anne

fiorabella
çok özledim. tarif edemeyeceğim kadar çok özledim. içim yanıyor. annemi unutmak mı? işte o imkansız. hergün daha çok acı veriyor yokluğu. her şeyde sen varsın anne, her şey sen kokuyor hala. seni Resüsitasyon odasına aldıklarında küpelerini, kolyeni ve yüzüğünü bir lastik eldiven içinde elime vermişlerdi. benim ömrümden sana gelsin diye onları hemen takmıştım. biliyor musun o günden beri boynumdan, parmağımdan, kulaklarımdan hiç çıkartmadım
anneciğim.
ne kadar çok anı biriktimişiz. ilkokulda mezuniyet günü vardı. şarkılar, gösteriler falan. son kapanışta herkesin babasını sahneye davet ettiler. "ben annemle dans edeceğim" diye babamla dans etmemiştim ve sen benimle bu şarkıyla dans etmeştin. ne zaman bu şarkı çalsa kazık kadar bebe olsamda hep seni dansa kaldırıp evde fır fır döndürürdüm.

seni unutmak mı? asla anneciğim. ben artık yarım yaşıyorum. bir tarafım seninle birlikte gitti. acı çok acı. dolmayacak kocaman bir boşluk.


leyladansonra.com

fiorabella
yüreği güzel insanların, insan gibi insanların bu kadar kötülüğe, kokuşmuşluğa rağmen var olduklarını gördüğümüz gönüllü oluşum. çapa tıp fakültesinde üç tıp öğrencisi tarafından başlatılmış güzel proje. lösemi, felç vb gibi ağır hastalıklarla mücadele eden, hastane odalarında çocukluklarının en kötü günlerini yaşayan masumlara bir el uzatıyorsunuz. yooo bağışda falan bulunmuyorsunuz. çocukların tuttuğu bir dileği gerçekleştiriyorsunuz.
öyle kocaman, yüklü dilekleri yok. bir bebek, bir araba, boya kalemleri ünlü biriyle tanışmak dışında bir dilekleri yok.

çocukluk masumiyettir. masumiyetini çoktan yitirmiş dünyada onların dileklerini belki sen, ben, o yerine getirebiliriz. birimize ağır geliyorsa hepimiz toplanıp bir bisiklet, bir akülü araba alabiliriz. mutlu ettiğimiz bir çocuğun sevincinde kendi çocukluğumuzun mutluluğuna da gideriz.


buradan leyla'nın hikayesine ve dilekleri olan bebelere ulaşabiliriz. bir inceleyin derim.

anıtkabir

quares

zenginsozluk.com/foto

9.05 de anıtkabir içerisinde olacağımı düşleyerek geldim ama malesef devlet böyüklerimize tanındı bu hak. Saat 9.05 de polis barikatının en önündeydim ve bu yıl gururla şunu söyleyebilirim ki sabah anıtkabiri ziyaret eden ilk grup içerisinde ben de vardım. Şimdi atayı ziyaret etmenin verdiği huzur içerisinde geri dönüyorum.

akit

fiorabella
iki bacaklı çomarların kağıt müsvettesi. bunlar atatürk kuduzu olmuş. hepsine birer doz beyin yazıyorum. beyinsiz yaşayan tek canlı denizanası sanırdım ahan da bu insanımsılar da beyinsiz yaşıyor.

sözlük kurallarını reel hayata taşımak

sos
- çocukların nasıl olması?
+ ne?
- çocuklar demem. çocukların durumlarının nasıl olması?
+ ha iyiler iyiler.
- benim bu duruma sevinmem.
+ iyi.
- senin nasıl olman?
+ iyi?
- bu durumun iyi olması.
+ oğlum iyi misin?
- benim iyi olmam.
+ sana kaç kez dedim ilaçlarını almadan dışarı çıkma diye...

kara mizah

magic mushroom
amacı aslında güldürmek olmayan tür. kara mizah ya da kara komedi bir hiciv sanatıdır ve edebiyat, sinema, tiyatro, karikatür gibi pek çok alanda çıkar karşımıza ve amacı düşündürmek ve yermektir. bunun için komedi unsurlarından faydalanır ancak komik olma amacı gütmez.

gerçek bir kara komediyi okurken ya da izlerken gülmek isteyip de gülemez, ağlamak isteyip de ağlayamazsınız. tüm duygularınızı açıkta bırakan nadide ve güçlü eserlerdir.

