara da köstek oluyorlar. kimse diktatör istemiyor zaten de bu ifade çok saçma.

zengin sözlük

azrailin regl donemi
dm'de muhabbetin tavan yaptığı sözlük. yani efenim sözlüğe açık olarak entry girilmiyorsa bu kadar online yazar başka ne yapabilir ki?

çocuklar lütfen. lan bakın döverim. hepinizi döverim uleyn. yazın.

tamam sakinim. gidip sevgilimi biraz daha döveyim.

zengin sözlük

azrailin regl donemi
kendimiz hakkında veya başka yazarlar hakkında başlık açınca silinen sözlük.

arkadaşlar zilyon kez anlattım bu işleri. yahu sözlükler artık böyle. özetle sizin o koyduğunuz kurallar esnedi artık. ilk dönemlerinde keskin biçimde geçerliydi.

yahu ben burada sırf makara olsun ortam şenlensin diye yarım saat kafa patlatıp bir yazar hakkında başlık açıp ilanı aşk içerikli nitelikli 3 paragraf yazı yazıyorum ama siliniyor.

kusura bakmayın ama hiç bir sözlük yazarı götünde bir yerlerde cilt cilt ansiklopedi saklamıyor. istediğimiz kadar bilgi içerikli ya da tarafsız başlık açalım. hepsi tek entry ile ertesi gün soldan kayıyor. sözde bilgi doluyor buralar.

bense ortam hareketlensin diye felanca başlıklar silinsin istemiyorum. geçenlerde bir tartışma çıktı ama ertesi gün o entryler silindi. sonra vay efendim aylık girdimiz çok az. ulan uzun uzun emek verilmiş yazılar siliniyor. marsta karınca bulunsa dünyada barış sağlanacak, biz marsta eşek bulmuşuz eşek asdfg bu başka bir şey. evet.
sonuç olarak bu nickin ardında bir fakir var sözlük. ve fakirlere kurşun işlemez.

ulan yine uzun yazdım. kısa yazıp geçeceğim dedim de olmadı. lanet olsun ya.

beşik kertmesi

number eleven
Eskiye ait güzel dizilerden. Özellikle erdal özyağcılar'ın oynadığı "ay dede" isimli karakter muazzamdı. Önüne gelene, mesleği doğrultusunda seslenip sonuna da "oğul" kelimesini eklerdi. Mesela muavine "muavin oğul", davulcuya " davul oğul" gibi. karşılaştığı eşcinsel bir elemana da "yumuşak oğul" deyip yarmışlığı vardı.

rainbow

shaman
1. bir elektrikli süpürge markası...
hakkında fazla bir bilgim yok. o yüzden süpürge için bu kadarı bile fazla benim için.

2. müzik tarihinin en önemli gruplarından biri. haklarında epeyce bir bilgi sahibiyim ama kısa keseceğim ki aydın havası olsun.
bir çok kült şarkıya imza atmışlar bu abiler. deep purple dönemlerinden sıkılan ritchie bilackmore ve yine önceki grubundan sıkılan ronnie james dio bu efsanevi grubu kurdular. grup dediysem de hemen aklınıza daimi üyeleri olan bir yapı gelmesin. zırt pırt grup üyeleri değişti. dio gitti başkaları geldi, onlar gitti daha başkaları geldi. böyle böyle 1976-1984 arası hard rock ve metal arasında bir tonda müthiş besteler yaptı bu grup. ritchie'nin besteciliği ve dio'nun söz yazarlığı bu grubun en şöhretli bestelerini dinlememize vesile oldu. davulcuları cozy powell müthişti.

aklımda kalan bir kaç şarkıları şöyle; man on the silver mountain, temple of the king, kill the king, tarot woman, rainbow eyes, vs vs. bir sürü şarkıları var; hangi birini yazayım?

zengin itiraf

number eleven
Yolunda, her şey yolunda... İşim, işimin haricinde kendime kalan zamanlarda heyecandan ve mutluluktan tir tir titreten ilgi alanlarım... Ve elimde olanların değerini bilip "belki de hayat bu kadardır" diyerek allah'a minnet duyup şükretmek...

Belki de hayat bu kadardır... Çok mühim bir bakış açısı. Zira, elinde olanların değerini bilmeyip hep daha fazlasını istedikçe, doymak bilmiyor ve her ulaştığın şeyden sonra yeniden daha fazlasını istiyorsun. Sonuç, saçma sapan bir kısırdöngü ve sonu yok. Ama biraz durup sakince hayatını gözden geçirince, sahip olduklarını görüp değerini bilince ve "biraz dur oğlum. Biraz dur ve şükret. Gördüğün gibi her şey gayet yolunda. Şimdi bunların değerini bil. Öyle ya, belki de hayat bu kadardır" demek o kadar huzur ve anlam verici ki...

