george frideric handel

fiorabella
1685-1759 yılları arasında yaşamış, klasik müziğin dahi bestecisidir. küçük yaşta müziğe ilgi duymaya başlayan hendel 6 yaşında org çalmaya başladı. 11 yaşında geldiğinde bir çok enstrümanı çalmayı öğrenmişti.

babası müzisyen olmasını desteklemedi ve hukuk okumasını istedi. hendel okurken aynı zamanda klise orgcusu olarak müzik ile uğraşmaya devam etti. babasının ölümünden sonra müzik çalışmalarına yöneldi. 1703 yılında hamburg opera orkestrasında keman sanatcısı olarak müzik kariyerine adım attı.

1705 yılında 20 yaşındayken "almira operasını" besteledi ve bu eser sayesinde tanındı.
hendel tüm dünya klasik müziğini ülke ülke incelemeye başladı. ilk seçtiği ülke italya oldu. "Rodrigo" ve "ölümden sonra diriliş" oretoryosu ile önce italya'da sonra diğer ülkelerde tanındı.
1727 yılında ingiltere vatandaşlığına geçmiş ve Kraliyet Şapeli Bestecisi olarak beste yapmaya devam etmiştir.
besteleri barok tarzıdır. canlı, duygu yüklü eserler üretmiştir.

shaman
johann sebastian bach ile ortak bir dertleri ve ortak bir tanıdığı vardı bu bestecinin...
her ikisi de yaşantılarının sonlarına doğru görme sorunları yaşıyorlardı ve sorunları katarakt denen göz hastalığıydı.

ortak tanıdıkları ise john taylor isimli bir şövalyeydi. bu şövalye o zamanlar göz ameliyatları yapan bir doktordu. önce haendel'i ameliyat etti, sonra da bach'ı. haendel ameliyat sonrası enfeksiyonlar nedeniyle önce kör oldu sonra da enfeksiyonların artması nedeniyle öldü. bach ise kör oldu ve başka bir hastalıktan ölene kadar kör yaşadı.

enfeksiyon hastalıklarının bilinmediği, antibiyotiklerin keşfeilmediği, ameliyat önlüklerinde en çok kan lekesi bulunan doktorların makbul sayıldığı dönemlerde bir doktor her iki büyük besteciye işte böyle şeyler yapmış...