eşek şakasını kara mizah zannedenler de vardır, ironiyi de. oysa ki herkesin harcı değilken mizah yapmak, kara mizah başlı başına farklı donanımlar ve zeka gerektirir. bu yüzden de başarılı örnekleriyle karşılaşmak her zaman mümkün olmaz.

leyla ile mecnun muhteşem bir absürt komedi örneği iken, finaliyle bence kara mizaha geçiş yapmıştır.

yine vavien ve arabesk çok başarılı iki örneğidir ki arabesk bence dünya çapında bir kara komedidir.

yine son zamanların popüler dizilerinden breaking bad de bolca kara mizah unsuru barındırmıştır.

charlie chaplin yine bu türün en başarılı uygulayıcılarından biridir.

dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb ve fargo dünya sinemasından çok iyi iki örnektir.

edebiyatta aziz nesin türün en iyi temsilcilerindendir, oyun haline getirilen eserleri de mevcuttur.

kara mizah sert bir ifade biçimidir, hızlı tüketime ve popüler kültüre uygun değildir çünkü yoğun hiciv barındırır dolayısıyla çoğunluk tarafından pek sevilmez.

en güçlü ve sert kara mizah eserleri ise sanırım o görkemli ve acıklı hayatlarımız. olabildiğince kara, olabildiğince gerçek ve bazen ölümcül derecede absürt.

zengin sözlük roman

fiorabella
yorgan mafyasının adamları fio nun evine baskın yapmışlardı. operasyonun kodlarının yazıldığı gizli haritayı buldular. komutan taylan haritayı kodlamıştı. onlar kodları çözmeden haritayı onlardan geri almalıydılar.
azo damalı taytını yıkamıştı. kurumasını beklemeden giyip yanına dr sos'u ve zengin sozlugun fakir yazarı'nı aldı. ıslak tayt giydiği için üşütüp hasta olursa dr. onu tedavi edecekti. fakir yazar'da yolculuk ve tedavi masraflarını karşılayacktı. yola çıktılar.

çalınan harita


zenginsozluk.com/foto

( görsel alıntıdır )

drive in

magic mushroom
amerika'nın 1933 yılında tanıştığı arabalı açık hava sinemalarıdır.

önceleri yalnızca zenginlerin, arabalarının içine monte edilen küçük bir hoparlörden aldıkları sesle arabalarından film izledikleri bu yöntem zamanla yaygınlaşarak çok daha geniş kitlelere hitap ederken 60'larda ise popülaritesini yitirmeye başladı.

günümüzde ise amerika'da yalnızca bir kaç drive-in sinema nostalji amaçlı hizmet veriyor.

diyanet işleri başkanının rezilliği

fiorabella
türkiye bütçesinin çoğunun üstüne oturan erbaş denilen atatürk düşmanının kadir mısırlıoğ'lunu ziyaret etmesidir.

bu hareketiyle "saat dokuzu beş geçe tuvalete gidin" diyen Mısıroğlu'nu onurlandırmıştır. bu ülkede artık bir şeyler değişmeli. bu çomarlarının benim vergimle yaşamalarını istemiyorum. onursuzlar, kıvamsızlar, reziller.

kaynak

et yerine tavuk hindi balık yiyin

fiorabella
tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli'nin yeni talimatı. "pis sefiller ayda 15 kilo et yiyorsunuz protein zehirlenmesi yaşadınız biraz nötr hale gelin de tavuk, hindi, balık falan yiyin" minvalinde saçma sapan açıklamalarından gına geldi. oldu sen dedin hormonlu tavuk yeriz, politikalarınız sayesinde zehirlenen denizlerimizden çıkan ağır metal yüklü balıkları yeriz. noel yaklaşıyor hindi de hünkar pilavını içine teper onu da yeriz.

heeeyyy bakan bey. bu ülkede insanlar ekmeği zor buluyor. vatandaşla dalga mı geçiyorsunuz ya.
bu arada kişisel olarak kırmızı ve beyaz et tüketmem ben. bu et polemiği de canımı sıkıyor.

kaynak

yorgan mafyası

azrailin regl donemi
yasa dışı yorgan temin eden yasa dışı oluşum. geceleri herkes uyurken yorganlarını gizliden çalarak veya yeni kayıt dışı yorganlar üreterek vergiden muaf, kaynağı belirsiz para kazanma amacı güder. elyaf ve yün yorganlar favorileridir.

yıllardır gizemi bir türlü çözülememiştir.