göksel

turuncu gemi
türk pop müziğinde son 20 yılda iyi bir kadın sesi çıktı mı? şu model grubundaki kadın iyi mesela. gerçekten kaliteli bir sesi var. fakat kendisinin nota bile bilmediğinden eminim. yorumu da sırıtıyor. nil karaibrahimgil iyidir. sesi de eğitimlidir fakat şarkılarının yanından bile geçilmez kalitesizliktedir. uyuz kuzu gibi de bir yorumu var. şebnem ferah, özlem tekin? şebo da iyi bir ses fakat bağırıyor işte, aslında kötü şarkıcı bağırmasından anlaşılır. özlem tekin daha iyi bir kumaşa sahipse de şarkıları kanaatimce berbattır. örnekler çoğaltılabilir.

fakat değişik zaman dilimlerinden 4 kadın pop müzik sanatçısının yeri benim yanımda ayrıdır. 70'lerden nilüfer, 90'sanlardan sertap erener, candan erçetin. 2000'lerin başından da göksel. nazarı dikkatinizi celp ederse bu isimler şarkı söylerken bağırmazlar. sesleriyle notaya göre yükselirler. umarım hep de var olurlar.

lakin geçenlerde kendimi bu göksel yüzünden öldürecektim. oryantal dans yaptığı iğrenç bir klip yapmış. zamanın ruhuna bu lumpenlikle gayet güzel uyum sağlamış. hatırlarsan sertap erener de saçma bir oryantal çalışmayla nobel pardon amatör bir avrupa ses yarışmasında birincilik kazanmıştı.

bu vesileyle candan ve nilüfer ablalarıma seslenmek istiyorum. ablalarım sakın haa, sakın korktuğumu siz de yapmayın bundan sonraki her hangi bir klibinizde.