öğretmen intiharına sevinen akp'li kadın

azrailin regl donemi
dün akşam henüz 25 yaşındaki genç öğretmenin atanamadığı için intihar edip ölmesine sevinen bir adet organizma.

paylaştığı tweet;

"Atanamayan 500 bin öğretmen var. Kimse intihar etmiyor dini imanı Allah korkusu olanlar. demek ki ateist deist imiş bu bayan gittiği yerde cehennemdir tabi Allah bilir ama görünen köyde kılavuz istemez yani. bir de cehape nin bir oyu daha azaldı"

link gelecek birazdan. sizlerden ricam bugün buna sözlük olarak tepki gösterelim.

v for vendetta

azrailin regl donemi
ara ara aklıma geldikçe açıp izlediğim her karesi nitelikli filmdir.

esinlenilen şahıs guy fawkes özgürlükçü değil aksine Katolik bir şakirttir. çizgi romanlarda da karakter aynı kişiliğe sahiptir. ama filmde gerçek karakterin tam aksi bir rol çizilmiş. filmdeki hükümetin komploları birebir günümüz Türkiye'sini açık seçik dünyaya sunmaktadır. yapımcılarına gidip söylesek onlar değil biz alırız oskarı. o biçim ayol.

creddy: neden ölmüyorsun?
v: bu maskenin altında bir nakit var. ve nakitlere kredi işlemez.

..sahnesi mükemmeldir.

not: bankalardan kredi çekmeyin, kredi kartı kullanmayın. köle olmayın millet.

oha be. film ile sosyal mesajım ne de güzel uyumlu oldu demi lan?

evet.

devrimci, sistemin köpeği olmayan insanlar sistemin araçlarını kullanmaz. evet.

neyse ya. dağılın.

queen in bilinmeyen yozgat konseri

azrailin regl donemi
minik balığım leylinin şakacızade dedesi Şehmuz efendinin rivayetine göre bu adamların yolu anadoluya düşer ve anadolunun en sofistike ve fantastik şehrinde bi kaç şarkıyı , entel ve kültürlü yozgatlılara söylerler. dedemin imzalı fotoğrafı var. caps de veririm isteyene. sorun değil. yalan atmıyoz burda. evet.

bunları da kimse bilmez mesela.
evet.
hey gidi yozgat. sen neler gördün de anlatamadın bizlere...

biraz araştırdım engin ve asla burkulmaz merakımla, queen'nin son tur programı olan 1986 yılında verildiği tahmin ediliyor. freddie mercury'i dinlemek için bütün yurttan yozgat'a akın olduğu söyleniyor.
hatta ibrahim tatlıses ile megri megri düeti yapılmış. bi ara da freddie ı want to break free'yi söylerken Yozgatlılar aşka gelmiş ve hepsi soyunmuş. hey yavrum heeey bee. evet.felix mendelssohn bartholdy

fiorabella
yahudi bir ainenin çocuğudur. dedesi MOSES MENDELSSOHN yahudi bir din adamıydı. varlıklı olan ailesi alman yahudilerinin gettoların dışında saygı görmek için mensup oldukları musevilik dinini değiştirip hırıstiyan olma akımına katılıp protestan olarak soyadlarını bartholdy olarak değişmişlerdir. ama ünlü besteci bu değişimi kabul etmeyerek mendelssohn soyadını kullanmaya devam etmiştir.

MENDELSSOHN 12 yaşındayken alman şair gothe ile tanıştı. gothe'ye piyano dörtlüsünü dinletti ve alman şair o anda bir şiir yazarak kendisine hediye etti. ünlü besteci gothe'nin ve SHAKSPEARE'İN eserlerinden de ilham almıştır..

evli olan ünlü besteci, isveçli sprano Jenny Lind''e aşık olur ve ona onu sevdiğini, onun için eşinden vazgeçeceğini ve onunla evlenmek istediğini belirten bir mektup yazar. Jenny Lind bu teklifi bestecinin evli olması yüzünden kabul etmez ve ünlü besteci red cevabını aldıktan 1 ay sonra ölür. bazı kaynaklar yaşadığı aşk acısına dayanamayarak intihar ettiğini belirtir.

lord of the dance

fiorabella
Michael Flatley'in dünyayı kasıp kavuran sahne projesidir.
irlanda'lı featley, riverdance, lord of the dance gibi projeleriyle geleneksel irlanda müziği ve amerika tap dance ( step dance ) nı birleştirerek mükemmel bir senkronize ile sahneye koymuştur.

fetley aynı zamanda tap dance'sı en hızlı yapabilen danscı olarak guinness rekorlar kitabına girmiştir.

mustafa erdoğan'da bu bu projeyi davul, kemençe gibi yöresel enstrümanları kullanarak kopyalayıp "anadolu ateşi" olarak sunmuştur.

ukdeci: shaman